Bywa słodki, ale czasami także lekko chlebowy. Powstaje z prażonych pestek dyni, czemu zawdzięcza swój zielony kolor i orzechowy aromat. Jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe, co sprzyja lepszej koncentracji i pamięci. Użyjesz go do zarówno do dań wytrawnych jak i słodkich.
Olej z pestek dyni tłoczony na zimno to produkt, którego nie powinno zabraknąć w Twojej kuchni, jeśli pragniesz lepiej zadbać o swoje zdrowie. Wyróżnia go zielonkawy kolor oraz bogaty orzechowy smak i aromat. Sprawi, że Twoje ulubione dania na zimno zyskają wyjątkowego charakteru. Ale smak i aromat to nie wszystko, co olej z pestek dyni ma do zaoferowania. Ten znany od wieków dodatek do potraw słynie ze swoich prozdrowotnych właściwości, a lista ich jest naprawdę imponująca. Wszystko to zasługa procesu tłoczenia na zimno, dzięki czemu olej jest minimalnie przetworzony, produkowany bez użycia chemikaliów, rozpuszczalników lub wysokiej temperatury, a przy tym zachowuje wszystkie ważne składniki odżywcze.
Tak, to jeden z najzdrowszych olejów dostępnych na rynku, który z pewnością pozytywnie wpłynie na układ hormonalny i kostno-stawowy oraz ogólnie na dobrą kondycję kobiety.
Ten olej to bogactwo jednonienasyconych i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym kwasu linolowego i alfa-linolenowego, które wykazują działanie przeciwzapalne, co zasadniczo zmniejsza ryzyko chorób serca, ale także pomaga obniżyć poziom „złego” cholesterolu (LDL), jednocześnie zwiększając poziom tego dobrego (HDL). Ponadto kwasy te pozytywnie wpływają na stan tętnic, wspierając prawidłowy przepływ krwi oraz obniżają jej ciśnienie. Wysokie ciśnienie, jak wiadomo, jest jednym z głównych czynników ryzyka chorób serca. Olej z pestek dyni zawiera także dużą ilość fitosteroli, czyli związków pochodzenia roślinnego, które również pomagają obniżyć poziom szkodliwego cholesterolu.
W oleju z pestek dyni znajdziesz także kilka przeciwutleniaczy, w tym witaminę E i karotenoidy – związki chroniące komórki przed uszkodzeniem przez wolne rodniki, niestabilne cząsteczki, które mogą prowadzić do rozwoju różnych chorób i stanów zapalnych. Witamina E to znany silny przeciwutleniacz, który broni błony komórkowe przed uszkodzeniami oksydacyjnymi. Z kolei karotenoidy zawarte w oleju z pestek dyni obejmują luteinę, zeaksantynę i beta-karoten, które zmniejszają stany zapalne oraz poprawiają stan zdrowia oczu.
Te same składniki, które pozytywnie wpływają na układ płciowo-moczowy u mężczyzn, wykazują podobne działanie u kobiet. Wspomagają regulację układu hormonalnego, wspierają prawidłowy cykl menstruacyjny oraz zmniejszają stany zapalne w organizmie. Olej z pestek dyni dzięki temu może okazać się cennym dodatkiem do diety kobiet przechodzących przez menopauzę.
Olej z pestek dyni stanowi także źródło magnezu, minerału niezwykle ważnego dla naszych kości. Przede wszystkim pomaga regulować metabolizm wapnia, ale także wpływa na aktywność hormonów biorących udział w tworzeniu kości, takich jak parathormon i witamina D. Nienasycone kwasy tłuszczowe zmniejszają stany zapalne oraz wspierają wzrost i aktywność komórek tkanki kostnej, a cynk zmniejsza ryzyko osteoporozy.
Wysoka zawartość fitosteroli, nienasyconych kwasów tłuszczowych i przeciwutleniaczy sprawia, że olej z pestek dyni daje potencjalne korzyści dla utrzymania zdrowej prostaty. Fitosterole pomagają regulować równowagę hormonalną, a kwasy i przeciwutleniacze wykazują właściwości przeciwzapalne. Ponadto olej ten jest cennym źródłem cynku, minerału, który odgrywa dużą rolę w utrzymaniu prawidłowego stanu zdrowia prostaty. Badania wykazały, że niski poziom cynku wiąże się ze zwiększonym ryzykiem przerostu prostaty, a nawet pojawieniem się zmian nowotworowych, dlatego warto uwzględnić produkty bogate w ten minerał w swojej diecie.
Zaleca się spożywanie do 2 łyżeczek oleju dziennie. Oleju tłoczonego na zimno nie powinno się podgrzewać, a przede wszystkim nie używać do smażenia, gdyż obróbka termiczna pozbawiłaby go jego cennych właściwości. Idealnie nada się jako dressing do sałatek lub dodatek do już ugotowanych dań. Smakuje też wyśmienicie prosto z łyżeczki.
Pamiętajmy także, że jest to produkt składający się głównie z tłuszczy, a więc wysokokaloryczny, dlatego też należy go spożywać z umiarem jako część zbilansowanej diety.
Tutaj link do przepisu do sałatki z tuńczykiem