To niedoceniane warzywo, a szkoda, bo seler naciowy ma sporo zalet. Jest niskokaloryczny, ma wysoką zawartość błonnika oraz zawiera mnóstwo witamin i minerałów. Wspomaga odchudzanie, ułatwia trawienie i obniża ciśnienie tętnicze. Sok z selera naciowego ma właściwości przeciwbólowe. Przekonaj się, jak go wykorzystać w kuchni. Oto sprawdzone przepisy!
Co zrobić z selera naciowego? Jest idealny do zdrowych, zielonych smoothie. Możesz łączyć go z daniem obiadowym lub podawać jako wegetariańską przystawkę. Przyrządzisz z niego warzywne potrawy, ponieważ dobrze się komponuje z cukinią, rukolą, a nawet owocami – jabłkiem i ananasem. Łodygi selera są chrupiące i bardziej smaczne, dlatego wykorzystuj je do gotowania zup. Oto najlepsze przepisy i potrawy z selera naciowego!
Świetnym pomysłem na wykorzystanie tego warzywa jest przyrządzenie z niego zupy. Seler naciowy często jest składnikiem japońskiego miso, które ma lekko pikantny posmak, a jego bazą jest warzywny bulion, ugotowany z selerem naciowym. Jeżeli jesteś wegetarianinem, sięgaj po kaszotto z naciowym selerem albo aromatyczne sałatki.
Selerowa zupa z pulpecikami smakuje podobnie jak włoskiej zupy minestrone, w której oprócz warzywnego bulionu i przypraw znajdziesz smażone kulki z mielonego mięsa wieprzowo-wołowego. Do wywaru dodaje się również pół szklanki sera żółtego, np. tartego parmezanu, i sporą garść szpinaku.
Pierogi z selerem naciowym to propozycja, w której ciasto wyrabiasz dokładnie tak samo, jak w klasycznej wersji dania, ale prawdziwą perełką kulinarną jest w nim nadzienie. Przygotuj je z drobno pokrojonego selera, podsmażonego na patelni do miękkości, razem z utartą marchwią. Farsz możesz połączyć także z kukurydzą z puszki i kozim serem.
Gulasz z selerem naciowym to danie duszone pod przykryciem. Do selera dodaje się wołowinę i paprykę. Możesz wykorzystać tu także pomidory z puszki lub dolać trochę passaty.
Przyrządzanie sałatek z łodyg selera naciowego jest dziecinne proste! Wystarczy je pokroić i wymieszać z ulubionymi warzywami. Dodaj do tego przyprawy, majonez oraz utarty, żółty ser i masz ultraszybkie danie!
Sałatka z selerem naciowym i żurawiną to przykład na to, że warzywo to idealnie łączy się z owocami. Do miski dodaj pokrojonego selera, szynkę, kukurydzę i suszoną żurawinę. Wymieszaj z majonezem i przyprawami, a potem schłodź w lodówce przez 2-3 godziny.
Ogórek kiszony i seler naciowy to duet, który możesz wykorzystać w kolejnym przepisie na pyszną i świeżą sałatkę. Warzywa pokrój w paski, zetrzyj na tarce jabłko oraz marchewkę. Dodaj do tego posiekaną natkę pietruszki, skrop sokiem z cytryny i dopraw solą, pieprzem oraz cukrem do smaku.
Masz ochotę na surowego selera? Wykorzystuj ulubione dipy, by zieloną łodygę zamoczyć w sosie i delektować się niebanalnym smakiem. Taka przystawka to doskonały pomysł na wiele okazji.
Możesz także zmiksować seler naciowy w zdrowym koktajlu z jarmużu. Pij raz dziennie, by podreperować swoją odporność. Warto wymieszać go ze szpinakiem i zieloną natką pietruszki.
Do smażonych placuszków potrzebujesz obrać i zetrzeć seler naciowy na tarce o grubych oczkach. Wymieszaj go z jajkiem, przyprawami i namoczonymi płatkami owsianymi oraz drobno posiekaną pietruszką i szczypiorkiem. Całość dopraw solą i pieprzem – smaż na rozgrzanej patelni.
Pesto z selera naciowego jest wyjątkowo pożywne. Do pokrojonego warzywa należy dodać przeciśnięty przez praskę czosnek, pestki dyni i parmezan. Wlej oliwę z oliwek i dopraw, a potem zmiksuj na gładko blenderem. Pastę przełóż do słoiczka i przechowuj w lodówce, a potem delektuj się jej aromatem, wykorzystując selerowe pesto do makaronu, grzanek i naleśników.
Do podsmażonej piersi kurczaka dodaj seler i duś na patelni razem z czerwoną papryką i cebulą. Przypraw do smaku, zabiel słodką śmietaną kremówką i masz błyskawicznie przyrządzony obiad. Wariacji na temat selera naciowego jest wiele. Tylko od Twoich kubków smakowych zależy, w jaką kulinarną podróż wyruszysz z tym składnikiem.
Poznaj więcej przepisów Netto!