Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Czym i w jaki sposób umyć ściany przed malowaniem?

Malowanie ścian to przedsięwzięcie, do którego warto się odpowiednio przyszykować. Wiele osób dużo czasu poświęca na wybór odpowiedniego koloru farby, zapominając o przygotowaniu podłoża, czyli ścian. Tymczasem, aby farba dobrze się trzymała, powierzchnie ścian należy m.in. odtłuścić i oczyścić z zabrudzeń. Jak myć ściany przed malowaniem? Tego dowiesz się z tekstu.  

Pierwszym krokiem powinno być dokładne odkurzenie ścian - w ten sposób pozbędziesz się pajęczyn oraz kurzu. Następny krok to właściwe mycie. Możesz do tego użyć wody z dodatkiem delikatnego detergentu. Przy wyborze detergentu należy kierować się rodzajem zabrudzeń, przeznaczeniem pomieszczenia czy dostępnością wybranych produktów. Jednym z często stosowanych środków jest zwykły płyn do mycia naczyń lub szare mydło. Do mycia ścian nie powinno wybrać agresywnych detergentów, takich jak np. mleczko do czyszczenia.

Profesjonaliści polecają z kolei mydło malarskie. To tanie i niezawodne rozwiązanie, gwarantujące idealne przygotowanie powierzchni do malowania. Mydło należy rozpuścić w ciepłej wodzie, a powstały roztwór nałożyć na ściany. Użyj do tego zwykłej gąbki i pamiętaj, aby nie szorować powierzchni. Po nałożeniu mydliny, konieczne jest przemycie ścian czystą, zwilżoną ściereczką – w ten sposób zbierzesz z niej wszystkie zabrudzenia i odtłuścisz powierzchnię.

CZYM UMYĆ BRUDNE ŚCIANY?

Mydło malarskie świetnie sprawdzi się m.in. w kuchni. Skutecznie zmiękcza cząsteczki brudu, resztki klejów oraz tłuszczu, przez co ułatwia usunięcie ich z czyszczonej powierzchni. Ściana powinna całkowicie wyschnąć w ciągu 40 minut.  Jednak, aby uniknąć powstania pęcherzy po malowaniu, farbę powinno się nakładać następnego dnia.

Do usunięcia trudniejszych plam można wybrać magiczną gąbkę. Czym jest magiczna gąbka? To produkt, który bez dodatkowych środków czyszczących, usuwa uporczywe plamy. Wystarczy odrobina woda a zabrudzenia, odporne na zwykłe czyszczenie, znikną. Dzięki magicznej gąbce pozbędziesz się m.in. plam po mazakach czy długopisie. Mycie ścian to idealny moment na usunięcie pleśni. Pomogą w tym środki bakteriobójcze dostępne niemal w każdym sklepie budowlanym i malarskim.

JAK KROK PO KROKU PRZYGOTOWAĆ ŚCIANĘ DO MALOWANIA?

Dokładne umycie to pierwszy etap czyszczenia i przygotowania ścian do malowania. Zanim chwycisz za pędzel, czeka cię jeszcze m.in. usunięcie starych warstw farby oraz szpachlowanie.

Usunięcie warstw starej farby

Odpadające i wystające kawałki farby usuniesz za pomocą taśmy malarskiej. Wystarczy ją dobrze przykleić, a następnie szybkim ruchem oderwać. Możesz wykorzystać do tego również klasyczną szpachelkę lub szlifierkę oscylacyjną. Usunięcie warstw starej farby jest konieczne, jeśli chcesz, aby nowy produkt utrzymał się na powierzchni dłużej.

Szpachlowanie i wyrównanie ścian

Po usunięciu resztek starej farby, należy wyrównać powierzchnię ścian. Potrzebujesz do tego masy szpachlowej, którą wypełniasz ubytki powstałe na ścianie. Masę nakłada się ręcznie, za pomocą szpachelki. Kolejny krok to wyrównanie całej powierzchni. Możesz zrobić to ręcznie (papierem ściernym) bądź korzystając ze szlifierki.

Gruntowanie ścian

Ostatni krok to gruntowanie specjalnym środkiem, który poprawia przyczepność farby. Warto jednak pamiętać, że gruntowanie przeprowadza się na niemalowanym wcześniej podłożu. Krok ten może zostać zastąpiony nałożeniem farby podkładowej, jeżeli ściana jest w dobrej kondycji.

Czytaj także:

Jak pomalować boazerię?

Jak usunąć „grzyba” ze ściany?

Czy można grillować na balkonie w bloku?
Jak wyczyścić dywan?
Hodowla, uprawa i podlewanie aloesu w doniczce
Jak wybielić firanki?
Czy można grillować na balkonie w bloku?
Jak wyczyścić dywan?
Jak dbać o aloes?
Jak wybielić firanki?