Napój sojowy – najpopularniejszy zamiennik mleka krowiego.
Napój sojowy to roślinna alternatywa dla krowiego mleka, wytwarzana z całych ziaren soi lub izolatu białka sojowego i wody. W krajach Azji Wschodniej, takich jak Chiny, Japonia i Korea, gdzie soja stanowi ważny element diety, znany jest od wieków, a najwcześniejsze wzmianki o nim pochodzą już z czasów starożytnej dynastii Han w Chinach. Wytwarzano je wtedy poprzez namaczanie i gotowanie ziaren soi, które następnie były odcedzane, dając pożywny mleczny napój. W XX wieku produkcja mleka sojowego stała się bardziej skomercjalizowana i rozlała się na kraje świata zachodniego. Dziś napój ten jest szeroko dostępny również w Polsce i cieszy się dużą popularnością jako zamiennik mleka krowiego.
Napój sojowy, nazywany także mlekiem sojowym, jest wolny od laktozy, cholesterolu, ma niską zawartość tłuszczów nasyconych oraz niski indeks glikemiczny. Sprawdzi się więc nie tylko jako zamiennik mleka krowiego w diecie wegan i wegetarian, ale także u osób z nietolerancją laktozy i celiakią, a także u osób z cukrzycą typu 2 i każdego, kto stara się kontrolować swoją wagę. Poza tym napój sojowy jest po prostu zdrowy, zawiera bowiem wiele ważnych składników odżywczych, wśród których warto wymienić:
· Białko – mleko sojowe to dobre źródło białka roślinnego, które zawiera wszystkie niezbędne dla zdrowia aminokwasy.
· Wapń – jedna szklanka napoju sojowego może dostarczyć nawet 30% dziennego zapotrzebowania na wapń. Minerał ten jest niezbędny do budowy i utrzymania mocnych kości i zębów.
· Witamina D – ta z kolei jest kluczowa dla wchłaniania i regulacji wapnia w organizmie. Włączenie do diety pokarmów bogatych w wapń i witaminę D może zmniejszyć ryzyko osteoporozy.
· Izoflawony – związki roślinne, które obniżają poziom cholesterolu LDL (tzw. złego cholesterolu), co pomaga zmniejszyć ryzyko chorób serca i układu krwionośnego. Ponadto izoflawony wykazują właściwości przeciwnowotworowe, szczególnie w przypadku raka piersi i prostaty.
· Fitoestrogeny – pomocne przy łagodzeniu objawów menopauzy, między innymi uderzeń gorąca.
· Witamina B6 – bierze udział w produkcji neuroprzekaźników, takich jak serotonina i noradrenalina, co oznacza, że może być pomocna w regulacji nastroju.
Pomimo tak licznych właściwości prozdrowotnych, napój sojowy nie jest zalecany osobom z alergią na soję oraz cierpiącym z powodu chorób tarczycy. Składniki zawarte w soi mogą bowiem wchodzić w interakcje z lekami hormonalnymi na tarczycę i obniżać ich skuteczność.
Tak, napój sojowy jest całkowicie bezpieczny dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, pod warunkiem, że nie zmagają się one z alergią na soję lub z chorobami tarczycy. Mleko sojowe dostarczy ważnych składników odżywczych i pozytywnie wpłynie na nastrój w tym ważnym dla kobiety czasie.
Napój sojowy można śmiało stosować zamiast mleka krowiego w wielu przepisach, w tym w pieczeniu, gotowaniu oraz jako dodatek do kawy lub herbaty. Ma delikatny smak o lekko orzechowej nucie. Sprawdzi się jako baza do zdrowych i pożywnych koktajli. Będzie się idealnie komponować z ulubionymi płatkami zbożowymi lub musli – świetny pomysł na pożywne śniadanie. Mleko sojowe może być także używane jako baza do wegańskich kremowych sosów. Idealne do przeróżnych wypieków, od naleśników i gofrów, po ciasteczka, babeczki i ciasta.