Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Kalafior - kalorie i wartości odżywcze

Ile kalorii ma kalafior? Poznaj jego wartości odżywcze

Kalafior to warzywo, które warto docenić. Zawiera tyle witamin, mikroelementów oraz innych składników, mających dobroczynny wpływ na ludzki organizm, że sięgając po niego regularnie, można uzupełniać różne braki bez konieczności zażywania suplementów. Niepozorna biała różyczka jest nie tylko zdrowa, ale również niskokaloryczna. Dzięki temu potrawy z kalafiora doskonale nadają się dla osób kontrolujących ilość węglowodanów w diecie.

Kalafior jakie właściwości zdrowotne i wartości odżywcze ma to warzywo?

100 g kalafiora ma zaledwie 25 kcal. Możesz zatem bezkarnie go podjadać i nie martwić się o to, że przekroczysz dzienną dawkę kalorii. Przeciętnej wielkości kalafior waży 800 g i dostarcza organizmowi 200 kcal. Poza tym, że nie jest tuczący, to zawiera wiele różnych witamin oraz składników mineralnych. Znajdziesz w nim sporą ilość:

  • witaminy C;
  • witamin z grupy B;
  • witaminy K;
  • potasu;
  • żelaza;
  • magnezu;
  • cynku;
  • kwasu foliowego.

 

Na tym nie kończą się doskonałe właściwości tego warzywa. Kalafior dostarcza spore ilości błonnika pokarmowego oraz jest źródłem przeciwutleniaczy, zwalczających wolne rodniki. Dzięki zawartości wielu różnych substancji, jedząc go regularnie, możesz zapobiegać wielu chorobom. Kalafior zawiera kombinację witamin i minerałów mogących zmniejszać ryzyko zachorowania na nowotwór. Pomaga również obniżyć cholesterol. Kalafior jest też polecany osobom chorującym na niedoczynność tarczycy. Jego niski indeks glikemiczny wspomaga odchudzanie.
Wystarczy jedna filiżanka kalafiora, aby pokryć 70% dziennego zapotrzebowania na witaminę C oraz 20% zalecanej dawki witaminy K. Kalafior wykazuje też działanie ochronne dla takich narządów jak prostata i pęcherz. Czy jeszcze trzeba namawiać Cię, żebyś częściej wykorzystywał go w swojej kuchni?

Jak ugotować kalafiora, aby zachować jego składniki odżywcze?

Kalafior najczęściej jest podawany wiosną i latem, gdy na targach i w sklepach można dostać świeże warzywo. Wiele osób gotuje go do miękkości w osolonej wodzie i serwuje z bułką tartą. Jednak ten klasyczny sposób nie jest jednym pomysłem, jaki można wykorzystać w kuchni.

Kalafiora można też spożywać na surowo, smażyć lub piec. Krótszy czas gotowania, czyli podanie różyczek al dente, pozwala zachować bogactwo składników odżywczych. Wystarczy zagotować wrzątek, wrzucić kawałki warzywa, a po kilku minutach można podać go jako dodatek do obiadu.

Jeśli ważna jest dla Ciebie każda kaloria lub Twoja aktualna dieta zakłada ograniczenie spożycia tłuszczów, zrezygnuj z dodatku masła. Kalafior można podać samodzielnie lub posypać sezamem. Wtedy porcja będzie miała niewiele kcal, a posiłek stanie się cennym źródłem błonnika i innych wartości odżywczych.

Niskokaloryczna dieta nie musi być nuda. Możesz też podzielić główkę warzywa na części i upiec w piekarniku. Ten sposób przygotowania – zwłaszcza z dodatkiem oliwy z oliwek lub masła – sprawi, że kalafior będzie chrupki i aromatyczny.

 

Obawiasz się, że składnik ten jest ciężkostrawny i może powodować gazy oraz wzdęcia? Żeby wspomóc układ pokarmowy i zachować prawidłowy cykl trawienny, połącz kalafiora z takim składnikami jak czosnek, kminek lub koper. Możesz też sprawdzić, czy skrócenie czasu gotowania lub pieczenie ma korzystny wpływ na to, jak czujesz się po zjedzeniu porcji tego warzywa.

Czy kalafior trzeba zawsze podawać z bułką tartą? Poznaj nasze pomysły na wykorzystanie tego warzywa

Nie masz pomysłu na przygotowanie kalafiora? Sprawdź inspiracje z kuchni Netto. Zupa, sos a może kotlety? Ugotowane warzywo możesz przechowywać w lodówce i wykorzystać nawet po kilku dniach. Kalafior może być samodzielnym składnikiem dań, ale równie dobrze komponuje się z innymi dodatkami.

Możesz dodać do niego brokuły, marchewkę, ziemianki i przygotować pyszną zapiekankę. Jeśli starasz się eliminować z diety mięso, to potraktuj kalafiora jako alternatywę dla tego produktu. Przygotuj z niego kotlety np. z dodatkiem kaszy jaglanej.

Spożywanie kalafiora może zapobiegać chorobom układu krążenia i sprzyja budowaniu odporności organizmu. Warzywo to ma niską kaloryczność. Można na wiele sposobów wykorzystać je w kuchni. Sięgnij zatem po tradycyjne białe różyczki lub spróbuj zielonego kalafiora romanesco. Gdy skończy się sezon na świeże warzywo, korzystaj z mrożonek. To równie dobry sposób, aby kalafior gościł w Twojej kuchni przez cały rok.