Erytrytol – więcej niż tylko słodzik.
Erytrytol to substancja słodząca z grupy alkoholi cukrowych, nazywanych również poliolami. Podobnie jak ksylitol, erytrytol jest pochodzenia naturalnego i występuje w niektórych owocach, takich jak gruszki, arbuzy i winogrona. Oba te związki posiadają zresztą wiele cech wspólnych – są małokaloryczne i wykazują niski indeks glikemiczny, przez co stały się popularnymi zamiennikami cukru w diecie.
Erytrytol został odkryty w 1848 roku przez Johna Stenhouse'a, szkockiego chemika, który wyizolował go z moczu pacjenta z cukrzycą. Jednakże substancja ta musiała poczekać na sławę aż do lat 90. XX wieku. Na masową skalę zaczęto go używać w Japonii, a stamtąd rozpowszechnił się na cały świat jako naturalny słodzik i zdrowa alternatywa dla cukru.
Erytrytol w smaku przypomina cukier, aczkolwiek jest nieco mniej słodki i pozostawia delikatny miętowy posmak. Ta łagodna słodycz i niskokaloryczność sprawiają, że słodzik ten stał się niezwykle atrakcyjną opcją dla osób, które pragną ograniczyć spożywanie cukru bez konieczności rezygnacji ze słodkich potraw i napojów.
Tak! To bezpieczny wybór dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Nie wykazuje żadnych właściwości toksycznych ani teratogennych (nie wpływa na powstawanie wad rozwojowych płodu), dodatkowo dietetycy często polecają go kobietom, które zmagają się z cukrzycą ciążową, gdyż nie powoduje wzrostu poziomu cukru i insuliny we krwi.
Erytrytol jest krystaliczny, biały i bezwonny, smakuje prawie tak samo jak cukier, choć trochę mniej słodko. Osoba, która dodaje 2 łyżeczki cukru do swojej kawy lub herbaty, by uzyskać ten sam rezultat słodyczy, będzie musiała wsypać 3 łyżeczki erytrytolu. Bardzo łatwo rozpuszcza się w płynach i nie pozostawia gorzkiego posmaku w ustach, za to wywołuje przyjemne uczucie chłodu. Można go z powodzeniem stosować do większości przepisów jako zamiennik dla cukru. Sprawdzi się w wypiekach, sosach, galaretkach, dżemach, marmoladach. Jedyny wyjątek stanowią tutaj tylko przepisy wymagające karmelizacji – erytrytol nie karmelizuje jak cukier.
Nic dziwnego, że erytrytol nazywany jest również dobrym cukrem. To prawdopodobnie jego najlepszy możliwy zamiennik dostępny obecnie na rynku. Polecany cukrzykom, osobom dbającym o linię i każdemu, kto pragnie włączyć zdrowe, pełnowartościowe produkty do swojej diety.