Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak szybko posprzątać pokój?

Mało kto lubi sprzątanie, prawda? Pokój jest od tego, by w nim mieszkać, a nie urabiać się po łokcie. Czasami jednak może się zdarzyć, że panujący dookoła nieporządek przyprze Cię do muru. Trzeba wtedy zakasać rękawy i wziąć się do sprzątania. Przedstawiamy porady, które maksymalnie przyspieszą i usprawnią ten proces.

Sprzątanie, mimo niepochlebnej opinii, jaka o nim panuje – ma swoje zalety. Niektórzy twierdzą, że potrafią się przy nim odstresować, inni nadają mu wręcz znaczenie duchowe. My przede wszystkim chcemy zwrócić uwagę na jedno paradoksalne zjawisko: im więcej sprzątania na początku, tym mniej później. Oznacza to, że jeśli rozpoczniesz od dużego sprzątania, a później będziesz stosował poniższe triki – utrzymanie porządku będzie formalnością.

DUŻE SPRZĄTANIE

Zacznij od przeskanowania pokoju i zlokalizowania śmieci. Weź worek i wrzuć do niego wszystkie opakowania po jedzeniu na wynos, butelki po napojach czy stare serwetki. Kubki po kawie i talerze – powinny znaleźć się w zmywarce. W czasach, kiedy wciąż wiele osób pracuje zdalnie – taki worek może się szybko zapełnić.

To również dobry moment, aby przejrzeć stare dokumenty – ich przechowywanie ułatwią specjalne segregatory. Te, które nie są ci potrzebne powinny trafić do niszczarki.

Następnie – rozejrzyj się po pokoju. Każda wyciągnięta na wierzch rzecz musi odnaleźć swoje miejsce. Ubrania powieszone na drzwiach czy rzucone na łóżko muszą wrócić do szafy albo zostać wyniesione do kosza na pranie. Wykorzystaj ten moment do przejrzenia szafy - chodzi nie tylko o ponowne ułożenie ubrań, ale i o ich selekcję. Te, których nie zamierzasz nosić możesz sprzedać w sieci bądź przekazać potrzebującym.

Pamiętaj o ułożeniu książek i bibelotów. Niedoczytane lektury muszą wrócić na półki, natomiast bibeloty, które niepostrzeżenie opanowały rozległe terytoria, powinny zostać przeniesione w jedno, konkretne miejsce. Na koniec pamiętaj, by odkurzyć podłogę i wytrzeć górne powierzchnie mebli, zwłaszcza te powyżej poziomu wzroku. Do tego wystarczy jeszcze przewietrzyć pokój i gotowe. Najtrudniejsza część za Tobą.

PORZĄDKOWE TRIKI

By bałagan nie wrócił, warto pomyśleć o zastawieniu na niego paru pułapek. Pierwszą rzeczą, którą możesz zrobić po dużym sprzątaniu jest dokładne sfotografowanie uzyskanego efektu. W ten sposób, gdy chaos zacznie skradać się z powrotem, patrząc na zdjęcia od razu zorientujesz się co jest nie tak.

Warto pomyśleć o sporządzeniu małych opisów poszczególnych miejsc w pokoju. Oczywiście, nie każdy ma ochotę na tematyczne układanie książek na półce, jak w bibliotece (chociaż polecamy to rozwiązanie), ale jasne wytyczne dotyczące tego, co w której szafce powinno się znaleźć - potrafi zdziałać cuda.

Innym dobrym pomysłem jest urządzenie pudełka na rzeczy, które znalazły się tam, gdzie powinny. Taki pojemnik warto ustawić w kącie biurka, po to, aby był pod ręką. Gdy się zapełni, to znak, że pora zrobić tournée po mieszkaniu i odłożyć wszystko na miejsce.

MAŁE SPRZĄTANIE

Jeżeli udało Ci się przejść przez duże sprzątanie i zastosować nasze porządkowe triki, gratulacje! Teraz przywrócenie pokoju do porządku zajmie Ci kilka chwil. Opróżnij pudełko pełne intruzów, pościel łóżko, podomykaj szafki i ułóż wszystko na biurku. Do tego ewentualnie odkurz, przewietrz i pokój jak nowy.

Jak wyczyścić rolety?
Czym zasłonić okno?
W jakiej temperaturze prać pościel?
Czym wypełnić poduszkę?
Jak wyczyścić rolety?
Czym zasłonić okno?
W jakiej temperaturze prać pościel?
Czym wypełnić poduszkę?