Ksylitol – na słodkie zdrowie!
Ksylitol to naturalna substancja słodząca, alkohol cukrowy wytwarzany przez niektóre rośliny. Smakuje i wygląda podobnie jak cukier, ale zawiera o 40% mniej kalorii i ma również niższy indeks glikemiczny, co czyni go jednym z najzdrowszych dostępnych na rynku słodzików. Pozyskuje się go głównie z kory brzozy, a w jego światowej produkcji przoduje Finlandia, która jest także jednym z największych eksporterów drewna brzozowego.
Ksylitol został odkryty w 1891 roku przez chemika Johanna Tobiasa Lowiga, który jako pierwszy wyodrębnił go z kory brzozy. Jednak prawdziwą popularność substancja ta zyskała w czasie II wojny światowej, gdy zaczęto jej używać jako zamiennika trudno dostępnego wtedy cukru. Żołnierze w Finlandii oraz w innych krajach skandynawskich chętnie korzystali z ksylitolu – osładzał im ciężkie życie na froncie. Co ciekawe, po wojnie przeprowadzono badania, które dały zaskakujące wyniki. Żołnierze, którzy używali ksylitolu, nie cierpieli z powodu próchnicy. Odkryto wtedy jedną z ważnych zalet tego naturalnego słodzidła – ksylitol w odróżnieniu od cukru nie jest szkodliwy dla zębów.
Ksylitol pozyskuje się z wielu roślin, a poza brzozą są to między innymi buk, osika, topola, olcha, sosna, świerk i kukurydza. W skali przemysłowej do jego produkcji używa się odpadów drzewnych, takich jak kora, trociny i wióry, które zawierają duże ilości ksylanu – to właśnie z niego w procesie ekstrakcji otrzymuje się ksylitol. Dziś używa się go przede wszystkim jako substancji słodzącej w takich produktach jak gumy do żucia, różnego rodzaju cukierki, słodzone napoje, a także do wyrobu ciast i ciasteczek, dedykowanych dla diabetyków.
Tak! Wiele współczesnych badań potwierdziło jego prozdrowotne właściwości. Nie tylko sprawdzi się jako niskokaloryczny zamiennik cukru, ale także pomoże wzmocnić organizm na wielu różnych płaszczyznach. Co warto tutaj wyróżnić?
Pamiętajmy jednak, że pomimo swych fantastycznych właściwości prozdrowotnych jest to nadal substancja słodząca i powinna być zatem stosowana z umiarem.
Jako że ksylitol to naturalny słodzik może z powodzeniem zastąpić cukier prawie we wszystkich słodkich wyrobach. Można go używać do słodzenia herbaty, kawy i wszelkiego rodzaju koktajli. Nadaje się do produkcji domowych dżemów, powideł i marmolady. Sprawdzi się przy naleśnikach, gofrach, ciastach, ciasteczkach oraz innych wypiekach. Jedynym wyjątkiem są tutaj ciasta drożdżowe – ksylitol nie wchodzi w reakcję z drożdżami, one po prostu na nim nie wyrosną.
Tak! Substancja ta jest całkowicie bezpieczna dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Sprawdzi się szczególnie u tych pań, które ze względów zdrowotnych pragną ograniczyć spożywanie cukru.