Kasza jaglana – zdrowie zamknięte w drobnych ziarnach.
Kasza jaglana, znana również pod nazwą jagły, to pełnoziarnisty produkt otrzymywany z prosa. Powstaje poprzez usunięcie zewnętrznej łuski nasion tego zboża. Proso pochodzi z Afryki, gdzie uprawia się je od tysięcy lat. W czasach starożytnych dotarło do cywilizacji Grecji i Rzymu, a także do Indii i Chin, gdzie szybko stało się popularnym źródłem pożywienia (i jest nim do dziś). Wspominali o nim grecki historyk Herodot oraz rzymski naturalista Pliniusz Starszy. Ten ostatni sławił proso jako ważny element wyżywienia rzymskich żołnierzy – dodawało im sił podczas długich godzin marszu. Roślina ta jest wyjątkowa pod wieloma względami. Może rosnąć na ubogiej glebie, w trudnych warunkach, gdzie inne uprawy nie miałyby szans na przetrwanie. Ponadto nie wymaga dużej ilości wody, co czyni ją niezwykle ważną dla ludzi mieszkających na obszarach o niskiej wilgotności.
W ostatnich latach kasza jaglana zyskała ogromną popularność, jako zdrowy produkt bezglutenowy i alternatywa dla innych zbóż, przede wszystkim pszenicy. Jej ziarenka są drobne, jasnożółtego koloru, a pod względem konsystencji przypomina kuskus lub polentę. Ma łagodny, lekko orzechowy smak i można ją przygotować na wiele różnych sposobów, i na słono, i na słodko.
Kasza jaglana jest bogata w składniki odżywcze i jeśli włączymy ją do naszego jadłospisu, z pewnością pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie. Jakie korzyści niesie ze sobą jej spożywanie?
· Dobre źródło białka roślinnego. Z tego powodu często polecana jest w diecie wegańskiej i wegetariańskiej.
· Białko prosa zawiera wyjątkowe peptydy przeciwdrobnoustrojowe (AMP), które są bezwzględne dla bakterii, wirusów i grzybów – niszczą je lub hamują ich wzrost.
· Kasza jaglana jest bezglutenowa, stanowi świetny zamiennik dla mąki pszennej w diecie osób z nietolerancją na gluten, celiakią lub alergią na pszenicę.
· Wykazuje niski indeks glikemiczny, nie powoduje więc szybkiego wzrostu cukru we krwi. Ponadto jest bogata w błonnik, co czyni ją świetną opcją dla osób ciepiących z powodu cukrzycy typu 2.
· Zawiera liczne witaminy, w tym witaminę B6, E, kwas foliowy i niacynę. Pozytywnie wpływają one na nasz metabolizm energetyczny, funkcjonowanie mózgu oraz skórę, włosy i paznokcie.
· Minerały, w tym magnez, żelazo, fosfor i mangan, ważne dla prawidłowego działania układu krwionośnego, zachowania zdrowych kości oraz niezbędne przy produkcji energii.
· Polifenole, a wśród nich lignany i kwasy fenolowe, które mają silne właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne. Mogą one pomóc zmniejszyć ryzyko
niebezpiecznych chorób, takich jak nowotwory i choroby serca oraz spowolnić proces starzenia.
· Kasza jaglana jest również bogata w błonnik, ważny dla prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego. Pomaga również obniżyć poziom złego cholesterolu i zmniejszyć ryzyko chorób serca.
· Jest niskokaloryczna i daje uczucie sytości na długo, dzięki czemu może być pomocna przy kontrolowaniu wagi i walki z otyłością.
Kasza jaglana to niezwykle uniwersalny produkt spożywczy. Można z niej przygotować kaszotto i podawać samodzielnie lub jako dodatek do różnych dań. Świetnie komponuje się w różnego rodzaju sałatkach ze świeżymi warzywami, ziołami i dressingami. Idealna jako dodatek do zup i gulaszy – sprawi, że będą gęstsze i bardziej pożywne. Można z niej zrobić pyszne burgery i paszteciki wegetariańskie. Sprawdzi się jako jaglanka, smaczna i zdrowa propozycja na śniadanie. Wystarczy ugotować ją z mlekiem lub wodą i podawać na ciepło z owocami, orzechami i miodem.
Kasza jaglana to całkowicie bezpieczny i super zdrowy produkt dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Można ją spożywać bez obaw każdego dnia.