Każdy dywan be ze względu na rodzaj włosia oraz tworzywa, z którego został wykonany, wymaga czynności pielęgnacyjnych, dzięki którym przez długi czas będzie mógł zachowywać nienaganny kolor i wygląd. Czym wyczyścić dywan w skuteczny i szybki sposób zadbać o dywan w domu? Czy wszelkie czynności pielęgnacyjne nie zaszkodzą jego strukturze? Kiedy warto oddać dywan do profesjonalnej pralni chemicznej? Jak prać dywan, aby go nie zniszczyć?
Czy istnieje możliwość wyczyszczenia dywany w domu? Jakie środki chemiczne będą potrzebne do realizacji tego celu? Tak naprawdę na początku należy podkreślić, że pranie dywanu w domu zazwyczaj nie jest dużym wydatkiem. Środki do czyszczenia dywanu to koszt około 20-30 zł. Niestety żmudny jest sam proces czyszczenia, gdyż dywan zazwyczaj najpierw trzeba delikatnie zamoczyć, szorować i zmyć resztki detergentu za pomocą odkurzacza piorącego lub ścierki. Oto kilka skutecznych, domowych sposobów na pozbycie się plam z dywanu.
Ocet
Wykładzina dywanowa czy kolorowy dywan może zostać skutecznie wyczyszczony za pomocą octu, który bez wątpienia znajduje się w każdej kuchni. Dzięki niemu nie tylko usuniemy wiele plam, ale także odzyskamy utracony blask wykładziny, która w wyniku długotrwałej eksploatacji utraciła swój żywy kolor. Dywan taki należy albo spryskać roztworem wody i octu (na lit przypada 7 łyżek octu) lub też przetrzeć octem niewielką powierzchnię dywanu. Ocet aplikujemy uprzednio na ściereczkę z mikrofibry.
Sok z cytryny
Miejsca poszarzałe na powierzchni dywanu odświeżyć można natomiast sokiem z cytryny, który ma właściwości rozjaśniające. Niestety należy pamiętać, że sok może wpłynąć odbarwiająco na ciemny dywan, natomiast może wywołać żółty odcień na dywanie białym. Trzeba więc zachować rozsądek lub też stworzyć roztwór soku z cytryny i wody, aby nieco osłabić jej moc.
Soda oczyszczona
Soda oczyszczająca, która także znajduje się niemal w każdej kuchni, nie tylko odświeża wygląd dywanu, ale także go dezynfekuje i neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Czyszczenie dywanu sodą polega na tym, aby równomiernie na całej długości dywanu rozsypać proszek z sodą. Dywan taki przed podjęciem czynności pielęgnacyjnych należy dokładnie odkurzyć, aby soda w żaden sposób nie skleiła się z brudem. Wyczyszczenie dywanu będzie jeszcze skuteczniejsze, kiedy soda wtarta zostanie przez nas ręcznie za pomocą ściereczki. W celu wniknięcia sody głębiej w strukturę dywanu należy zataczać niewielkie kręgi, a po jej wtarciu nie wchodzić na dywan. Po upływie kilkunastu godzin sodę należy odkurzyć. Z pewnością uzyskamy efekt pięknego, rozjaśnionego i zdezynfekowanego dywanu.
Każda osoba, która ma w domu pupila, wie, jak uciążliwe jest usuwanie sierści z powierzchni dywanów. Niestety odkurzanie nie zawsze okazuje się skuteczne, dlatego czynności czyszczące powinny odbywać się za pomocą ścierki, mopa lub za pomocą zwilżonej, gumowej myjki do okien. Warto pamiętać, aby dywan czyścić z sierści nawet 2-3 razy w tygodniu. Odkładanie tej czynności wiążę się z koniecznością wykonywania późniejszych, bardziej uciążliwych prac.
Ślady wgnieceń na dywanie o długim włosiu usunie soda oczyszczona. Należy rozsypać ją w wybranym miejscu, a po kilkunastu godzinach odkurzyć. Włos nie tylko się podniesie, ale także zyska nowy, piękny kolor. Silne odciski, które powstały po meblach może zlikwidować żelazko z funkcją pary. Wystarczy strumień pary skierować na dywan w odległości około 10 centymetrów. Efekt powinien być zadowalający.
W sklepach dostępne są chemiczne środki, które wystarczy rozpuścić w wodzie i po odkurzeniu wetrzeć w dywan, po czym zebrać odkurzaczem piorącym lub ściereczką po kilku godzinach. Jeżeli taki sposób czyszczenia nie przynosi pożądanych efektów, znacznie lepszym rozwiązaniem może okazać się oddanie dywanu do pralni chemicznej, gdzie fachowcy wyczyszczą nawet najbardziej uciążliwe plamy, a dywan uzyska nowy, świeży wygląd.