Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak wyczyścić rolety?

Zdarza się, że podczas sprzątania mieszkania zapominamy wyczyścić rolety. Nie należy ich zaniedbywać, ponieważ brudzą się one i kurzą prawie tak samo, jak każdy inny element wyposażenia. Dowiedz się jak wyczyścić rolety.

Zwijane, rzymskie, plisowane, dzień noc czy drewniane – jak widać, w przypadku rolet jest z czego wybierać. Te rozwiązania stają się coraz bardziej popularne ze względu na swoją funkcjonalność. Jest jednak jedno ale: jak wyczyścić rolety, jeśli niektórych rodzajów nie można prać na mokro?

JAK WYCZYŚCIĆ ROLETY ZWIJANE

Standardowe, zwijane rolety z tkanin nie powinny być prane, ponieważ grozi to zdeformowaniem i wyblaknięciem materiału. Ponadto nie wolno ich prasować, bo mogłoby to spowodować nadtopienie apretury. Apretura to specjalistyczna warstwa pokrywająca większość tkanin, z których produkowane są rolety. To właśnie one ochrania materiał przed płowieniem, zabrudzeniami i nadmierną wilgocią.

Zatem jak czyścić rolety zwijane? Przede wszystkim należy czyścić je na sucho. Kurz z takiego typu rolet można ściągnąć za pomocą suchej ściereczki lub odkurzacza. Pamiętaj jednak, żeby nie działał na pełnej mocy, bo może zassać i zniszczyć roletę. Jeżeli dostrzeżesz na powierzchni rolet jakieś zabrudzenia, możesz spróbować zetrzeć je gumką do mazania albo zeskrobać przy pomocy wykałaczki. Ostry nóż lub scyzoryk może przeciąć materiał.

Jeżeli te zabiegi nie przyniosą oczekiwanego skutku, warto przetrzeć brudne miejsca delikatnie zmoczoną ściereczką z mikrofibry. Może być zanurzona w wodzie z drobina detergentu. Ostateczne rozwiązanie – to wacik nasączony spirytusem salicylowym. Zanim rozpoczniesz czyszczenie rolet przy pomocy spirytusu, wypróbuj jego działanie na niewielkiej powierzchni materiału w mało widocznym miejscu. Dzięki temu sprawdzisz, czy środek ten nie odbarwia tkaniny. Na koniec przetrzyj roletę czystą i suchą szmatką. Nie wolno jej zwijać, zanim całkowicie nie wyschnie. Najlepiej na czas wysychania wysunąć je całkowicie.

JAK PRAĆ ROLETY RZYMSKIE?

Rolety rzymskie wykonywane są z tkanin firanowych i zasłonowych. Oznacza to, że bez żadnego problemu można wyczyścić je na mokro, a nawet i wyprać w pralce automatycznej. Jak wyprać rolety materiałowe w pralce? Najlepiej nastawić program, służący do prania tkanin delikatnych, z pominięciem etapu wirowania. Pamiętaj, aby do prania użyć środka piorącego (w zależności od rodzaju tkaniny), zalecanego przez producenta. Aby uniknąć powstawania zagnieceń, na czas suszenia trzeba rozłożyć rolety na całą ich szerokość.

CZYSZCZENIE ROLET DZIEŃ-NOC

Rolety typu dzień-noc (nazywane także czasami roletami duolight) wykonuje się ze specjalnego materiału (zawiera on głównie poliester), którego pod żadnym pozorem nie można prać w pralce, ponieważ bardzo łatwo ulega odbarwieniu. Należy zatem traktować je w podobny sposób, co rolety zwijane – i do czyszczenia użyć odkurzacza wyposażonego w specjalną końcówkę ze szczotką. Później należy odświeżyć rolety, przecierając je delikatnie zwilżoną szmatką, ale bez używania detergentów.

Czym zasłonić okno?
Czym wypełnić poduszkę?
Jak często i dlaczego powinno zmieniać się pościel?
W jakiej temperaturze prać pościel?
Czym zasłonić okno?
Czym wypełnić poduszkę?
Jak często i dlaczego powinno zmieniać się pościel?
W jakiej temperaturze prać pościel?