Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Przesadzanie kwiatów dla początkujących - o czym musisz pamiętać?

Piękne, zdrowe rośliny to nie tylko chluba właściciela, ale i oryginalna ozdoba każdego mieszkania. Poza odpowiednim nawadnianiem i nawożeniem, co jakiś czas należy je przesadzić. Jak się do tego zabrać? I dlaczego przesadzanie kwiatów jest niezbędne?

Kwiaty doniczkowe, zazwyczaj mają do dyspozycji niedużą ilość podłoża. Ziemia wewnątrz szybko się wyjaławia i przestaje zapewniać cenne minerały i wartości odżywcze. Nierzadko rozwijają się w niej też chorobotwórcze patogeny takie jak pleśń. Dlatego co jakiś czas warto wymienić roślinom podłoże. Przesadzanie kwiatów ma również zapewnić większą przestrzeń dla ich korzeni. Dzięki temu będą mogły dalej się rozwijać. Specjaliści sugerują, żeby mniejsze rośliny przesadzać co rok. Większe takiej zmiany podłoża potrzebują raz na dwa – trzy lata.

JAK PRZESADZAĆ KWIATY - WYBÓR ODPOWIEDNIEJ DONICZKI

Chociaż sam proces przesadzania kwiatów wydaje się dosyć prosty, warto odpowiednio się do niego przygotować. Jedną z podstawowych kwestii, jest wybór odpowiednich doniczek. Muszą być one większe od poprzednich - w przypadku mniejszych kwiatów wystarczające jest 1 lub 2 cm. Jeżeli masz do czynienia z dużymi roślinami, nowe donice powinny być większe od 5 do 10 cm.

Warto pamiętać, aby doniczka miała na dnie otwory – dzięki temu kwiat będzie mógł swobodnie pobierać wodę. W ten sposób minimalizujesz także ryzyko przelania rośliny. Pamiętaj, aby nie przesadzać roślin bezpośrednio do osłonek, które nie odprowadzają wody.

Bardzo ważny jest także wybór odpowiedniej ziemi. W marketach ogrodniczych można dostać podłoże o uniwersalnej kwasowości, które będzie pasować do większości gatunków roślin. To idealne rozwiązanie dla osoby początkującej. Na przygotowywanie mieszanek pod konkretne gatunki przyjdzie jeszcze czas.  Dno każdej doniczki warto wyłożyć drenażem, który zadba o odpowiednie nawadnianie. Mogą to być zwykłe kamyczki, keramzyt, uszkodzone gliniane doniczki czy piasek.

JAK PRZESADZAĆ KWIATY DONICZKOWE?

Roślinę warto obficie podlać, aby łatwiej można było wyciągnąć ją z doniczki. Bądź delikatny wobec korzeni - usuń nadmiar ziemi, delikatnie je otrzepując. Pozbądź się uszkodzonych fragmentów za pomocą nożyczek. Następnie przygotowuj nową doniczkę - drenaż przysyp warstwą ziemi, następnie przełóż roślinę i dołóż podłoża. Warto postukać pojemnikiem, aby ziemia równomiernie się ułożyła. Doniczkę napełnij całkowicie ziemią. Możesz ją delikatnie ugnieść. Teraz trzeba już tylko obficie podlać roślinę.

Przez pierwsze tygodnie po przesadzeniu, nowe sadzonki możesz wspomóc wodą z dodatkiem specjalnego ukorzeniacza. To preparat, który pomoże roślinie zadomowić się w nowym miejscu. Starsze rośliny warto podlewać wodą z dodatkiem biohummusu. Pamiętaj także, aby świeżo przesadzonych roślin, nie wystawiać na silne działanie promieni słonecznych.

KIEDY PRZESADZAĆ KWIATY - NAJLEPSZA PORA

Najlepszym momentem na przesadzanie kwiatów jest wiosna. Możesz zacząć już w marcu, kiedy rośliny rozpoczynają intensywny wzrost. Jest więc większa szansa, że szybko przyjmą się w nowym środowisku. Przesadzaniu sprzyjają również warunki pogodowe. Słońce nie jest ta tyle silne, aby przypalić świeżo przesadzoną roślinę. Ponadto, powietrze w mieszkaniach nie jest też takie suche. A to ułatwia odbudowanie systemu korzeniowego u kwiatów, które po przesadzaniu zawsze mają utrudnione pobierane wody oraz innych składników z podłoża. Wyjątkiem wśród roślin są kaktusy, które przesadza się w trakcie zimy.

10 NAJWAŻNIEJSZYCH ZASAD PRZESADZANIA KWIATÓW:

  1. Nie używaj ziemi z ogródka. Mogą się w niej znajdować szkodniki, nasiona chwastów oraz patogeny.
  2. Dorosłe rośliny doniczkowe przesadza się co 2-3 lata, a młode co roku.
  3. Nie należy przesadzać kwiatów, gdy znajdują się w okresie owocowania lub kwitnienia.
  4. Najlepszym okresem na przesadzanie kwiatów jest wiosna.
  5. Zarówno przed, jak i po przesadzaniu, należy intensywnie podlać roślinę.
  6. Po przesadzeniu nie wystawiaj rośliny na silne działanie słońca.
  7. Aby roślina lepiej przyjęła się w nowym środowisku – zastosuj ukorzeniacz.
  8. Pamiętaj o warstwie drenażu - mogą to być kamyczki lub kawałki porcelany. Mają one za zadanie odprowadzać wodę i umożliwiać korzeniom dostęp do tlenu.
  9. Małe kwiaty przesadzaj w donice o ok. 2 cm większe od poprzednich, a duże w donice większe o 5-10 cm.
  10. Zawsze należy rozplątać poskręcane korzenie, a zbyt długie skrócić.

Czytaj także: 

Czy można grillować na balkonie?

Jak wybielić firanki?
Czy można grillować na balkonie w bloku?
Jak wywabić plamy z czerwonego wina?
Jak wywabić plamy z długopisu?
Jak wybielić firanki?
Czy można grillować na balkonie w bloku?
Jak wywabić plamy z czerwonego wina?
Jak wywabić plamy z długopisu?