Zobacz też: ZIEMNIAKI PIECZONE Z CZOSNKIEM I ROZMARYNEM
Pierwszym dodatkiem do naszego dania będą pikle. Nie klasyczne, ale z rzodkiewki i kalafiora. Zalej je wodą z octem, dopraw solą, cukrem, liściem laurowym i zielem angielskim. Zagotuj, odstaw na noc i następnego dnia masz świetny dodatek, który podkreśli smak kaczki i purée.
Kaczkę najlepiej zamarynuj dzień wcześniej. Do marynaty użyj pomarańczy, miodu, tymianku, imbiru, ale również zestu, czyli startej skórki pomarańczy, która doda nam więcej aromatu cytrusowego. Tymianek wciśnij w pierś kaczki pomiędzy skórę a mięso. Tak zamarynowana kaczka, skórą do dołu, trafia na zimną patelnię. Zimnej dlatego, że zależy nam, by mięso równo się upiekło a skórka była chrupiąca. Smaż ją powoli, na małym ogniu, wytapiając przy okazji pyszny tłuszcz z kaczki. Gdy kaczka jest już dobrze wysmażona, zdejmij ją z patelni. Na patelnię, na tłuszcz z kaczki dodaj rozgnieciony czosnek oraz cydr. Gdy cały płyn się zredukuje, dodaj trochę masła – tak powstanie pyszny, aromatyczny sos do kaczki.
Purée z selera. Seler pokrój w kostki, połóż go na małym ogniu, dodaj odrobinę masła i sól. Smaż seler aż się lekko zarumieni – wtedy dodaj mleko, rozmaryn i gotuj na średnim ogniu, aż seler zmięknie. Następnie seler zblenduj, by uzyskać purée.
Zobacz też: SAŁATKA OWOCOWA Z MIĘTĄ I OWCZYM SEREM