Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Bataty - właściwości, kalorie, wartości odżywcze

Bataty stają się coraz popularniejszym produktem żywieniowym w Polsce. Trudno się temu dziwić, gdyż słodkie ziemniaki mają olbrzymi potencjał kulinarny. Sprawdzą się doskonale zarówno w wytrawnej kuchni wegańskiej i tradycyjnej jak i w daniach słodkich. W niniejszym artykule zawarliśmy najważniejsze informacje na temat batatów, które pozwolą czytelnikowi docenić to wyjątkowe warzywo.

Zobacz też: BATATY FASZEROWANE SOCZEWICĄ 

Skąd pochodzą bataty i jak je rozpoznać?

Sądzi się, iż bataty pochodzą z Ameryki Środkowej, ponieważ na ścianach prehistorycznych jaskiń zauważono rysunki przedstawiające bardzo podobne rośliny. Ten fakt pozostaje wciąż w sferze domysłów. Wiadomo jednak, że w Europie bataty pojawiły się wraz z Krzysztofem Kolumbem. Słodkie ziemniaki, charakteryzuje się długą bulwą, stożkowatym kształtem i pomarańczową barwą mają przyciągają dziś spore grono miłośników na całym świecie.

W ramach ciekawostki warto powiedzieć, iż wyróżniamy około 400 odmian tego warzywa, które różnią się kolorem skórki oraz miąższu. Bataty mogą mieć skórę i miąższ w odcieniach brązu, czerwieni, beżu a nawet fioletu. W odpowiednich warunkach uprawy, bataty są w stanie osiągnąć rozmiar 30 cm i ważyć nawet 3 kilogramy!

Wartości odżywcze batatów

Bataty są bogatym źródłem witamin, a szczególnie tych z grupy B: B1, B2, B3, B5 i B6. Wspomagają one przemiany metaboliczne glukozy we krwi w związki wysokoenergetyczne, a także wzmagają produkcje czerwonych krwinek. Ponadto, witaminy z grupy B a szczególnie ryboflawina korzystnie wpływa na wygląd skóry, stan błon śluzowych oraz paznokci. Batat jest również nośnikiem witaminy A, która stymuluje wzrost, wyostrza wzrok i odgrywa szczególną rolę w kontekście budowania naturalnej odporności. Warto wiedzieć, iż zaledwie 100 gramów tego warzywa wystarczy, aby wypełnić dzienne zapotrzebowanie na witaminę A na 600%!

Oprócz witamin, w batatach można znaleźć również szerokie spektrum pierwiastków: magnezu, fosforu, potasu czy miedzi. Ten pierwszy odpowiada za pracę mięśni, wspomaganie układu trawiennego a także regulowanie poziomu stresu. Ponadto, bataty w klasycznej odmianie cechują właściwości przeciwzapalne (dzięki witaminie C i beta-karotenowi) a także są skuteczne w leczeniu oskrzeli czy płuc.

Zobacz też: WEGETARIAŃSKIE CURRY Z CZERWONYMI WARZYWAMI 

Kalorie i indeks glikemiczny

Kolejną dobrą informacją, która szczególnie ucieszy osoby na diecie jest fakt, iż bataty mają niską zawartość kalorii. Bataty gotowane zawierają 76 kalorii na 100 g produktu. W przypadku pieczenia kaloryczność może być nieco wyższa, ze względu na konieczność użycia tłuszczu. Jednocześnie, ich indeks glikemiczny wynosi 61, więc z powodzeniem można go stosować zarówno jako przekąskę jak i element dania obiadowego.

Wróć

Ziemniaki z grilla
Jak ugotować ziemniaki na parze?
Ziemniaki faszerowane
Jak szybko ugotować ziemniaki?
Ziemniaki z grilla
Jak ugotować ziemniaki na parze?
Ziemniaki faszerowane
Jak szybko ugotować ziemniaki?