Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Czyszczenie zmywarki. Dowiedz się jak wyczyścić zmywarkę domowymi sposobami

W dzisiejszych czasach zmywarka kuchenna to jedno z podstawowych i niezwykle przydatnych urządzeń dla każdego z domowników. Ręczne mycie talerzy, szklanek czy sztućców to dla nas przeszłość. Nie musimy martwić się tym kto i kiedy ma pozmywać brudne naczynia. Zmywarka zrobi to za nas i trzeba przyznać, że zazwyczaj z naprawdę imponującymi efektami.

Nie oznacza to jednak, że możemy usiąść bezczynnie, a nasz sprzęt zrobi wszystko dosłownie sam. Jak każde urządzenie, tak i nasza zmywarka wymaga troski. Potrafi ona wprawdzie myć naczynia, ale sama się nie wymyje. Dlatego to my, jej użytkownicy, powinniśmy ją czyścić, a tym samym zadbać o jej prawidłowe funkcjonowanie.

Jak wyczyścić zmywarkę?

Pierwsze co powinniśmy zrobić, zanim przystąpimy do czyszczenia naszej zmywarki, to przeczytać instrukcję jej obsługi. Jest to bardzo ważne, gdyż mogą się w niej znajdować istotne informacje na temat jej konserwacji. Możemy od producenta uzyskać informację na temat tego jak ją wyczyścić oraz o jakie jej części zadbać w szczególności.

Najważniejszymi elementami zmywarki są:

  • drzwi,
  • filtry,

To tam najczęściej zbierają się wszelkiego rodzaju zabrudzenia i nieczystości. O ile jest to możliwe, warto zdemontować je w jak największym stopniu. Wówczas będziemy mogli umyć ją dużo dokładniej. Wyjmując filtry, najlepiej jest umyć je pod bieżącą wodą. W przypadku uszczelek możemy postąpić tak samo, lecz tylko jeśli mamy pewność, że będziemy potrafili je ponownie założyć. Jeżeli nie mamy takiej pewności to nie zdejmujemy ich, a czyścimy wilgotną ścierką lub w bardziej niedostępnych miejscach, jak szczeliny pomiędzy nimi, używając szczotki z miękkimi włóknami. Jej drzwi są narażone na różnego rodzaju zabrudzenia także z zewnątrz. Należy zatem przecierać je na całej powierzchni, zwracając uwagę na przestrzenie między nimi, a blatem oraz szczeliny m.in. przy zawiasach.

Niezwykle ważne jest także mycie całej zmywarki. Zaleca się, aby robić to raz na jakiś czas. Jeżeli dużo z niej korzystamy to warto to robić raz w miesiącu. Polega to na uruchomienie pustej zmywarki, włączając program o najwyższej temperaturze zmywania. W środku możemy umieścić różne środki czyszczące, te kupione w sklepie, jak i te domowej roboty, o czym więcej w dalszej części artykułu.

Domowe sposoby na czyszczenie zmywarki

Istnieje wiele domowych sposobów na czyszczenie naszej zmywarki. Możemy w tym celu użyć wielu produktów, które zazwyczaj, każdy z nas ma pod ręką w swojej własnej kuchni. Są one świetną i często dużo tańszą alternatywą dla środków czystości nabywanych w sklepach.

Do najpopularniejszych tego typu domowych środków czystości do zmywarki możemy zaliczyć ocet i sodę oczyszczoną. Przy myciu wnętrza zmywarki, przed włączeniem programu o najwyższej temperaturze, wlewamy szklankę octu na jej dno, a sodę oczyszczoną wsypujemy do pojemnika przeznaczonego na tabletki do mycia naczyń. Po skończonej pracy, zmywarka będzie lśnić jak nowa. W celu wyczyszczenie dna i ścianek zmywarki możemy także użyć mieszanki octu i mydła w płynie. Będzie to wymagać jednak większego wysiłku i kilka minut energicznego szorowania. Oczywiście odpowiednio używane, substancje te sprawdza się podczas mycia zmywarki również z zewnątrz.

Cóż byśmy dziś zrobili bez jakże przydatnych zmywarek. Stają się one nierozerwalną częścią naszej kuchni i pomagają nam w codziennych czynnościach. Warto zatem zadbać o to by mogły pracować jeszcze przez długie lata, regularnie je czyszcząc.

Wróć

Zmywarka nie rozpuszcza tabletki?
Jak podłączyć zmywarkę?
Co zrobić gdy zmywarka nie domywa naczyń?
Jak układać naczynia w zmywarce?
Zmywarka nie rozpuszcza tabletki?
Jak podłączyć zmywarkę?
Co zrobić gdy zmywarka nie domywa naczyń?
Jak układać naczynia w zmywarce?