Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Pomidor - kalorie i wartości odżywcze

Ile kalorii ma pomidor? Sprawdź skład odżywczy i witaminy

Warzywo czy owoc? To nie ma znaczenia, bo pomidor jest po prostu prze-pysz-ny! Zjesz go zarówno na surowo, jak i w formie wielu przetworów. Naprawdę warto, bo ma mało kilokalorii, a przy tym jest pełen witamin i minerałów. Regularne spożywanie pomidorów korzystnie wpływa m.in. na układ sercowo-naczyniowy, immunologiczny czy trawienny. Poznaj najważniejsze właściwości pomidora!

Wartości odżywcze zawarte w pomidorach sprawdź kalorie (kcal), cukry i nie tylko

Koktajlowy, malinowy, daktylowy, rzymski To tylko niektóre z odmian pomidorów. Bez względu na to, którą wybierzesz, zapewnisz swojemu organizmowi solidną porcję wartości i substancji odżywczych przy naprawdę niewielkiej kaloryczności.

Standardowo surowy pomidor ma jedynie ok. 18 kcal (kilokalorii) na 100 g. Waga średniego warzywa to zwykle 130-180 g. Jeden pomidor dostarcza więc tylko ok. 23-33 kcal. Dla porównania: 100 g chipsów ma średnio ok. 536 kcal. To tyle, ile znajduje się w ponad 20 pomidorach! Tak niska wartość kaloryczna powoduje, że to doskonałe warzywo do codziennego jedzenia również przez osoby chcące obniżyć masę ciała. Prawdziwy sprzymierzeniec odchudzania!

Uważaj jednak na przetwory z pomidorów chociaż większość również jest stosunkowo niskokaloryczna (np. koncentrat, passata, sok pomidorowy), niektóre z nich mogą mieć sporo dodatkowego cukru lub tłuszczu, a często także soli. Przykładowo: ketchup ketchupowi nierówny. Zdarzają się takie, które mają ok. 80 kcal na 100 gramów, a inne w takiej porcji skrywają nawet 200 kcal. Jednym z bardziej kalorycznych przysmaków są też suszone pomidory w oliwie z oliwek lub oleju, które w 100 g mają kilkaset kilokalorii.

Inne najważniejsze wartości odżywcze surowego pomidora na 100 g:

  • 0,2 g tłuszczu;
  • 0,88 g białka;
  • 1,2 g błonnika;
  • 2,6 g cukrów;
  • 5 mg sodu;
  • 237 mg potasu;
  • 24 mg fosforu;
  • 10 mg wapnia;
  • 11 mg magnezu;
  • 13,7 mg witaminy C.

W pomidorach i przetworach pomidorowych znajdziesz też np. witaminy z grupy B, witaminę E, witaminę PP, a także dobroczynny likopen (przeciwutleniacz). To wszystko sprawia, że pomidory zalicza się do najzdrowszych produktów spożywczych.

Aby jak najlepiej wykorzystać potencjał pomidorów malinowych, koktajlowych, rzymskich czy innych ich odmian, warto większość przetworów robić samodzielnie. Pyszny sos pomidorowy do makaronu przygotujesz w kilka minut, a smakiem i aromatem na pewno przebije ten sklepowy.

Dlaczego warto jeść pomidory? Poznaj ich właściwości zdrowotne i działanie na organizm

Pomidory są znane ze swoich właściwości, które cenią ludzie na całym świecie. Ze względu na zawartość składników mineralnych i witamin pomidory poleca się spożywać minimum kilka razy w tygodniu, najlepiej w różnych formach. Chociaż zwykle przetworzone warzywa i owoce wiele tracą, w przypadku pomidorów jest zupełnie inaczej przynajmniej jeśli chodzi o likopen, który po obróbce jest dodatkowo łatwiej przyswajalny.

A to właśnie likopen bardzo korzystnie wpływa na pracę organizmu, działając m.in. przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Zmniejsza również ryzyko nowotworów (przede wszystkim raka prostaty, żołądka, trzustki) oraz innych chorób cywilizacyjnych (np. chorób serca). To dlatego, że obniża liczbę wolnych rodników w organizmie. A to nie wszystko likopen ma również wpływ na zmniejszenie ciśnienia tętniczego oraz poziomu cholesterolu. Dlatego pomidory warto jeść przy nadciśnieniu.

Zawartość likopenu w pomidorach zależy od stopnia ich przetworzenia. Pomidory poddane obróbce termicznej mają go znacznie więcej niż świeże. Żeby działanie tego antyoksydantu było widoczne, w ciągu dnia najlepiej zjeść ok. 2-3 średnie surowe warzywa lub 34 łyżki ketchupu.

Dlaczego jeszcze warto jeść pomidory? Dzięki sporej zawartości witaminy C korzystnie działają na funkcjonowanie układu odpornościowego. Błonnik pokarmowy wspiera z kolei procesy trawienia i szybciej zapewnia uczucie sytości. Potas dba o gospodarkę wodno-elektrolitową, co ma wpływ m.in. na układ nerwowy. To właśnie zawartość tego pierwiastka sprawia, że sok pomidorowy jest doskonałym remedium na kaca.

Postaw na pomidory surowe i w formie przetworów!

Pomidory to jedne z najpopularniejszych składników na świecie, które należą jednocześnie do tych najsmaczniejszych i zawierających wysoką wartość odżywczą. Do tego warto wspominać o niskiej kaloryczności (mniej niż 20 kcal na 100 g) i mnogości zastosowań... Czego chcieć więcej? Jeśli szukasz pysznego warzywa, postaw na pomidory. Zadbaj o to, by znaleźć dla nich miejsce w swojej diecie. Naprawdę warto je jeść!

Źródła danych: https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/170457/nutrients; https://vitapedia.pl/przetwory-z-pomidorow-a-swieze-pomidory.