Świeże jajka to nie tylko gwarancja pysznej jajecznicy czy omletu, ale również naszego zdrowia. Zepsute jajka mogą prowadzić do poważnych dolegliwości bądź zatruć pokarmowych. Jak sprawdzić, czy jajka, które masz w lodówce nadają się do jedzenia?
Najlepiej spożywać jajka, które mają mniej więcej od 2 do 7 dni. Niestety rzadko kto ma taką możliwość. Dlatego warto znać kilka prostych metod, które pomogą sprawdzić, czy jajko jest świeże. Najpopularniejsze, domowe sposoby to:
Świeżość jajek możesz sprawdzić jeszcze zanim rozbijesz ich skorupkę. Chodzi o prosty test polegający na włożeniu ich do wody. We wnętrzu każdego jajka znajduje się pęcherzyk gazu, pochodzącego ze stopniowego procesu rozpadu białek. Jeśli jajko przeleżało dłuższy czas - ustawiało się w wodzie pionowo, a nawet unosiło się na jego powierzchni. Z kolei jajko świeże będzie leżało płasko i nieruchomo na dnie naczynia. Jeśli wrzucone do wody jajka stoją pionowo, możesz mieć pewność, że mają już około miesiąca i z pewnością nie nadają się do spożycia.
JAJKA FASZEROWANE – PROSTE PRZEPISY NA JAJKA FASZEROWANE PIECZARKAMI, WĘDZONYM ŁOSOSIEM I AWOKADO
Starsze jajka tracą swoją zwartą strukturę, dlatego ich świeżość możesz sprawdzić potrząsając nimi tuż przy uchu. Jeśli usłyszysz głośne chlupanie, lepiej żebyś zrezygnował ze spożywania takiego jajka – istnieje bowiem duża szansa, że jest zepsute.
Jeśli nie przygotowujesz jajek gotowanych w skorupce, ich świeżość możesz potwierdzić sprawdzając ich strukturę. Na wszelki wypadek rozbijaj każdą sztukę na osobny talerzyk. O świeżości jajka świadczy jego zwarta, galaretowata struktura. Jeśli rozbite jajko ma rozlane żółtko, oznacza to, że budujące je łańcuchy proteinowe uległy poluzowaniu - zatem nie jest ono już dostatecznie świeże. Z kolei nieświeże białko będzie lejące i bardzo płynne. Zamiast gęstości porównywalnej do kisielu, rozleje się na talerzyku jak woda.
ZAPIEKANE JAJKA ŚNIADANIOWE Z SZYNKĄ I PASTĄ WAWRZYNIEC
Jeśli kupujesz jajka w supermarkecie i przechowujesz je w lodówce, możesz nie tylko zaufać nadrukowanej na nich dacie przydatności, ale po odpowiednio przeprowadzonym teście spożywać je nawet nieco dłużej. Warto pamiętać, aby każde jajko było ułożone w foremce czubkiem ku dołowi. Dlaczego akurat w ten sposób? Otóż pęcherzyk gazu gromadzi się w jego szerszej części i dzięki takiemu ustawieniu nie może przeniknąć do białka ani żółtka.
Warto także pamiętać, aby nie przechowywać jaj w temperaturze wyższej niż 6 stopni Celsjusza, ponieważ mogą się wtedy namnażać groźne dla zdrowia bakterie Salmonelli.