Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Dlaczego warto segregować śmieci?

Bardzo głośno mówi się o problemach segregacji śmieci. Jedni biorą sobie bardzo mocno do serca wskazówki i z całych sił starają się segregować odpady. Inne zaś osoby nie zwracają kompletnie uwagi na ten fakt i żyją jak dotychczas. Wymogi unijne wymusiły segregację śmieci w krajach członkowskich, więc ludzie powinni poznać przyczyny takiego zachowania i samemu przekonać się do tej czynności.

Wymogi Unijne dotyczące segregacji śmieci

Wszystko zaczęło się 1 lipca 2013 roku, kiedy to w krajach członkowskich Unii Europejskiej został wprowadzony nowy system segregacji śmieci. Ma on za zadanie zmniejszyć ilość odpadów, które trafiają na wysypiska i poddać je recyklingowi.

Najlepszymi krajami segregującymi śmieci są Niemcy i Szwecja. To tam najmniej odpadów trafia na wysypiska, a mieszkańcy dostają nawet pieniądze za oddanie plastikowej butelki do automatu.

W Polsce również powstał pierwszy automat tego typu i znajduje się on w Krakowie.

Dlaczego należy segregować odpady

Osoby, które znają wymogi Unii Europejskiej muszą również poznać zalety segregowania śmieci. Najgorszym podejściem ludzi jest mówienie, że oni będą żyli tutaj około 80 lat, więc nie martwią się o to co będzie później. Świadomość, że człowiek przykłada się do oczyszczania ziemi jest bardzo pozytywna i coraz więcej osób z nią żyje. Poniżej zostały przedstawione najważniejsze zalety segregacji odpadów.

  1. Zmniejszenie ilości śmieci, które zanieczyszczają wody, plaże, ziemie, całe środowisko.
  2. Zmniejszenie zużycia surowców naturalnych, ponieważ coraz więcej produktów wraca do klientów po recyklingu.
  3. Obniżenie kosztów związanych z wysypiskami śmieci.
  4. Lepsza jakość życia osób, które żyły wcześniej w zanieczyszczonych środowiskach.
  5. Pozyskiwane są surowce wtórne, które z powrotem trafiają do klientów.
  6. Zwiększa się świadomość ekologiczna ludzi.
  7. Mniej śmieci oznacza również lepsze warunki do życia dla roślin i zwierząt.

Recykling papieru

Wielu osobom może się wydawać, że papier jest produktem, którego nie trzeba segregować. Jest to błędne podejście, ponieważ do wyprodukowania tony papieru potrzebne jest, aż 17 drzew. Poza drzewami do produkcji papieru wykorzystuje się również ropę, wodę i miejsce do składowania wszystkich potrzebnych rzeczy. Jest to ogromna oszczędność wszystkich tych składowych.

Recykling tworzyw sztucznych

Polskie gospodarstwa domowe to produkcja tworzyw sztucznych. Rocznie powstaje ich 1,5 mln ton, a 60% z nich nie trafia do recyklingu. Tworzywa sztuczne wyróżniają się bardzo długim okresem rozkładu. Warto zadbać o odpowiednią świadomość ludzi, ponieważ jest to ogromna oszczędność czasu, pieniędzy i zdrowia.

Recykling szkła

Potrzebę recyklingu najlepiej zobrazuje przykład. Szkło, które wykorzystywane jest do produkcji jednej butelki jest równoważne żarówce, która świeci 4 godziny. Odpowiednie wrzucanie tych produktów jest bardzo ważne dla oszczędności pieniędzy.

Recykling aluminium

Aluminium jest produktem, który można odzyskiwać kilkukrotnie. Recykling aluminium związany jest z ogromnym zmniejszeniem odpadów znajdujących się w wodzie i powietrzu.

Wróć

Sprawdzone domowe sposoby
Jak pozbyć się muszek owocówek?
Jak wyczyścić piekarnik?
Czym myć lodówkę w środku?
Jak pozbyć się moli spożywczych?
Sposoby na muszki owocówki
Jak wyczyścić piekarnik?
Czym myć lodówkę w środku?