Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Sezon grillowy zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim pytanie, które najczęściej pojawia się przed grillowaniem: brykiet czy węgiel drzewny? Każde z nich mają swoje zalety i wady, dlatego wybór nie jest prosty. W tym wpisie postaram się przedstawić różnice między brykietem a węglem drzewnym, aby pomóc Ci dokonać najlepszego wyboru!

Czym jest brykiet?

Brykiety do grillowania to wygodne i efektywne paliwo, które może posłużyć do rozpalenia ognia pod rusztem. Brykiety są produkowane z mieszanki węgla drzewnego, trocin, zrębków drzewnych i innych odpadów roślinnych. Często dodawane są również środki wiążące, takie jak skrobia, które pomagają w utrzymaniu zwartej formy brykietu.

Brykiet - wady i zalety

Brykiet drzewny to prosta forma, która często pojawia się podczas grillowania. Ma swoich fanów i wrogów, ma też kilka wad i zalet. Postaram się je przedstawić i zdecydujesz, czy stosowanie brykietu jest dla Ciebie. 

Zalety brykietu do grilla 

 1. Stała temperatura - brykiety spalają się w sposób bardziej kontrolowany, co pozwala na utrzymanie równomiernej temperatury przez dłuższy czas. To idealne rozwiązanie, jeśli planujesz długie grillowanie lub grillowanie w niskiej temperaturze. Stała temperatura pod rusztem sprawia, że mięso jest równomiernie upieczone, a ryzyko przypalenia się zmniejsza.
 2. Dłuższy czas spalania - brykiety spalają się wolniej niż węgiel drzewny, co oznacza, że rzadziej trzeba je dosypywać. To świetne rozwiązanie, jeśli Twój grill jest zaplanowany na kilka godzin, a Ty nie chcesz co chwilę uzupełniać "paleniska". Możesz wtedy spędzać czas wśród rodziny czy znajomych, a brykiet w grillu będzie się długo żarzył.
 3. Łatwość użytkowania - brykiety są łatwiejsze w użytkowaniu, nie generują tyle zanieczyszczeń i pyłu, co inne rodzaje paliwa do grilla. Mają też regularny kształt, dzięki czemu łatwo ułożyć go równomiernie, a to pozwala na równomierne grillowanie potraw.

Wady brykietu do grilla

 1. Dłuższy czas rozpalania - brykiety potrzebują więcej czasu, aby się w pełni rozpalić, co może być wadą, jeśli zależy Ci na szybkim przygotowaniu potraw dla znajomych, czy rodziny. W sytuacjach, gdy chcesz szybko rozpalić grill i zacząć grillowanie, węgiel drzewny może być lepszym wyborem. Czas rozpalania brykietu to nawet 30 minut, więc jak zastanawiasz się - węgiel czy brykiet - a nie masz zbyt dużo czasu - postaw na węgiel. 
 2. Sztuczne dodatki - niektóre brykiety zawierają dodatki, które mogą wpływać na smak potraw i emitować nieprzyjemne zapachy podczas palenia. Te dodatki, takie jak środki wiążące i rozpalające, mogą nie tylko zmieniać smak grillowanych potraw, ale także wprowadzać do nich substancje, które nie muszą być zdrowe. Wybierając brykiety, warto zwrócić uwagę na ich skład i unikać tych z nadmierną ilością dodatków.
 3. Mniejszy aromat - w porównaniu do węgla drzewnego, brykiety nie mają tak intensywnego aromatu, który poprawia smak grillowanych potraw. Węgiel drzewny to naturalne paliwo i powstaje z niego charakterystyczny dym, dzięki któremu dania zyskują wyjątkowego, dymno-wędzonego smaku. Brykiety są przetworzone i zawierają dodatki, więc nie nadają daniom aż takiego aromatu. 

Węgiel drzewny - wady i zalety

Węgiel drzewny to naturalny produkt powstający w wyniku spalania drewna w kontrolowanych warunkach. Nie zawiera żadnych sztucznych dodatków, a dodatkowo nadaje potrawom charakterystycznego dymnego smaku. 

Zalety węgla drzewnego

 1. Szybkie rozpalanie - węgiel drzewny rozpala się znacznie szybciej niż brykiety, co jest szczególnie ważne, jeśli nie masz czasu na rozpalenie grilla, zanim przyjdą wszyscy goście. Czas potrzebny na rozpalenie węgla drzewnego to zazwyczaj kilka minut, nie jak w przypadku brykietu - nawet 30.
 2. Naturalny smak - grillowanie na węglu drzewnym nadaje potrawom charakterystyczny, dymny aromat, dla którego właśnie większość z nas grilluje i wyczekuje wieczorów przy grillu. Węgiel drzewny, dzięki temu że jest naturalnym produktem, spalając się emituje dym, który przenika do mięs i warzyw, nadając im ten charakterystyczny smak.
 3. Mniej dodatków chemicznych - węgiel drzewny jest zazwyczaj bardziej naturalny i nie zawiera tylu dodatków, co brykiety. Wybierając węgiel drzewny, masz pewność, że Twoje potrawy nie będą miały kontaktu z sztucznymi substancjami, które mogą wpływać na smak i zdrowotność jedzenia. Mniej dodatków oznacza czystsze spalanie, co jest szczególnie ważne, jeśli dbasz o zdrowie i wolisz naturalne metody grillowania.

Wady węgla drzewnego 

 1. Krótszy czas spalania - węgiel drzewny spala się szybciej niż brykiet, co oznacza, że trzeba częściej go uzupełniać, zwłaszcza jeśli grill trwa dłużej. Jeśli masz czas i nie przeszkadza Ci regularne dosypywanie węgla w trakcie grillowania, to warto wybrać tą opcję. Jednak trzeba tego pilnować, żeby temperatura pod rusztem utrzymywała się na w miarę podobnym poziomie. Pozwoli to na równomierne ugrillowanie mięsa i warzyw.
 2. Trudniejsza kontrola temperatury - utrzymanie stałej temperatury może być trudniejsze, ponieważ węgiel drzewny spala się nierównomiernie. Węgiel drzewny nie wygląda tak regularnie jak brykiet, dlatego też nie będzie tak równo rozłożony w miejscu palenia. Może to być problematyczne, szczególnie przy grillowaniu większych kawałków mięsa, które wymagają dokładnej kontroli temperatury, np. w przypadku steków. Warto więc częściej podglądać i dokładać węgiel w trakcie spalania.
 3. Więcej popiołu - węgiel drzewny produkuje więcej popiołu niż brykiety, co niestety sprawia, że trzeba częściej sprzątać grill. Większa ilość popiołu utrudnia przepływ powietrza pod rusztem, a to z kolei może wpływać na proces przygotowywania potraw na grillu. Brykiet pali się dłużej, dzięki czemu tego popiołu jest mniej, z kolei węgiel, poprzez częste dokładanie generuje o wiele więcej odpadów. Musisz przemyśleć, czy ten aspekt jest dla Ciebie na tyle ważny, aby zrezygnować z brykietu.

Co wybrać - brykiet czy węgiel drzewny?

Wybór między brykietem a węglem drzewnym zależy od Twoich potrzeb i preferencji. Jeśli lubisz szybkie rozpalanie, naturalny, dymny aromat potraw i minimalną ilość dodatków chemicznych, węgiel drzewny będzie doskonałym wyborem. Sprawdzi się idealnie podczas krótszych spotkań, kiedy liczy się czas i intensywny aromat, ponieważ szybciej się rozpala i nadaje mnóstwo smaku. Z kolei brykiety są świetnym rozwiązaniem dla Ciebie, jeśli masz dużo czasu, a nie chcesz co chwilę dokładać węgla. 

Węgiel drzewny czy brykiet

Musisz przemyśleć, które z tych aspektów są dla Ciebie najważniejsze i na tej podstawie wybrać rodzaj paliwa do grilla. Jeśli zależy Ci na ograniczeniu ilości zanieczyszczeń, substancji smolistych, braku chemicznych dodatków - postaw na węgiel drzewny, który jest naturalny, zadba o smak Twoich potraw i zapach kojarzący się z grillem. Jednak brykiet dłużej się pali, dłużej utrzymuje żar pod rusztem, mniej pyli i brudzi, a także redukuje ilość popiołu. Są to ważne aspekty i wybierając opał do grillowania - dostosuj go do swoich preferencji i obecnej sytuacji. Smacznego grillowania!