Gotowanie z głową to również ekonomiczne przyrządzanie pysznych dań, z tego, co masz pod ręką. Nie lubisz marnować jedzenia w domu? Opróżniaj regularnie kuchenne szafki! Nawet długi termin przydatności kaszy, przypraw czy pszennej mąki kiedyś się kończy. Poznaj przepisy kulinarne na potrawy z wykorzystaniem produktów sypkich, które są zarówno pożywne, jak i smaczne. Suche kasze czy suszone liście ziół to znakomite produkty, pełne składników odżywczych. Idealne się nadają do mięsa, warzyw i nabiału. Możesz łączyć je z owocami morza i dodawać do zup. Lekkie sałatki czy wyborne ciasta – wszystkie potrzebują sypkich produktów. Dzięki nim zostaniesz wirtuozem kuchni!
Kasza jaglana pasuje zarówno do wytrawnych, jak i słodkich dań. Warto ją wykorzystać nie tylko w daniach głównych, ale także deserach, wypiekach czy odżywczych koktajlach. Czy wiesz, że ta kasza nie zawiera glutenu? Ponadto ma właściwości antywirusowe i zmniejsza stany zapalne w organizmie, a do tego jest lekkostrawna. Smakuje tak, jak ją doprawisz. Sprawdź zasady dotyczące jej gotowania i wykorzystuj śmiało w polecanych przepisach.
Kasza jaglana z pietruszkowym pesto i kalafiorem
Jagła jest jedną z niewielu kasz, które organizmowi przywracają równowagę kwasowo-zasadową. W tym przepisie połączyliśmy ją z pietruszkowym pesto i kalafiorem, które dodatkowo wzmacniają aromat dania i wzbogacają go o dużą ilość witaminy C oraz betakarotenu. Dodatkiem jest pakistańska sól krystaliczna Premieur. Takie danie najlepiej serwować osobom w okresie rekonwalescencji, które potrzebują dużego wzmocnienia.
Bulgur to kasza, która pochodzi z najbardziej wartościowej odmiany przednicy durum. Ma niski indeks glikemiczny i korzystnie oddziałuje na układ sercowo-naczyniowy. Zrobisz z niej szybkie dania, bez marnowania czasu, ponieważ gotuje się błyskawicznie, w 15 minut. Może prezentować różne odsłony smakowe – zestawiaj ją z warzywami i rybami. Po ugotowaniu jest sypka i mało kleista, dlatego idealnie nadaje się do sosów, np. z dodatkiem mleka lub słodkiej śmietanki.
Sałatka z kaszą bulgur i soczewicą
W proponowanej sałatce obok kaszy występuje zielona soczewica, która jest doskonałym źródłem warzywnego białka. Wymienione produkty połącz ze sobą, nie zapominając o warzywach – koktajlowych pomidorach, papryce i cebuli. Wszystko okraś koperkiem i polej oliwą z łyżeczką miodu i soku z cytryny. Po ugotowaniu kaszy danie zrobisz w 5 minut!
Wyróżnia ją intensywny posmak orzecha. Należy ją jeść regularnie, ponieważ każda łyżka ugotowanej kaszy gryczanej dostarcza organizmowi wiele substancji odżywczych, zwłaszcza białka i błonnika (więcej niż w przypadku ryżu!).
Kasza gryczana jest niezwykle syta i utrzymuje właściwy poziom glukozy we krwi. Aby nie była zbyt twarda, 1 szklankę kaszy gotuj w 2 szklankach wody.
Dla komosy ryżowej warto zrobić miejsce w jadłospisie, ponieważ jej stosowanie w daniach może odmładzać! Produkt jest bogaty w witaminę młodości – E, a także przeciwutleniacze. Oprócz nich zawiera wiele innych, cennych minerałów. Może być serwowana na słono i słodko, a także na ciepło lub jako chłodne danie. Gotuj ją w mleku, bulionie, wodzie i sosach. Podawaj z warzywami i krewetkami oraz włączaj do koktajli, zup i kotletów.
Sałatka z komosą ryżową i olejem z pestek dyni
Ta ciekawa receptura łączy w sałatce komosę z warzywami oraz słodkim smakiem mango. Koniecznie wypróbuj to ultrazdrowe danie, które nie zawiera glutenu, cukru, laktozy i jest w pełni wegańskie.
Jeżeli chcesz wesprzeć swoje zdrowie, postaw na kasze! Sypkie produkty są rewelacyjne, jeśli przyrządzasz posiłki w duchu zero waste. Wykorzystuj je do pieczenia zdrowych chlebów i ciast oraz twórz na ich bazie lekkie sałatki i pożywne dania główne. Są doskonałym źródłem dobrych węglowodanów i dają uczucie sytości na wiele godzin.