Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Czy można grillować na balkonie w bloku?

Grillowanie to jedna z ulubionych, letnich dyscyplin Polaków. I każdego roku pojawia się wątpliwość: czy grilla można rozpalić na balkonie? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Grillowanie na balkonie może stanowić naruszenie przepisów ochrony przeciwpożarowej budynków. Adwokaci powołują się na par. 4 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 roku. Przepis ten zabrania rozpalania ognia w miejscu, z którego mógłby się on rozprzestrzenić na inne obiekty. Eksperci argumentują, że podmuch wiatru mógłby spowodować zajęcie się np. materiałowych siedzisk czy nawet okiennych rolet.

GRILLOWANIE NA BALKONIE A KODEKS CYWILNY

To jednak nie wszystko – kodeks prawa cywilnego w art. 144 stanowi o tzw. immisjach,według których właściciel nieruchomości powinien zaniechać czynności, zakłócających w rażący sposób korzystanie z lokali sąsiednich. Sąsiedzi mogą żywić pretensje o dym lub niebezpieczeństwo, stwarzane dla budynku w związku z używaniem otwartego ognia. Beztroskie grillowanie na balkonie może się więc zakończyć się wizytą Policji lub Straży Miejskiej.

Zanim rozpalisz grilla na balkonie warto również zapoznać się z regulaminem zatwierdzonym przez wspólnotę mieszkaniową. A ten bardzo często zabrania grillowej formy biesiadowania na balkonie. Co więcej, jeśli dana osoba będzie nagminnie łamać regulamin, wspólnota, zgodnie z artykułem 16 „Ustawy o własności lokali” (Dz.U. 1994 Nr 85 poz. 388), ma prawo zażądać nawet sprzedaży lokalu w drodze licytacji.

JAK SPĘDZIĆ CZAS NA GRILLU BEZ RYZYKA MANDATU?

Polacy nie byliby jednak sobą, gdyby nie spróbowali ominąć przepisów. Tak było (i jest) również w przypadku grillowania na balkonie. Popularnym rozwiązaniem stał się grill elektryczny. To nowoczesne urządzenie nie wydziela dymu oraz charakterystycznego zapachu. Poza tym przygotowane potrawy są równie smaczne, jak te z grilla opalanego drewnem. Co na temat rozpalania grilla elektrycznego na balkonie myślą eksperci?

Prawnicy mają wątpliwości. Jeśli części zewnętrzne takiego grilla nagrzewają się do ponad 100 stopni Celsjusza, to korzystanie z urządzenia może naruszać przepisy ochrony przeciwpożarowej budynków. Bardziej łaskawym okiem do sprawy podchodzą strażacy. Z wypowiedzi Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej dla Dziennika Gazety Prawnej wynika, że „w świetle obowiązującego prawa dozwolone jest użytkowanie grilli elektrycznych na balkonach i tarasach, pod warunkiem zapewnienia wymaganych odległości tych urządzeń od materiałów palnych, a także elementów wystroju i wyposażenia wnętrz wykonanych z materiałów palnych oraz niedopuszczenie do powstania płomienia, umożliwiającego zapalenia się tych materiałów jak również lokali (balkonów) sąsiednich”.

Jak wybielić firanki?
Czy można grillować na balkonie w bloku?
Jak wywabić plamy z czerwonego wina?
Jak wywabić plamy z długopisu?
Jak wybielić firanki?
Czy można grillować na balkonie w bloku?
Jak wywabić plamy z czerwonego wina?
Jak wywabić plamy z długopisu?