Slogan "zrób to sam" w dzisiejszych czasach staje się coraz bardziej popularny, a jego zastosowanie znajduje miejsce w niemal każdej dziedzinie. Własnoręcznie robione świece, kosmetyki, ozdoby choinkowe czy dekoracje wnętrz są oznaką kreatywności i dbałości o środowisko. W końcu często przy okazji samodzielnego wykonywania różnych przedmiotów – dajesz im drugie życie. Tak może być m.in. w przypadku poduszek.
W sieci można znaleźć wiele sklepów, które oferują niezbędne materiały do samodzielnego wykonywania poduszek. Niekiedy też poduszki, z których korzystasz od pewnego czasu, wymagają ponownego wypełnienia. Co nada się do tego najlepiej?
To jeden z najbardziej popularnych materiałów służących do wypełniania poduszek. Ze względu na swoją strukturę oraz funkcje hipoalergiczne pozwala na szerokie zastosowanie. Granulat silikonowy poddaje się karbikowaniu, które polega na formowaniu falistego kształtu na całej długości. Następnie włókna zwijają w kulki o średnicy około 0,5 cm. Takie rozwiązanie pozwala na nadanie poduszce elastycznej struktury, która będzie odporna na efekt tzw. zbicia. Oznacza to, że poduszka zachowa swój kształt na długi czas. Dodatkowo – można bez ryzyka prać taką poduszkę w pralce.
Niewątpliwym plusem jest również przystępna cena. W Internecie znajdziemy wiele możliwości zakupu granulatu silikonowego, a cena za 5 kg waha się w granicy 50-60 zł.
Surowiec jest niezwykle wydajny, a 1 kg kulek pozwala na wypełnienie:
Ten wypełniacz to ulubieniec alergików. Poduszkę wypełnioną łuskami orkiszowymi można śmiało podgrzewać. Sam orkisz pozwala na dłuższe zachowanie ciepła, co może stanowić udogodnienie w okresie jesienno-zimowym.
Popularnym wypełniaczem, stosowanym od wielu lat, są łuski gryki. To również świetne rozwiązanie dla alergików. Łuski gryki zawierają bowiem taniny, które blokują rozwój roztoczy. Poduszki te mogą być prane, wietrzone oraz czyszczone chemiczne. Dla niektórych minusem może być szeleszcząca struktura, która wydaje dźwięki zbliżone do przesypywania ziarenek.
Mimo iż jest to najbardziej tradycyjny wypełniacz, to obecnie coraz częściej się od niego odchodzi. Pozyskiwanie pierza i puchu wiąże się często z cierpieniem zwierząt. Dlatego wiele osób sięga po syntetyczne alternatywy, które zyskują popularność.