Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Czym myć i jak nabłyszczyć panele podłogowe?

Panele to jedno z najczęściej wybieranych wykończeń podłogowych. Swoim wyglądem świetnie imitują drewno, są przy tym stosunkowo niedrogie. Sklepy i hurtownie oferują panele w szerokiej gamie kolorystycznej, dzięki temu bez problemu można wybrać model odpowiedni do każdego wnętrza. Należy pamiętać o tym, że aby panele służyły nam jak najdłużej, musimy odpowiednio o nie dbać.  Dowiedz się, jakich detergentów do mycia paneli podłogowych używać i jak myć panele, by pięknie błyszczały.

Czym myć panele podłogowe?

Mycie paneli może okazać się nieco pracochłonne, ponieważ często zostają na nich nieestetyczne smugi. Aby uniknąć ich powstawania warto zastanowić się nad zakupem mopa parowego. Może się on okazać szczególnie pomocny w domu, w którym mieszkają małe dzieci lub alergicy. Są to osoby szczególnie narażone na kontakt z niektórymi detergentami. Korzystanie z mopa parowego nie wymaga użycia żadnych środków chemicznych, cały proces czyszczenia odbywa się jedynie przy użyciu pary wodnej. Jedyne, na co trzeba uważać to smugi wody, które mogą pozostawiać tańsze modele urządzeń. Powstałe plamy należy jak najszybciej wytrzeć. Pozwoli to uniknąć powstawania deformacji i puchnięcia, czy rozchodzenia się paneli.

Jak umyć panele domowymi sposobami?

Jeżeli nie chcesz inwestować w mopa parowego, spokojnie możesz wypróbować domowe metody mycia paneli. Jedyne, o czym należy pamiętać to wybór odpowiedniego środka chemicznego, który usunie wszelkie zabrudzenia, ale nie zniszczy powierzchni. Najlepszym produktem okaże się niezastąpiony ocet. Wystarczy wymieszać 5 litrów ciepłej wody ze szklanką octu. Jeżeli chcesz zniwelować nieprzyjemny zapach, dolej do mieszanki kilka kropelek ulubionego olejku eterycznego. Teraz wystarczy zamoczyć w przygotowanym roztworze szmatkę z mikrofibry lub tradycyjnego mopa i wytrzeć panele. Nie trzeba ich dodatkowo nabłyszczać. Będą lśniły jak nowe, ponieważ ocet nada im piękny połysk.

Drugim dobrym, domowym sposobem na umycie paneli jest skorzystanie z płynu do mycia naczyń. Podobnie, jak w przypadku octu, rozcieńczamy niewielką ilość płynu w ciepłej wodzie i przystępujemy do mycia podłogi.

Mycie paneli - o czym należy pamiętać?

Jest kilka podstawowych zasad, o których należy pamiętać podczas mycia paneli. Przede wszystkim przed przystąpieniem do pracy całą powierzchnię należy dokładnie odkurzyć. Zapobiegnie to powstawaniu ewentualnych zarysowań podczas mycia. Niezależnie od tego, jakich środków czyszczących używamy, musimy dokładnie wycisnąć mopa lub szmatkę przed umyciem podłogi. Panele mogą źle zareagować na nadmiar wody oraz detergentów, dlatego należy dbać o to, by szmatka była jedynie mocno wilgotna. 

Warto również zadbać o to, by panele miały szansę jak najszybciej wyschnąć. W tym celu, jeżeli pozwalają na to warunki atmosferyczne, można otworzyć okna. Jeżeli temperatura jest zbyt niska, można po prostu przetrzeć podłogę na sucho.

Czym nabłyszczyć panele?

Odpowiednia pielęgnacja paneli podłogowych nie powinna ograniczać się jedynie do odkurzania i mycia podłóg. Dobrze jest pamiętać również o tym, by raz na jakiś czas nabłyszczać panele, by zachowały estetyczny wygląd. Na rynku dostępnych jest wiele gotowych preparatów nabłyszczających. Przed dokonaniem zakupu warto sprawdzić, czy dany środek jest samousuwalny. Ta cecha zapobiega ścieraniu się warstwy płynu w najbardziej uczęszczanych miejscach, dzięki czemu podłoga zawsze wygląda na zadbaną.

Sam proces konserwacji nie jest specjalnie skomplikowany. Na początku należy odkurzyć panele i dokładnie je umyć. Kiedy nawierzchnia przeschnie spokojnie można zacząć nabłyszczanie. Niewielką ilość środka konserwującego dokładnie rozprowadzamy po całej powierzchni paneli. Należy pamiętać o tym, by wcierać produkt wzdłuż, nie w poprzek desek. Gdy podłoga będzie już w całości pokryta nabłyszczaczem, należy pozostawić ją na ok. 30 minut do całkowitego wyschnięcia. Zabieg konserwacji powinno się powtarzać co 3 miesiące. nie można zapomnieć o tym, by przed ponownym nabłyszczeniem dokładnie usunąć starą warstwę specyfiku, a później ponownie umyć panele.

Jeżeli nie masz ochoty wydawać pieniędzy na dodatkowe środki konserwujące, bez problemu możesz skorzystać z domowej metody czyszczenia paneli zaproponowanej powyżej. Zaoszczędzisz dzięki temu trochę czasu i pieniędzy.

Odpowiednio pielęgnowane panele będą nam służyły przez wiele lat, dlatego właśnie warto poświęcić trochę czasu, by właściwie o nie zadbać - dokładnie je umyć, a następnie zaimpregnować. Regularne wykonywanie tych czynności zapewni długą żywotność podłóg.

Wróć

Jak wywabić plamy z czerwonego wina?
Czym i w jaki sposób umyć ściany przed malowaniem?
Jak wybielić firanki?
Czym, w ilu stopniach, w jakich środkach
Jak wywabić plamy z czerwonego wina?
Czym i w jaki sposób umyć ściany przed malowaniem?
Jak wybielić firanki?
Jak prać firanki?