Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Co zrobić gdy zmywarka nie domywa naczyń?

Cenisz ją za szybkie, sprawne i ekologiczne mycie talerzy, garnków, misek czy kubków. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy ze zmywarki wyciągasz niedomyte naczynia?

Przyczyn niedomytych naczyń może być wiele. Jedną z nich może być mała skuteczność detergentów, których używasz. Na początku warto więc wypróbować kapsułki innej firmy bądź sięgnąć po domowe sposoby – soda oczyszczona i ocet są sprawdzonymi pogromcami brudnych naczyń. Dobrym rozwiązaniem jest również regularne stosowanie soli do zmywarek. Jeśli te zmiany nie przyniosą rezultatu, problemem mogą być np. zapchane spryskiwacze, filtr bądź uszkodzona grzałka.

ZAPCHANE SPRYSKIWACZE

Spryskiwacz górny ma za zadanie doprowadzenie wody do naczyń, które znajdują się w wyższym poziomie. Jeśli woda nie jest w stanie prawidłowo przepływać, to naczynia w górnym koszu zmywarki nie będą odpowiednio domyte. Często zdarza się, że resztki pożywienia mogą dostać się w otwory spryskiwacza i zwyczajnie go zapchać. Jeżeli naczynia nie są domyte, możliwe, że zatkał się właśnie wspomniany spryskiwacz.

Spryskiwacze można oczyścić ręcznie np. z pomocą wykałaczki czy patyczków do szaszłyków. Rozwiązaniem może być również regularne włączanie zmywarki na pusto. Najlepiej wybierać do tego program o najwyższej temperaturze i korzystać ze specjalnych detergentów przeznaczonych do mycia wnętrza zmywarki.

ZAPCHANY FILTR

Istnieje możliwość, że po dłuższym użytkowaniu zapchał się filtr. W takim wypadku należy odszukać go na dnie zmywarki. Najczęściej znajduje się na samym środku. Następnie należy go zdemontować i umyć pod bieżącą wodą. Potem zanurz go w pojemniku z octem. W ten sposób usuniesz z filtra kamień i starsze zabrudzenia.

Możesz wybrać też drugie rozwiązanie: po umyciu filtra pod wodą, zamontuj go z powrotem w zmywarce. Następnie, do pojemnika na kapsułki wsyp sodę oczyszczoną, a dno urządzenia polej octem. Włącz zmywarkę na najwyższą możliwą temperaturę – a duet sody i octu zadba o odpowiednie oczyszczenie filtra.

USZKODZONA GRZAŁKA

Aby dokładnie umyć naczynia, zmywarka potrzebuje wody o odpowiednio wysokiej temperaturze. Jeśli woda będzie za zimna, naczynia pozostaną niedomyte. Niektóre modele zmywarek mają możliwość bezpośredniego podłączenia do ciepłej wody. Jednak w większości przypadków urządzenie pobiera zimną wodę, która jest podgrzewana za pomocą wbudowanej grzałki. Jej awaria bezpośrednio przekłada się na skuteczność zmywania i czystość naczyń.

Jeśli podejrzewasz, że to właśnie niedziałająca grzałka odpowiada za niedomywanie naczyń – skontaktuj się z fachowcem. Samodzielna próba naprawy urządzenia może przynieść więcej szkody niż pożytku. Wymiana grzałki w zmywarce to koszt rzędu kilkuset złotych.

USZKODZONA POMPA MYJĄCA

Pompa wykorzystuje silnik i wirnik, aby doprowadzić wodę do spryskiwaczy. Jeżeli pompa nie działa prawidłowo, naczynia nie będą dokładnie umyte. Najpierw należy upewnić się, że silnik jest zasilany. Trzeba również sprawdzić, czy zanieczyszczenia nie blokują obudowy pompy. Jeżeli z zasilaniem jest wszystko w porządku, może to oznaczać, że silnik wymaga wymiany. Można to oczywiście zrobić samodzielnie, jednak, aby nie uszkodzić innych elementów urządzenia, lepiej jest wezwać fachowca.

Zmywarka nie rozpuszcza tabletki?
Jak podłączyć zmywarkę?
Jak układać naczynia w zmywarce?
Jak czyścić zmywarkę?
Zmywarka nie rozpuszcza tabletki?
Jak podłączyć zmywarkę?
Jak układać naczynia w zmywarce?
Jak czyścić zmywarkę?