Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz
NAURA Maka Kukurydziana

Mąka kukurydziana – żółty skarb Mezoameryki!

Mąka kukurydziana powstaje w wyniku zmielenia ziaren kukurydzy, ma lekko słodkawy smak i piękny żółty kolor. Jest powszechnie stosowana w kuchni latynoamerykańskiej, a także na południu Stanów Zjednoczonych i w regionie karaibskim. W Polsce z pewnością kojarzy się nam przede wszystkim z tortillą, taco i nachosami. Stanowi idealną opcję dla osób zmagających się z celiakią lub nietolerancją na gluten – mąka kukurydziana jest go całkowicie pozbawiona.

Placuszki z mąki kukurydzianej z malinami

Mąka kukurydziana

  • Mąka kukurydziana – skąd pochodzi?

    Kukurydza pochodzi z Mezoameryki, obszaru obejmującego dzisiejszy Meksyk i Amerykę Środkową. Stanowiła tam podstawę wyżywienia i najważniejszą roślinę uprawną cywlizacji Majów i Azteków. W wielu kulturach rdzennych Amerykanów uważa się ją za świętą roślinę i często nazywa „Matką wszelkiego życia”. Mąka kukurydziana do dziś używana jest podczas wielu ceremonii religijnych i stanowi część dziedzictwa kulturowego i praktyk duchowych rdzennych społeczności Ameryki Północnej.

    Mąka kukurydziana dotarła do Europy po odkryciu Nowego Świata przez Krzysztofa Kolumba. Początkowo podchodzono do niej z rezerwą i używano głównie jako paszy dla zwierząt. Jednak wraz z postępującą kolonizacją Ameryki, odkrywano także kulinarne zastosowanie dla mąki kukurydzianej. Dziś jest ona powszechnie stosowana w kuchni europejskiej, zwłaszcza we Włoszech, gdzie popularnością cieszy się na przykład polenta – danie na bazie mąki kukurydzianej z różnymi dodatkami.

  • Mąka kukurydziana – czy wykazuje prozdrowotne właściwości?

    Mąka kukurydziana to doskonałe źródło składników odżywczych, które pozytywnie wpływają na zdrowie człowieka. Znajdziemy w niej węglowodany, białko, błonnik oraz liczne witaminy i minerały. Zdecydowanie warto włączyć ją do swojej diety. Oto niektóre z prozdrowotnych właściwości mąki kukurydzianej:

    • Dostarcza nam witamin z grupy B: B1 (tiaminę), B2 (ryboflawinę), B3 (niacynę) oraz B9 (kwas foliowy). Witaminy z grupy B są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i mięśniowego. Biorą udział w metabolizowaniu węglowodanów. Pozytywnie wpływają na wygląd naszej skóry oraz samopoczucie.
    • Źródło kluczowych dla zdrowia minerałów: żelaza, potrzebnego do produkcji hemoglobiny i transportu tlenu we krwi, magnezu do utrzymania prawidłowej kondycji mięśni, nerwów i kości, cynku wspomagającego działanie układu odpornościowego oraz potasu regulującego ciśnienie krwi i funkcjonowanie układu nerwowego.
    • Bezglutenowa alternatywa dla mąki pszennej – idealna dla osób z nietolerancją glutenu, celiakią lub alergią na pszenicę.
    • Zawiera mało tłuszczu i jest lekkostrawna – sprawdzi się u osób, które starają się kontrolować swoją wagę.
    • Bogate źródło błonnika pokarmowego - może pomóc obniżyć poziom cholesterolu, zmniejszając ryzyko chorób serca oraz regulować poziom cukru we krwi.
    • Obecność licznych antyoksydantów, takich jak selen, witamina E i beta-karoten, które zmniejszając stres oksydacyjny, pozytywnie wpływają na kondycję całego organizmu i zapobiegają poważnym chorobom.
  • Mąka kukurydziana – co można z niej przygotować w kuchni?

    Mąka kukurydziana nadaje daniom puszystą konsystencję i swoją charakterystyczną żółtą barwę. Można ją użyć do wszelkiego rodzaju wypieków: ciast, ciasteczek, naleśników, bułek, chleba. Sprawdzi się jako panierka do mięs, ryb, warzyw lub tofu. Można ją dodać jako zagęszczacza do zup i sosów, należy jednak pamiętać, że mąka kukurydziana jest słodkawa i subtelnie wpływa na smak potraw.

  • Mąka kukurydziana – czy mogą ją spożywać kobiety w ciąży i karmiące piersią?

    Tak! Mąka kukurydziana jest w 100% bezpieczna dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Zaleca się ją nawet jako składnik zdrowej diety i źródło licznych witamin, w tym kwasu foliowego, tak ważnego dla prawidłowego rozwoju płodu.

  • Mąka kukurydziana – nie tylko w kuchni!

    Mąka kukurydziana jest pełna niespodzianek. Sprawdzi się nie tylko jako składnik spożywczy, ale także jako środek do czyszczenia pluszowych zabawek. Wystarczy wetrzeć ją w pluszowego misia, a następnie porządnie wyczesać. Można ją zmieszać z wodą, a uzyskaną pastę użyć do czyszczenia sztućców. Sprawdzi się także jako suchy szampon do włosów lub talk do skóry.