Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak wyczyścić przypalony garnek?

Wpadka w kuchni zdarza się wszystkim. Wystarczy chwila nieuwagi, aby przesolić zupę, rozlać sos albo… przypalić garnek. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak wyczyścić przypalony garnek i czy zawsze da się go uratować?

Co zrobić, kiedy przypalisz garnek? Przede wszystkim, postaraj się jak najszybciej bezpiecznie zdjąć go z ognia. Następnie, najlepiej odstawić go na chwilę do zlewu, aby przestygnął. Po kilkunastu minutach możesz przejść do szacowania strat. Czasami może się okazać, że część potrawy da się uratować. Jeśli przypaliłaś bigos, kaszę lub gulasz – za pomocą łyżki przenoś potrawę do miski bądź czystego garnka. Rób to do momentu aż trafisz na zobaczysz przypaloną warstwę.

Teraz pozostanie ci zmierzyć się z głównym problemem, jakim jest oczyszczenie przypalonego naczynia. W przypadku tych mniejszych wystarczy ostra szczotka bądź gąbka i płyn do mycia naczyń. Jeśli jednak przypalone jedzenie pokrywa cały spód garnka – musisz sięgnąć po inne metody.

CZYM WYCZYŚCIĆ PRZYPALONY GARNEK?

Najbardziej popularnym, domowym sposobem jest wyszorowanie garnka za pomocą sody oczyszczonej i wody. Wodę możesz zamienić na ocet, ale tylko w przypadku, kiedy nie masz do czynienia z garnkami emaliowanymi. Przygotowaną papką pocieraj przypaloną powierzchnię, a zacznie ustępować.

Możesz też zasypać dno garnka solą, zalać go zimną wodą i pozostawić na parę godzin. Po tym czasie, umyj go tak, jak robisz to na co dzień.

Kiedy przypalenie jest naprawdę rozległe, naczynie może uratować pewien trik. Nalej do garnka wody na połowę jego wysokości i wsyp nieco proszku do prania. Taką mieszankę gotuj przez parę minut, utrzymując stan wrzenia. Następnie wylej mydlane opary i dokładnie wyszoruj garnek z płynem do mycia naczyń. Wówczas po przypaleniu nie zostanie nawet najmniejszy ślad. Dla bezpieczeństwa, należy jednak bardzo dokładnie opłukać garnek, a następnie, przynajmniej raz, przegotować samą wodę. Chodzi o to, aby mieć pewność, że pozbyłaś się wszelkich cząsteczek proszku.

Jak usunąć kamień z czajnika?
Czyszczenie zmywarki. Dowiedz się jak wyczyścić zmywarkę domowymi sposobami
Czym myć lodówkę w środku?
Jak wyczyścić mikrofalówkę?
Jak usunąć kamień z czajnika?
Jak czyścić zmywarkę?
Czym myć lodówkę w środku?
Jak wyczyścić mikrofalówkę?