Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz
Oliwa Z Oliwek

Oliwa z oliwek – złocista ambrozja znad Morza Śródziemnego.

Oliwa z oliwek to olej roślinny, esencja kuchni greckiej, włoskiej i hiszpańskiej. Jej kolor i zapach przywodzą na myśl długie, słoneczne dni nad Morzem Śródziemnym, gorący piasek i piękne oliwne gaje. Od czasów starożytnych znana jest ze swoich wyjątkowych właściwości kulinarnych, leczniczych i kosmetycznych.

Można śmiało powiedzieć, że oliwa z oliwek głęboko wsiąkła w śródziemnomorską historię i kulturę. Cenili ją starożytni Egipcjanie, Grecy i Rzymianie. Po raz pierwszy drzewa oliwne zaczęto uprawiać około 5000 lat pne. Oliwki zbierano ręcznie, a następnie miażdżono je w kamiennych młynach w celu wydobycia złocistego oleju. Oliwa z oliwek służyła starożytnym do wielu celów. Poza gotowaniem używano jej jako środka do nawilżania skóry, do wytwarzania perfum i mazideł. Za jej pomocą namaszczano faraonów w Egipcie. Wierzono, że to bogini Izyda podarowała ludzkości drzewo oliwne, symbol płodności i odrodzenia. Grecki poeta Homer nazywał oliwę „płynnym złotem”, w Grecji kojarzono ją z bogactwem i zdrowiem. W Izraelu używano jej do zapalania lamp w świątyni oraz jako święty olejek do namaszczania. Gałązka oliwna to do dziś biblijny symbol pokoju i łaski Bożej.

Obecnie produkcja oliwy z oliwek to wysoce wyspecjalizowany proces, w którym różne regiony stosują własne, unikalne metody i techniki. Na ogół polega on na zbieraniu oliwek z drzew, myciu ich, a następnie miażdżeniu w celu uwolnienia drogocennej oliwy. Złocisty płyn jest następnie oddzielany od miąższu i wody, po czym butelkowany - gotowy do spożycia. Najlepsza oliwa to oczywiście ta tłoczona na zimno - oliwa extra virgin.

SAŁATKA Z GRILLOWANĄ CUKINIĄ I SEREM FETA

Oliwa z oliwek

 • Oliwa z oliwek – eliksir zdrowia i urody!

  Oliwa z oliwek to fantastyczny dodatek do zbilansowanej diety i bogate źródło jednonienasyconych kwasów tłuszczowych. Nadaje potrawom wyjątkowego smaku i aromatu. Jej spożywanie wiąże się z licznymi korzyściami zdrowotnymi:

  · Dla zdrowego serca!

  Oliwa z oliwek jest bogata w jednonienasycone kwasy tłuszczowe i przeciwutleniacze, które, jak wykazano, zmniejszają ryzyko chorób serca. Badania sugerują, że regularne spożywanie oliwy z oliwek pomoże obniżyć poziom „złego” cholesterolu LDL i zmniejszyć ryzyko udaru mózgu i zawału serca.

  · Dla zdrowego mózgu!

  Polifenole w oliwie z oliwek wpływają na lepszą pracę mózgu i zmniejszają ryzyko pogarszania się funkcji poznawczych. Ponadto zdrowe tłuszcze zawarte w tym wyjątkowym oleju, mogą pomóc w ochronie przed chorobami neurodegeneracyjnymi, takimi jak choroba Alzheimera.

  · Dla zdrowej skóry!

  Bogactwo przeciwutleniaczy w oliwie z oliwek pomoże chronić skórę przed uszkodzeniami oksydacyjnymi, a tym samym wydłużyć jej młody wygląd i zmniejszyć ryzyko raka skóry. Jest to również naturalny środek nawilżający.

  · Dla lepszego trawienia!

  Oliwa z oliwek stymuluje produkcję enzymów trawiennych i żółci, co może poprawić trawienie i zmniejszyć ryzyko dolegliwości, takich jak wrzody i zespół jelita drażliwego.

  · Dla zdrowych stawów!

  Kwasy tłuszczowe zawarte w oliwie z oliwek wykazują działanie przeciwzapalne, mogą pozytywnie wpłynąć na sztywność stawów. Badania wykazały, że spożywanie diety w stylu śródziemnomorskim, bogatej w oliwę z oliwek, owoce, warzywa i ryby, zmniejsza ryzyko reumatoidalnego zapalenia stawów nawet o 50%.

  Ogólnie rzecz biorąc, oliwa z oliwek zalecana jest jako zdrowe źródło tłuszczu przez wiele organizacji prozdrowotnych. Jednak należy pamiętać, by spożywać ją z umiarem, ponieważ mimo wszystko jest olejem, zawiera więc dosyć dużo kalorii.

 • Oliwa z oliwek – do czego można jej używać w kuchni?

  Oliwę z oliwek można wykorzystać na wiele różnych sposobów. To doskonały wybór do smażenia warzyw, jajek, naleśników i mięs. Charakteryzuje ją wysoki punkt dymienia, czyli wysoka stabilność w warunkach podwyższonej temperatury, co oznacza, że można ją podgrzewać do wysokich temperatur bez spalania zawartych w niej składników odżywczych. Oliwa z oliwek stanowi również pyszną i zdrową bazę do sosów sałatkowych, np. słynnego winegret. Można jej użyć do marynowania mięsa i warzyw lub skrapiania gotowych już potraw. Pizza skropiona oliwą z oliwek smakuje wyśmienicie!

 • Oliwa z oliwek – czy może być spożywana przez kobiety w ciąży i karmiące piersią?

  Oliwa z oliwek to jeden z najzdrowszych olejów i może być bezpiecznie spożywana przez kobiety w ciąży i karmiące piersią. Warto jednak podkreślić, że jest to tłuszcz, a więc produkt o wysokiej kaloryczności i dlatego należy używać go z umiarem.