Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Pranie wykładzin. Jak prawidłowo wyprać wykładzinę?

Wykładzina – z jednej strony kojarzy się z przeszłością, z drugiej – cały czas można ją spotkać w mieszkaniach Polaków. W przeciwieństwie do dywanów nie przyciąga kurzu i można ją czyścić na mokro. To bardzo istotne zwłaszcza, jeśli wykładzina została położona w pokoju dziecka czy sypialni. Farbki, plastelina, deser ze słoika, poranna kawa lub kosmetyki – to wszystko może wylądować na wykładzinie. Jak poradzić sobie z plamami na wykładzinie? Dowiedz się z naszego tekstu.

Domowe sposoby na pranie wykładzin dobrze sprawdzą się w sytuacjach, kiedy masz do czynienia ze świeżą plamą. Wtedy sprawdzą się:

  • Ocet i soda oczyszczona -do pół litra wody dodaj szklankę octu oraz dwie stołowe łyżki sody oczyszczonej. Roztwór wymieszaj i przelej do butelki z rozpylaczem. Rozprowadź płyn w miejscu powstania plamy, poczekaj aż wyschnie. Następnie, odkurz dywan. Jeśli plama nie schodzi za pierwszym razem, możesz powtórzyć procedurę. Tym razem jednak namocz gąbkę w roztworze i przecieraj nią zaplamione miejsce.  
  • Mąka ziemniaczana lub sól i płyn do naczyń – te składniki doskonale sprawdzą się w przypadku tłustych plam. Na początek, posyp zaplamione miejsce mąką ziemniaczana lub solą – obie substancje powinny wyciągnąć z wykładziny płyn. Po tym należy spróbować wetrzeć w plamę roztwór wody z płynem do naczyń. Użyj do tego miękkiej gąbeczki i w razie potrzeby powtórz czynność.

METODA EKSTRAKCJI – NA CZYM POLEGA?

W sytuacji, gdy plama jest stara bądź mocno wgryzie się w wykładzinę, często nie pozostaje nic innego, jak skorzystać z pomocy profesjonalistów. Fachowcy przy usuwaniu plam z wykładzin zwykle posługują się metodą ekstrakcji. Na początku identyfikują materiał i dobierają odpowiednie preparaty. Mają one za zadanie rozpuścić plamy i zabrudzenia. Następnie, rozprowadzają wybrany detergent na powierzchni wykładziny i wcierają go w wykładzinę. Później, przechodzą do właściwego prania ekstrakcyjnego, które polega na usunięciu zmiękczonych plam i zabrudzeń. Na koniec, specjalny odkurzacz odsysa wilgoć powstałą podczas całego procesu.

Czyszczenie za pomocą metody ekstrakcji warto przeprowadzić, jeśli ktoś z domowników jest alergikiem. W trakcie prania, poza plamami, usuwane są również roztocza i kurz. Jeśli chodzi o cenę takiej usługi – to zależy ona od miasta oraz rodzaju zabrudzeń. Ceny zaczynają się nawet od 15 zł za m2. Należy jednak pamiętać, że pranie przeprowadzane jest na całej powierzchni wykładziny.

JAK ZABEZPIECZYĆ WYKŁADZINĘ PRZED PLAMAMI?

Istnieją metody, dzięki którym będziemy wstanie zabezpieczyć nasz dywan lub meble przed brudem jeszcze zanim coś się zdarzy. Istnieją dwa rodzaje impregnacji:

  • Fluorochemiczna - dzięki tej metodzie dywan jest zabezpieczony przed zaplamieniem. Brud nie wgryza się w wykładzinę, więc ewentualne plamy można szybko i skutecznie usunąć. Podczas impregnacji nakładany jest specjalny środek z fluorem, który z czasem ulega zatarciu. Dlatego impregnację fluorochemiczną warto co jakiś czas powtarzać.
  • Hydrofobowa – preparat wykorzystany w procesie impregnacji, sprawia, że włókna wykładziny zaczynają odpychać wodę. Dzięki temu, nawet jeśli rozlejesz herbatę, kawę, czerwone wino – to nie przenikną one w głąb włókien.

Czytaj także:

Jak wyczyścić kanapę domowym sposobem?

Jak wyczyścić dywan?
Hodowla, uprawa i podlewanie aloesu w doniczce
Czym i w jaki sposób umyć ściany przed malowaniem?
Czym, w ilu stopniach, w jakich środkach
Jak wyczyścić dywan?
Jak dbać o aloes?
Czym i w jaki sposób umyć ściany przed malowaniem?
Jak prać firanki?