Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak czyścić płytę indukcyjną, aby jej nie porysować?

Oszczędność energii, szybszy czas gotowania i… łatwość czyszczenia – to główne zalety płyty indukcyjnej. Polacy pokochali ten rodzaj kuchni również za nowoczesny design. Jak dbać o płytę indukcyjną, by służyła jak najdłużej? Odpowiedź znajdziesz w poniższym tekście.

Płyta indukcyjna to nowoczesne urządzenie, dzięki któremu gotowanie staje się jeszcze prostsze. Ogrzewa tylko dno postawionych na niej garnków i patelni, dzięki temu przypadkowe dotknięcie płyty nie skończy się poparzeniem palców. Ponadto, jeśli potrawa wykipi – jej resztki nie przywrą zbyt mocno do powierzchni płyty. Czy to oznacza, że gładką powierzchnię kuchenki indukcyjnej wystarczy regularnie przecierać szmatką?

JAK CZĘSTO NALEŻY CZYŚCIĆ PŁYTĘ INDUKCYJNĄ?

Podobnie, jak w przypadku innych urządzeń kuchennych, w czyszczeniu płyty indukcyjnej istotna jest systematyczność. Na jej szklanej powierzchni, szybko widoczne są nawet najmniejsze zabrudzenia. Dlatego najlepiej po każdym użyciu (i przestygnięciu) przetrzeć ją wilgotną szmatką. Niektóre płyty indukcyjne mają wbudowaną funkcję natychmiastowego chłodzenia. Dzięki temu można wyczyścić je tuż po zdjęciu potrawy z palnika. To bardzo przydatna funkcja zwłaszcza dla osób, które uwielbiają gotować.

Gładka powierzchnia płyty indukcyjnej wymaga delikatnego podejścia. Dlatego do jej czyszczenia należy używać szmatek, ściereczek z mikrofibry czy gąbek. Zakazane są popularne druciaki, które mogą porysować powierzchnię płyty. Jeśli chcesz usunąć zaschnięte plamy z sosów – sięgnij po specjalny skrobak do płyt indukcyjnych.

PROFESJONALNE ŚRODKI DO CZYSZCZENIA PŁYT INDUKCYJNYCH

Producenci środków czystości prześcigają się we wprowadzaniu na rynek nowych produktów przeznaczonych do czyszczenia płyt indukcyjnych. Zazwyczaj mają one postać kremu lub sprayu. Wystarczy nałożyć preparat i po chwili zetrzeć go papierowym ręcznikiem, by płyta indukcyjna wyglądała jak nowa.

Co więcej – detergenty dedykowane płytom indukcyjnym zawierają odpowiednią ilość środków ściernych. Nie ma więc ryzyka, że preparat, który miał czyścić – zniszczy powierzchnię kuchenki. Wszelkie zarysowania płyty indukcyjnej mają nie tylko wymiar estetyczny. Mogą też prowadzić do trwałego uszkodzenia urządzenia.

Czym jeszcze wyczyścić plamy na płycie indukcyjnej? Bardzo dobrze sprawdzi się tradycyjny płyn do szyb, który nie tylko usunie zabrudzenia, ale nada płycie połysku.

DOMOWY SPOSÓB NA CZYSZCZENIE PŁYTY INDUKCYJNEJ

Płytę indukcyjną można również wyczyścić domowym sposobem. Będziesz do tego potrzebować ocet oraz sodę oczyszczoną. Na początek spryskaj płytę indukcyjną octem i przetrzyj szmatką. Następnie nasyp na nią sodę oczyszczoną. Tak przygotowaną powierzchnię spryskaj niewielką ilością wody. Zwilżone zabrudzenia szybciej będą odchodzić od szklanej powierzchni płyty. Następnie, wilgotną szmatką delikatnie przecieraj płytę. Kiedy szmatka nasiąknie sodą, przepłucz ją pod strumieniem wody. Powtarzaj czynność do całkowitego umycia płyty. Ta metoda pozwoli usunąć wszystkie zanieczyszczania bez ryzyka powstania zarysowań.

Jak usunąć kamień z czajnika?
Co zrobić gdy zmywarka nie domywa naczyń?
Czym myć lodówkę w środku?
Jak wyczyścić srebro?
Jak usunąć kamień z czajnika?
Co zrobić gdy zmywarka nie domywa naczyń?
Czym myć lodówkę w środku?
Jak wyczyścić srebro?