Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Przepisy na patisony. Pyszne dania!

Patison to warzywo o nietypowym kształcie. Jest krewnym dyni i pochodzi z rodziny dyniowatych. Chociaż botanicznie jest owocem, traktuje się go jak warzywo. Patison jest doskonałym źródłem witamin i minerałów, takich jak magnez czy wapń. Dzięki błonnikowi, który zawiera, przyśpiesza przemianę materii.

To warzywo jest idealne dla osób mających problem z cukrzycą, ponieważ ma niski indeks glikemiczny. Podobnie jak cukinia i kabaczek, patison jest  lekkostrawny i niskokaloryczny na 100 g patisona przypada zaledwie 20 kcal. Patisony mają natomiast nieco inną strukturę i mniej miąższu niż cukinie i kabaczki. 

Warzywo to jest doskonałym antyoksydantem za sprawą wysokiej zawartości omega 3 i kwasów tłuszczowych działa przeciwzapalnie. Patison korzystnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy, a także ma dużo witaminy C, B1, B2 oraz potasu. Dzięki obecności manganu poprawia strukturę kości.

Kosmiczna dynia? Nie! To patison!

Patison jest egzotycznym warzywem, które wygląda trochę jak dynia, a trochę jak statek kosmiczny. Natura postanowiła go nieco spłaszczyć. Częścią jadalną tej oryginalnej jednorocznej rośliny jest owoc, którego średnica sięga nawet 30 cm. Niektóre okazy mogą ważyć 1,5 kg.

Europejczycy długo musieli przekonywać się do jego spożycia, przez co przez długi czas był głównie warzywem dekorującym stół. Patison smakuje podobnie jak cukinia. Warto go zbierać i jeść, szczególnie gdy jest młody wtedy jego skórka jest delikatna i cienka i nie trzeba go obierać.

Patison (inaczej dynia talerzowa), to niezwykle wdzięczne warzywo, które świetnie smakuje, ma delikatny smak i jest łatwe w przygotowaniu, a na dodatek ma niewiele kalorii. Warzywo to można przygotować na wiele sposobów, zachowując jego smak i aromat. Można je gotować, smażyć, kisić, marynować, faszerować, dodawać do sałatki. Doskonale nadaje się też do duszenia.

Jeżeli nie lubisz szukać inspiracji w książkach kucharskich i chcesz wypróbować sprawdzony przepis na patisony, oto kilka propozycji.

Marynowane patisony w zalewie

Dużą popularnością cieszą się patisony marynowane w occie lub patison konserwowy. Dzięki przetworom możemy delektować się ich smakiem przez cały rok. Jeżeli hodujesz w ogródku te warzywa lub lubisz je kupować latem, możesz sprawdzić i wykorzystać nasz przepis na marynowane patisony.

Aby je zrobić, najlepiej wybierz małe patisony. Będziesz potrzebować 1 kg warzyw małe patisony włóż w całości do słoików, starsze owoce pokrój w słupki lub kawałki. Składniki zalewy są bardzo proste. Potrzebujesz kilku produktów takich jak pieprz, ząbek czosnku, liście laurowe, gałązka kopru, gorczyca, ocet czy sól. To typowa marynata, ale do zalewy do patisonów możesz też dodać marchew.

Patisony możesz również śmiało kisić, a gdy przetwory będą już gotowe, wykorzystasz je jako dodatek do dania głównego lub jako przekąskę. Jeżeli chcesz, żeby były dobre, musisz je zostawić na co najmniej 3 dni.

Potrawy z patisona dla zabieganych

Lato to czas, który wolimy spędzić na zewnątrz niż w kuchni, dlatego też warto wybierać wtedy szybkie przepisy. Jednym z nich jest prosty przepis na placki z patisona. Jeżeli masz dość placków ziemniaczanych, możesz wykorzystać patisony jako ich zamiennik. Warzywa ścieramy na dużych oczkach, dodajemy trochę soli i pieprzu do smaku, jajko, i odrobinę mąki. Patisony mają cienką skórkę, więc nie musisz ich obierać. Wystarczy rozgrzać patelnię i usmażyć placki z obu stron, by móc się nimi zajadać w tej chrupiącej formie.

Smażone kotlety z patisona to wykwintna i wyrafinowana wariacja na temat dania z tego warzywa. Przekonaj się, że patisony mogą smakować równie dobrze w tej formie. Pamiętaj jednak, żeby okaz, który wybierzesz, nie był za stary. Starsze owoce mogą być przerośnięte i łykowate.

Przepis na warzywny gulasz z patisona

Co jeszcze możesz zrobić z patisona? Patisony doskonale nadają się do duszenia, dlatego warto przyrządzić je w ten sposób. Zwróć uwagę na rozmiar idealne będą warzywa średniej wielkości. 

Dania obiadowe z patisona

Patisony doskonale nadają się też do faszerowania. Robiąc farsz, warto pamiętać, by patisony wcześniej udusić, dodając cebulę lub marchew. Możesz je wstawić do piekarnika lub przyrządzić na kuchence w naczyniu pod przykryciem, zalewając je wodą do ¾ wysokości.

Patisony można również wykorzystać jako składnik leczo. Jeżeli chcesz, aby smak dania było nieco pikantny, możesz dodać odrobinę ostrej papryczki chilli.

Poznaj więcej przepisów Netto!