Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Ile gotować ziemniaki? Poznaj prawidłowy czas potrzebny na ugotowanie ziemniaków

Ziemniaki stanowią dodatek do wielu potraw, a ich doskonały smak doceniamy w postaci gotowanej, pieczonej i smażonej. Spośród ponad stu odmian ziemniaków wyróżniamy ich trzy typy, różniące się konsystencja po przygotowaniu. Ziemniaki typu A posiadają konsystencje zbitą, doskonale nadają się do sałatek grillowania i gotowania w mundurkach (Ditta, Denar). Ziemniaki typu B, przeznaczone do uniwersalnego stosowania, używamy najczęściej (Orlik, Sante, Irys). Ziemniaki typu C natomiast po przygotowaniu są rozpadające się, mączyste i świetnie sprawdzają się do pure, farszu, placków (Gracja, Bryza, Tajfun). Czas gotowania ziemniaków nieznacznie różni się od zastosowanej odmiany, jednak poza rodzajem ziemniaka jest kilka czynników, które mogą również go warunkować.

Jak długo gotuje się ziemniaki?

Czas gotowania się ziemniaków określa się w przybliżeniu od 20, do 30 minut. Najczęściej ziemniaki gotują się około 22, do 25 minut, jednak gotowanie każdej porcji zależne jest od wielu czynników. Po 20 minutach gotowania warto sprawdzić za pomocą widelca, czy ziemniaki są już miękkie. Gotowanie ziemniaków warto rozpocząć od dokładnego obrania ich cienko ze skórki, aby zachowały cenne składniki odżywcze, zawarte głównie w skórce. Obrane ziemniaki należy dokładnie umyć oraz wstawić do garnka z wodą, dokładnie zakrywającą wszystkie ziemniaki. Aby być pewnym, że wszystkie ziemniaki ugotują się do równomiernie, a ich miękkość będzie odpowiednia, należy przygotować ziemniaki do gotowania, krojąc je w podobnej wielkości cząstki. Jeżeli ziemniaki są niewielkie, nie trzeba ich kroić. Warto pamiętać, że im mniejsze ziemniaki w wodzie, tym krótszy czas, potrzebny do ich ugotowania.

Co ma wpływ na czas gotowania ziemniaków?

Duży wpływ na to, ile gotujemy ziemniaki, poza ich wielkością, ma poziom energii, jaki ustawimy pod garnkiem. Jeżeli ziemniaki będą gotowały się na małym źródle ognia, ugotują się wolniej, najprawdopodobniej będą potrzebowały około trzydziestu minut, aby osiągnąć odpowiedni poziom miękkości. Jeśli natomiast gotowanie ziemniaków będzie odbywało się na dużym ogniu, prawdopodobnie 20 minut wystarczy. Czas gotowania zależy od odmiany ziemniaków oraz efektu, jaki chcemy uzyskać. Jeżeli zależy nam, aby ziemniaki uzyskały sprężystą, zbitą konsystencję, idealną do sałatki, warto przypilnować, aby nie gotowały się zbyt długo. Czas, w jakim dodamy do nich sól ma duże znaczenie dla szybkości uzyskania miękkości ziemniaków. Aby szybciej je ugotować, sól warto dodać, gdy woda się zagotuje. Solenie ziemniaków przed gotowaniem wydłuży czas osiągnięcia ich miękkości.

Ile posolić ziemniaki?

Sól nie słynie z właściwości prozdrowotnych, jednak nie wyobrażamy sobie nie posolić ziemniaków. Oczywiście, można stosować alternatywę w postaci gotowania ziemniaków w wywarze warzywnym lub z dodatkiem aromatycznego czosnku lub lubianych ziół, jednak przyznać trzeba, że solenie jest podstawowym sposobem przyprawienia gotowanych ziemniaków. Do kilograma gotujących się ziemniaków w wodzie należy wsypać około półtorej łyżeczki soli. Jeżeli cenimy naturalny smak ziemniaków, dodajmy łyżeczkę. Osoby, preferujące słone potrawy z pewnością dorzucą odrobinę więcej. Standardowa porcja około 200 g ziemniaków wymaga około szczypty soli. Ile posolić ziemniaki, najlepiej zdecydować na podstawie własnych preferencji smakowych.

Ile kcal mają gotowane ziemniaki?

Ziemniaki posiadają opinię produktu tuczącego, którego wystrzegają się osoby na diecie i dbające o linię. Ile kalorii ma młody ziemniak gotowany, nie powinno jednak martwić smakoszy ziemniaków. 100 g młodych, gotowanych ziemniaków ma jedynie 70 kcal, a to oznacza, że bardziej niż ziemniaki tuczą dodatki do nich. Jeżeli dołożymy tłuszcz, sos lub inne, kaloryczne składniki, wartość energetyczna ziemniaków znacznie wzrośnie. Podobnie będzie w przypadku ziemniaków w formie smażonej, czyli popularnych frytek, przygotowanych w frytownicy, w głębokim tłuszczu. Aby ograniczyć kaloryczność potrawy, warto zdecydować się na zakup frytownicy beztłuszczowej lub gotować ziemniaki. Znakomicie smakują ziemniaki, gotowane na parze w mundurkach. Są sposoby, aby przygotować je szybko.

Gotowanie ziemniaków na parze - czas

Aby szybko przygotować ziemniaki na parze, warto zastosować szybkowar. Czy wiesz, że przy wysokim ciśnieniu gotowanie ziemniaków na parze, w mundurkach (około 140g ziemniaków) zajmie 20 minut? Potrzebne będzie 350 ml wody. Aby maksymalnie skrócić czas gotowania ziemniaków w szybkowarze, wystarczy pokroić ziemniaki w kostkę około 1,5 cm. Tak przygotowane ziemniaki gotują się 1,5 minuty. Około pół kilograma ziemniaków będzie potrzebowało 200 ml wody oraz wysokiego ciśnienia. Ziemniaki gotowane na parze w specjalnym koszyczku nie powinny bezpośrednio stykać się z wodą. Gotowanie na parze pozwala zachować najwięcej składników odżywczych ziemniaków. Jeżeli zdecydujemy się na gotowanie ich w mundurkach, dodatkowo zachowamy składniki odżywcze, zawarte w łupinkach. Koniecznie, dokładnie wyszorowanych szczotka do warzyw przed gotowaniem.

Wróć

Jak usunąć kamień z czajnika?
Czyszczenie zmywarki. Dowiedz się jak wyczyścić zmywarkę domowymi sposobami
Czym myć lodówkę w środku?
Jak wyczyścić mikrofalówkę?
Jak usunąć kamień z czajnika?
Jak czyścić zmywarkę?
Czym myć lodówkę w środku?
Jak wyczyścić mikrofalówkę?
Gazetka NETTO