Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Najlepsze przepisy na grillowane steki

Wiele osób rezygnuje z przygotowania mięsa wołowego na grillu, w obawie o jego twardość, sposób wysmażenia lub trudności z wyborem części wołowiny, która idealnie sprawdzi się na grillu. W tym wpisie rozwiejemy wszystkie wątpliwości i mam nadzieję, że przekonamy Cię do spróbowania steka wołowego na grilla!

Jak wybrać dobre mięso na stek z grilla?

Przede wszystkim, dobry stek to wołowina! Oprócz rodzaju wołowiny, o którym opowiem w dalszej części, ważne są cechy tego mięsa. Nie unikaj tłuszczu - jest nośnikiem smaku i sprawi, że mięso będzie delikatniejsze i bardziej soczyste. Widoczne żyłki tłuszczu w mięsie wołowym określa się marmurkowatością, a im więcej ich w danym steku, tym bardziej delikatniejsze jest mięso.

W przypadku mięsa wołowego największą rolę gra jakość mięsa. Do steków najlepiej sprawdzi się wołowina sezonowana. Co to oznacza? Sezonowanie to proces, który sprawia, że mięso staje się kruche i delikatne. Proces ten przebiega w odpowiednich warunkach - przy minimalnej wilgotności maksymalnie 2*C - mięso leżakuje i dojrzewa. Jak wygląda dobre, sezonowane mięso wołowe? Ma lekko brunatny, ciemniejszy kolor niż świeża wołowina. 

Odmiany wołowiny na stek z grilla

Wołowina na stek może pochodzić z różnych części zwierzęcia. W zależności od pochodzenia poszczególne części charakteryzują się innymi właściwościami. 

  • Polędwica - wycinana jest z grzbietu krowy. Jest najdelikatniejszym mięsem i jest często wybierana na steki z grilla. Polędwica jest cięta na kawałki, które następnie w formie steków nazywa się filet mignon. 
  • T-Bone - jest to stek z kością, który pochodzi z lędźwiowej części tuszy wołowej. Jest często wybierany na grilla, ponieważ łączy w sobie delikatność polędwicy i soczystość rostbefu.
  • Porterhouse - pochodzą z rumsztyku i również zawierają w sobie kość i część polędwicy. Różnią się od T-Bone stosunkiem polędwicy do rostbefu. 
  • Antrykot - wycinany jest znad żeber tuszy wołowej. Charakteryzuje się wyższą tłustością, ale tym samym większą soczystością podczas grillowania.
  • Rumsztyk - znajduje się w zadniej części zwierzęcia, w pobliżu udźca i jest zdecydowanie jednym z twardszych mięs. 
  • Łata wołowa - wycinana jest z brzucha zwierzęcia. Jest twarda, najmniej nadaje się na steki, ponieważ wymaga dłuższej obróbki niż chwila na ruszcie. 

Jaka powinna być grubość steka z grilla?

W przypadku wołowiny nie sprawdza się krojenie w cienkie plasterki lub rozbijanie tłuczkiem. Jest to wręcz zakazane! Wołowinę lepiej pokroić w grube plastry za pomocą ostrego noża. Plastry powinny mieć około 4-5 cm. Najlepiej kroić je grubiej, aby zachowały całą swoją soczystość i jędrność, ponieważ zbyt cienki stek stanie się twardy i suchy. Grubo pokrojone i dobrze ugrillowane steki pokrój na cieńsze plastry i tak podawaj gościom - pozwoli im to na spróbowanie tego rodzaju mięsa, a nie będą zmuszeni do zjedzenia całego, dużego kawałka. Możesz też grillować kilka różnych rodzajów steków i serwować w plastrach, aby umożliwić gościom spróbowanie i wybranie najlepszej części mięsa dla siebie. Możesz również przetestować różne rodzaje wysmażenia steków - aby każdy znalazł swój ulubiony rodzaj steka z grilla. 

Stek wołowy z grilla - jak przyprawić?

Przyprawianie steka to również temat wielu kontrowersji. Niektórzy robią do niego marynatę, a niektórzy przyprawiają dopiero po usmażeniu. Najczęściej jednak, jeśli chcesz poczuć smak wysokiej jakości mięsa - odpuść sobie marynatę. Stek z grilla - przepis, który stosuje się do niego najczęściej to po prostu sól i ewentualnie oliwa. Jeśli Twój kawałek mięsa ma widoczne żyłki tłuszczu, tzw “marmurek”, możesz położyć go bezpośrednio na ruszt, soląc go chwilę przed położeniem. Natomiast jeśli zauważasz, że kawałek mięsa jest chudy, nasmaruj go dodatkowo oliwą, posól i wrzuć na ruszt. Jak już usmażysz stek wołowy na grillu, odstaw je i daj im chwilę “odpocząć”. W tym czasie stek stanie się bardziej soczysty, a soki obecne w mięsie pozostaną w nim na dłużej. Następnie przypraw go według uznania - możesz dodać masło ziołowe, czosnkowe, lub po prostu dodaj pieprz lub inne, ulubione przyprawy np. czosnek, paprykę, tymianek. 

Jak zrobić steka z grillu?

Przygotowanie steków wołowych na grillu ma dwie metody. Możesz grillować je pośrednio lub bezpośrednio. Co to oznacza? W obu tych metodach, najważniejsze jest ułożenie żaru pod rusztem - najlepiej jeśli znajduje się tylko pod połową rusztu, z prawej lub lewej strony. Druga część niech pozostanie pusta. Grillowanie steków w części, pod którą bezpośrednio znajduje się żar to metoda bezpośrednia, w wysokiej temperaturze, podczas gdy grillowanie z drugiej “pustej” strony to grillowanie pośrednie w niższej temperaturze.

Rozpocznij od ułożenia steków bezpośrednio nad żarem i grilluj je po 2 minuty z każdej strony, następnie przełóż je na część, gdzie nie ma żaru i grilluje je do czasu osiągnięcia odpowiedniej dla Twojego ulubionego stopnia wysmażenia temperatury. Taki sposób przygotowania steka z grilla gwarantuje jego niezapomniany smak i soczystość. 

Stopnie wysmażenia mięsa 

Aby dobrze zaplanować wysmażenie steka, najlepiej zapopatrzyć się w termometr do mięsa. Pomiar temperatury z wnętrza steka będzie najlepiej obrazował jego poziom wysmażenia.

Blue to bardzo krótko grillowane mięso, w środku jest najbardziej surowe ze wszystkich, a jego temperatura w środku wynosi  45-49*C. Jest to trudny do przyrządzenia stek, szczególnie w warunkach grillowych, gdzie trudniej kontrolować temperaturę.

Rare to steki krwiste, które w środku osiągają temperaturę 50-55*C. Większość mięsa jest jeszcze czerwona, tylko brzegi są dobrze przysmażone. 

Medium Rare to mięso średnio wysmażone, które w środku osiąga temperaturę około 55-58*C. Jego brzegi są zdecydowanie bardziej wysmażone, a środek nie jest tak krwisty. 

Jest najczęściej wybieraną propozycją, ponieważ jest jednocześnie miękkie w bardziej surowej części oraz soczyste w miejscach mocniejszego wysmażenia. 

Medium to jeszcze bardziej wysmażony stek, który dalej jest bardzo soczysty, ale nie posiada zbyt surowego mięsa w środku. Jego temperatura wewnętrzna to około 58-62*C.

Medium Well to zdecydowanie mocniej wysmażony stek, nieposiadający surowych fragmentów, ale jednak odczuwalnie bardziej twardy. Jego temperatura w środku to 63-68*C.

Well Done to steki dobrze wysmażone, które w środku w ogóle nie zawierają różowego koloru. Nie są też tak soczyste, jak poprzednie i zdecydowanie twardsze. Jego temperatura jest wyższa niż 71*C. 

Stek na grillu elektrycznym - czy to ma sens?

Oczywiście że tak! Najważniejsze jest, aby miał wysoką moc, żeby potrawy na nim przygotowywane były smażone, nie ugotowane. Pamiętaj również, aby zawsze na początku dobrze go rozgrzać i dostosować czas grillowania do rodzaju mięsa i rodzaju grilla - w tych zamykanych jedzenie będzie gotowe szybciej, niż w otwartych. 

Podsumowanie

Steki z grilla to smaczne propozycje dla miłośników mięsa! Mam nadzieję, że już wiesz jak je dobrze przygotować i skusisz się w tym sezonie grillowym na wypróbowanie ich u siebie. Eksperymentuj i ciesz się nowymi, grillowymi smakami.