Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz
Siemię Lniane Kw

Siemię lniane - ziarno, które działa cuda!

Siemię lniane to nic innego jak nasiona lnu zwyczajnego (Linum usitatissimum), rośliny znanej ludzkości od tysięcy lat, jednej z pierwszych udomowionych przez człowieka. Znaleziska archeologiczne sugerują, że uprawiano go już epoce neolitu. Pochodzi z Bliskiego Wschodu, skąd rozprzestrzenił się po całym starożytnym świecie, głównie za sprawą szlaków handlowych. Ludzie szybko zauważyli potencjał tej niezwykłej rośliny – jej ziarna były pożywne, a łodygi zaczęto wykorzystywać do produkcji tkanin. W starożytnym Egipcie, a także w Grecji i Rzymie ziarna lnu stanowiły podstawę pożywienia, a w tradycyjnej medycynie odkryto ich właściwości lecznicze. 

Kisiel z siemienia lnianego z owocami

Siemię lniane

  • Siemię lniane – ziarno na zdrowie.

    Siemię lniane to bez wątpienia wspaniały dodatek do zbilansowanej diety, co potwierdziły współczesne badania naukowe. Jakie są potencjalne korzyści prozdrowotne ziarna lnu?

    • Fantastyczne źródło błonnika. Zarówno tego rozpuszczalnego, jak i nierozpuszczalnego. Rozpuszczalny spowalnia procesy trawienne, dając tym samym uczucie sytości, a ponadto pomaga regulować poziom cukru we krwi oraz obniżać ilość „złego” cholesterolu. Nierozpuszczalny przyspiesza ruch jelit, może zatem okazać się niezastąpiony w przypadku zaparć. Jedna łyżka siemienia lnianego zawiera około 3 gramów błonnika, co sprawia, że ziarno to stanowi świetny sposób na uzupełnienie tej substancji w organizmie. 
    • Jedno z najlepszych roślinnych źródeł kwasów tłuszczowych omega-3, w szczególności kwasu alfa-linolenowego (ALA). ALA to rodzaj wielonienasyconego, niezbędnego dla zdrowia tłuszczu, którego organizm nie jest jednak w stanie wytworzyć samodzielnie i musi być mu dostarczany wraz z pożywieniem. Kwasy tłuszczowe omega-3 zmniejszają stany zapalne, poprawiają kondycję serca, wspierają pracę mózgu. Niedawne badania wykazały, że regularnie spożywane łagodzą objawy depresji i dolegliwości lękowych. Jedna łyżka zmielonego siemienia lnianego zawiera około 1,8 grama kwasów tłuszczowych omega-3, a więc jest to najlepsze źródło zdrowych tłuszczy dla wegan i wegetarian. 
    • Wysoki poziom przeciwutleniaczy – jest szczególnie bogate w lignany – fitoestrogeny, czyli związki roślinne o podobnym działaniu do hormonu  estrogenu. Siemię lniane zawiera aż do 800 razy więcej lignanów niż inne produkty pochodzenia roślinnego, a korzyści ich spożywania są ogromne. Zmniejszają ryzyko raka piersi, regulują gospodarkę hormonalną i łagodzą objawy menopauzy. Pozytywnie wpływają na pracę serca i całego układu krwionośnego. Wspomagają proces zwiększania gęstości kości, zapobiegają zatem osteoporozie. Wykazują działanie prebiotyczne, co oznacza, że wpływają na wzrost pożytecznych bakterii w jelitach. Ale siemię lniane to nie tylko lignany, zawiera również inne przeciwutleniacze, w tym witaminę E, kwasy fenolowe i flawonoidy, które pomagają chronić organizm przed stresem oksydacyjnym. 
  • Siemię lniane – jak je spożywać?

    Siemię lniane można spożywać na surowo, w całości lub zmielone, przy czym warto tu zaznaczyć, że zmielone jest szybciej trawione, a substancje odżywcze w nim zawarte lepiej przyswajane przez organizm. Aby maksymalnie zwiększyć jego wartość odżywczą, zaleca się moczenie ziaren w wodzie przez kilka godzin lub przez całą noc. Można używać siemienia lnianego jako dodatku do potraw, np. do ulubionego smoothie, kisielu, jogurtu, sosu sałatkowego czy płatków owsianych. Zmielone ziarna świetnie sprawdzają się wymieszane z ciastem na wypieki, np. na chleb, babeczki lub ciasteczka, a także z potrawami mięsnymi, takimi jak klopsiki lub pulpety.