Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz
Przepisy bób

Przepisy na dania z bobem. Poznaj pomysły na pyszny bób!

Ugotowany, surowy, smażony, duszony, przecierany czy pieczony? Pomysłów na dania z bobem jest naprawdę multum! Dawniej przeważnie gotowano bób w osolonym wrzątku i serwowano z masłem. Dziś coraz chętniej wykorzystuje się go do innych dań, np. zup, sałatek, makaronów, kotletów, risotto czy falafeli. Nic dziwnego, bób jest smaczny, sycący, aromatyczny i wyróżnia się piękną barwą! Sprawdź najlepsze przepisy na bobowe dania.

Prasłowianie i Egipcjanie historia bobu

Bób jest warzywem, które wykorzystywano w kuchni od tysiącleci. Badania archeologiczne potwierdzają, że jadano go w neolicie w okolicach Jerycha, a także w Chinach. Udowodniono, że około 2300-2500 r. p.n.e. uprawiano go w starożytnym Egipcie, gdzie uznawany był za tzw. pokarm zmarłych. Walory smakowe bobu cenili też starożytni Grecy i Rzymianie, a także mieszkańcy Bliskiego Wschodu. Co ciekawe, bób rósł także na terytoriach Prasłowian, którzy chętnie wykorzystywali go w swojej kuchni. Jak widać, to warzywo strączkowe podbiło dosłownie i w przenośni Eurazję! Pamiętaj, że sezon na bób trwa przez całe lato, jednak stale dostępny jest bób mrożony.

Bób w kuchniach świata

Bób uwielbiany jest nie tylko w Polsce, gdzie pierwsze dania z jego użyciem były dziełem Słowian. Dziś w polskiej kuchni przeważnie podaje się go po prostu po ugotowaniu w osolonej gorącej wodzie lub wykorzystuje się go jako bazę zupy. To prosty i szybki przepis, ale jeśli wymieszasz bób ze startym parmezanem lub dodasz pesto z ulubionych ziół, danie zyska włoski charakter.

Owoce tej rośliny strączkowej są również niezwykle popularne w kuchni śródziemnomorskiej. Najczęściej stanowią one składnik past, sałatek czy sycących zup. W basenie Morza Śródziemnego popularne są też inne potrawy z bobem, np. pasty z bobu w formie smarowideł. Chcesz wypróbować? Taka kanapka najlepiej smakuje z pomidorem, świeżymi ziołami i oliwą. Pycha!

Bobu nie może też zabraknąć w kuchni bliskowschodniej. Szczególnie chętnie wykorzystuje się go do przygotowywania past czy kotlecików, a także sałatek. Koniecznie z dodatkiem aromatycznych przypraw takich jak kumin, cynamon czy sumak.

Wartości odżywcze i kaloryczność bobu

Bób to warzywny król! Nie tylko odznacza się wysokimi wartościami odżywczymi i oryginalnym smakiem. Jest jednocześnie niezwykle sycący i niskokaloryczny - 100 gramów bobu to tylko ok. 70-90 kalorii. Dodatkowo posiada on dużą ilość błonnika pokarmowego oraz białka i niską zawartość tłuszczu. Z powodzeniem mogą po niego sięgać więc osoby, które chcą odżywiać się zdrowo.

Jakie witaminy i minerały kryją te niepozorne zielone krążki? W bobie znajdziesz duże ilości magnezu, miedzi i folianów, a także witaminy K, tiaminy, ryboflawiny i żelaza niehemowego.

Gotowanie bobu jak zrobić to prawidłowo?

Co zrobić z bobem, aby zachował najlepszy smak i swoje cenne wartości odżywcze? Bób możesz poddać różnorodnej obróbce termicznej, np. gotowaniu, smażeniu, pieczeniu czy duszeniu. Najczęściej wybierana jest opcja pierwsza miękki bób serwuje się z masłem, czosnkiem, ziołami lub pysznym sosem pomidorowym.

Kupując bób, staraj się wybierać ten młody, ponieważ stary bób ma przeważnie twardszą łupinkę, a także bardziej mączastą strukturę. Jak gotować bób? Przede wszystkim należy go umyć w zimnej wodzie i wrzucić na osolony wrzątek. Po kilku minutach trzeba sprawdzić, czy ziarno bobu osiągnęło już odpowiedni poziom miękkości. Rozpoczynanie obróbki od zimnej wody wydłuża znacznie jej czas, a dodatkowo pozbawia bób składników odżywczych.

Przepisy na bób pomysł na falafel

Uwielbiasz smak bobu, jednak szukasz odmiany od jego gotowanej wersji? Bób można wykorzystać także do bardziej wyszukanych dań. Purée z bobu z powodzeniem zastąpi gotowane ziemniaki. Można do niego dorzucić też groszek. Młody bób świetnie smakuje w daniach takich jak: tarty, sałaty, naleśniki czy kanapki z pieczywem żytnim, ale też falafelach.

Te bliskowschodnie kotleciki są łatwe w przygotowaniu i zaskakują swoją strukturą oraz smakiem. To naprawdę prosty i świetny pomysł na przekąskę, jak i sycące danie główne. Falafele ze świeżego bobu to potrawa, która podbije każdą imprezę w ogrodzie, szczególnie gdy w gronie gości znajdą się weganie lub wegetarianie. Przekonaj się, że jej przygotowanie jest niezwykle proste!

Falafele z bobu i cieciorki

Sprawdź w naszym przepisie, jak przyrządzić niezwykle modne danie kuchni bliskowschodniej. Jego podstawę stanowi ugotowany bób i ciecierzyca. Specyficznego smaku dodają ząbki czosnku i przyprawy: kolendra, kardamon i kumin. Usmażone wystarczy podać z tahiną i warzywami, np. surowymi, pieczonymi czy duszonymi. Ciekawym dodatkiem przełamującym nieco smak może być też ser feta.

Poznaj więcej przepisów Netto!