Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak dbać o aloes? Hodowla, uprawa i podlewanie aloesu w doniczce

Aloes, czyli Aloe Vera, znany jest na całym świecie ze swoich dobroczynnych właściwości. Sok z aloesu jest chętnie wykorzystywany jako dodatek do kosmetyków, suplementów diety czy napojów. To także składnik preparatów na rany i oparzenia. Aloes hodowany w doniczce to doskonała roślina dla wszystkich, którzy chcą poczuć tropikalną atmosferę i jednocześnie mieć na wyciągniecie ręki skuteczne lekarstwo.   

Aloes to sukulent, który jest idealny dla początkujących ogrodników. To roślina wytrzymała i odporna na wiele czynników zewnętrznych. Bez większych problemów znosi dłuższe okresy suszy. Dlatego osoby, które często zapominają o regularnym podlewaniu, mogą z powodzeniem hodować aloes. Aby zapewnić roślinie dobry start, warto posadzić ją w obszernej doniczce z terakoty lub kamionki. Donica z terakoty zapewnia dobrą cyrkulację powietrza. Schnie szybciej niż plastikowe i szklane donice, dzięki czemu korzenie nie są zagrożone zbytnim przemoczeniem. Jeśli chodzi o podłoże – dobrze sprawdza się imitacja naturalnych warunków, w jakich rośnie. Najlepiej wymieszać (w równych proporcjach) piasek i ziemię doniczkowej. Można także kupić specjalną mieszankę dla sukulentów i kaktusów.

JAK DBAĆ O ALOES?

Jeśli waga rośliny powoduje jej przechylanie, warto zabezpieczyć liście wspornikami (wystarczą zazwyczaj zwykłe patyki wbite w podłoże). Aloes ma ciężkie, soczyste liście. Ich duża liczba, skumulowana w jednym miejscu, może doprowadzić do przewrócenia rośliny. Dlatego ważne jest, aby kontrolować rozrost aloesu i korygować jego odchylenia. Aloes, jak wiele sucholubnych roślin, bardzo lubi światło i ciepło. Donicę z rośliną należy umieścić w jasnym, nasłonecznionym miejscu. Jeśli aloes nie otrzyma odpowiedniej dawki promieni słonecznych – przestanie rosnąć. Latem, warto umieścić go na zewnątrz – na balkonie lub w ogrodzie. Pod warunkiem, że nie będzie wystawiony na ostre słońce. Może wówczas ulec prześwietleniu – liście stracą swój zielony kolor i staną się nieatrakcyjne.

Oprócz ładnej dekoracji, liście aloesu mogą zapewnić właścicielowi dostępne „od ręki” lekarstwo. Żel znajdujący się we wnętrzu mięsistych liści łagodzi i przyspiesza gojenie się oparzeń, może wspomagać łagodzenie stanów zapalnych skóry i trądziku. Nie zaleca się jednak spożywania aloesu – podany w złych proporcjach może uszkodzić nerki.

JAK PODLEWAĆ ALOES?

Aloes nie potrzebuje częstego nawadniania. Aby zapewnić mu doskonałe warunki, wystarczy mocno podlewać roślinę raz na dwa tygodnie. Ponieważ aloes jest gatunkiem pustynnym, utrzymanie ciągłej wilgoci może spowodować gnicie korzeni. Żółtawe lub brązowe liście to sygnał informujący, że roślina została przelana.

Aby roślina była piękna i zdrowa trzeba:

  • zapewnić jej słoneczne stanowisko
  • co 2 tygodnie umiarkowanie podlewać - nie doprowadzając do przelania
  • zainwestować w dobrą mieszankę ziemi lub przygotować ją samodzielnie
  • regulować tempo i kierunek wzrostu
  • w razie potrzeby przesadzić
  • do hodowli używać oddychających donic z terakoty lub kamionki
  • przecierać liście wilgotną szmatką

ALOES – JAK HODOWAĆ NA ZEWNĄTRZ?

Niestety, polskie warunki atmosferyczne zazwyczaj nie pozwalają na hodowlę tej rośliny w ogrodzie. Jednak w ciepłym klimacie – aloes jest wdzięczną rośliną zewnętrzną – estetyczną i łatwą w pielęgnacji. W Polsce, aloes sprawdzi się w ogrodach zimowych i dużych przeszklonych balkonach. Roślina nie lubi zimna - jeśli zamknięta loggia jest miejscem nasłonecznionym i ciepłym - będzie doskonałym miejscem do uprawy aloesu.

Aloes rośnie dość szybko i często rozwija nowe odnóża. Każda nowa kępka z ukorzenieniem może zostać odłączona od rośliny – matki i zasadzona w nowym miejscu. Aloes dobrze się przyjmuje i szybko rozrasta.

 

Czytaj także:

Rośliny oczyszczające powietrze

Jak wybielić firanki?
Czy można grillować na balkonie w bloku?
Jak wywabić plamy z czerwonego wina?
Czym, w ilu stopniach, w jakich środkach
Jak wybielić firanki?
Czy można grillować na balkonie w bloku?
Jak wywabić plamy z czerwonego wina?
Jak prać firanki?
Gazetka NETTO