Grillowany camembert poleca się na ruszt podczas majówkowego grillowania. Smak tej serowej przekąski pozostaje w pamięci na długo, a jej przygotowanie jest banalnie proste. Przeczytaj, jak zrobić rozpływający się camembert z grilla.
Wielu na ruszt wrzuca jedynie karkówkę, kiełbasę czy też pierś z kurczaka. Grill to jednak nie tylko mięso. Warto postawić na francuski akcent, czyli Camembert. Grillowanemu serowi ciężko się oprzeć, a jego smak jest niezapomniany. Sprawdzi się jako przystawka, osobny posiłek lub dodatek do dań mięsnych czy wegetariańskich prosto z grilla.
Ser Camembert pochodzi z Normandii, a swoją nazwę zawdzięcza miejscowości, w której po raz pierwszy został wyprodukowany. Historia sera camembert sięga XVIII wieku. Dziś wielu nie potrafi przejść obojętnie wobec jego aromatu oraz konsystencji. Ten okrągły ser pokryty białą pleśnią po upieczeniu staje się płynny i jeszcze bardziej kremowy.
Camembert zazwyczaj stanowi dodatek do kanapek bądź jest serwowany na zimno w formie wytrawnej przekąski w towarzystwie m.in. krakersów. To jednak niejedyne jego zastosowanie. Camembert to idealna propozycja na grilla. Po kilku minutach na ruszcie jego kremowe wnętrze rozpływa się, a w połączeniu z grzankami, grillowanym mięsem, warzywami lub żurawiną zapewnia bezkonkurencyjne doznania smakowe.
Ser camembert najczęściej jest wytwarzany z mleka pasteryzowanego. Charakteryzuje się okrągłym kształtem, cienką skórką i delikatnym wnętrzem. Ser ten mimo swej lekkiej konsystencji sprawdza się na grillu. Wrzucając go na ruszt, trzeba jednak uważać, by nie uszkodzić jego otoczki.
Camembert z grilla wbrew pozorom sprawdzi się nie tylko w menu wegetarian. Nawet prawdziwi smakosze mięsa docenią jego smak. Co trzeba wiedzieć o grillowaniu camemberta? Przede wszystkim nie należy go kroić. Na ruszcie powinien wylądować w całości, najlepiej owinięty folią aluminiową, która zapobiegnie uszkodzeniom i wypłynięciu sera poza grillową kratkę. Ważne, by nie przewracać go na ruszcie za pomocą widelca. W tym przypadku sprawdzą się szczypce bądź łopatka.
Ile piec Camembert? Ser już po 5-10 minutach jest gotowy do przełożenia na talerz. Elastyczna skórka uginająca się pod delikatnym naciskiem sygnalizuje, że wnętrze sera Camembert się roztopiło. Dopiero wtedy można go przekroić. Idealnie upieczony camembert ma płynną konsystencję, która pod ostrzem noża od razu wypływa poza delikatną skórkę. Ten francuski ser najlepiej zjeść, gdy jest jeszcze ciepły. Wraz z obniżaniem temperatury zastyga i traci swoją płynną konsystencję.
Ser camembert można grillować zarówno od razu po wyjęciu z opakowania, jak i po wcześniejszym zamarynowaniu. Odpowiednio skomponowane przyprawy nadadzą mu jeszcze większej wyrazistości. W tym przypadku sprawdzi się m.in. oliwa z oliwek, słodka papryka i tymianek. Opcjonalnie można również dodać czosnek lub chili.
Po wymieszaniu składników powstaje aromatyczna marynata, którą trzeba dokładnie posmarować ser z każdej strony. Następnie camembert należy zawinąć w folię i włożyć do lodówki. Szacuje się, że ten najlepiej marynować go minimum pół godziny. Im dłużej, tym intensywniejszy aromat sera po upieczeniu.
Grillowany camembert w folii to prawdziwy rarytas. Jego smak można podkręcić nie tylko marynatą na bazie ulubionych przypraw. Alternatywnym rozwiązaniem jest owinięcie go z każdej strony boczkiem. Trzeba to jednak zrobić dokładnie, tak by nie powstały szczeliny odsłaniające ser. Chrupiące plastry mięsa w połączeniu z kremowym camembertem okażą się prawdziwą eksplozją smaku.
W tym przypadku owijanie francuskiego sera folią nie jest koniecznie. Chcąc jednak uniknąć przywierania do rusztu, warto wykorzystać aluminiowe tacki.
Grillowany camembert to tania i szybka przekąska. Przygotowanie zajmuje dosłownie chwilę, a jej smak pozostaje w pamięci na długo. W przeciwieństwie do mięsa nie wymaga kilkugodzinnego marynowania, a na ruszcie potrzebuje zaledwie kilku minut. Co więcej, ser camembert można upiec nie tylko na tradycyjnym grillu. Z pomocą przychodzi grill elektryczny, a także patelnia oraz piekarnik.
Zaletą grillowanego camemberta są nie tylko jego walory smakowe, ale także możliwość serwowania na wiele sposobów. Upieczony francuski ser sprawdzi się jako dodatek do grillowanego mięsa i warzyw. Poza tym świetnie współgra z grzankami, pitą, tortillą oraz bagietką czosnkową. Chrupkie pieczywo zanurzone w camembercie to rewelacyjna przekąska. Co więcej, płynny ser w towarzystwie mięsa jeszcze bardziej wydobywa jego smak i podkreśla aromat.
Oprócz tego camembert grillowany idealnie komponuje się z konfiturą z żurawiny, miodem czy orzechami, a także lekką sałatką ze świeżych warzyw oraz sosem czosnkowym, chrzanowym i musztardowym.