Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Czyszczenie palników. Jak wyczyścić palniki w kuchence gazowej?

Kuchenka gazowa to urządzenie, które codziennie narażone jest na zabrudzenia. Zachlapana płyta, ruszt i palniki pobrudzone sosem bądź zupą, która wykipiała. Jak skutecznie wyczyścić wszystkie części kuchenki gazowej?

Czyszczenie kuchenki gazowej wymaga więcej czasu niż w przypadku jej nowoczesnych odpowiedników, takich jak płyta elektryczna czy indukcyjna. Najlepiej robić to raz na tydzień. Warto pamiętać, aby regularnie zajmować się wszystkimi elementami kuchenki gazowej. Sprawdź zatem, jak poradzić sobie z płytą, palnikami i rusztem.

CZYSZCZENIE KUCHENKI

Płyta kuchenki to najłatwiejsza część do wyczyszczenia, dlatego zajmij się nią na samym początku. Z reguły kuchenka pokryta jest powłoką, która ułatwia czyszczenie nawet najbardziej uporczywych zabrudzeń. Wystarczy odpowiedni detergent oraz gąbka. Po spryskaniu specyfikiem brudnej powierzchni, należy dokładnie wytrzeć ją gąbką. Jeśli zabrudzenie jest zaschnięte, warto dać detergentowi kilka minut, aby zaczął działać. Zamiast detergentu można użyć roztworu wody i octu. Taki specyfik dezynfekuje oraz odtłuści powierzchnię kuchenki. To jeden z najbardziej sprawdzonych i skutecznych domowych środków czyszczących.

CZYSZCZENIE PALNIKÓW

Czyszczenie palników to czynność, którą należy wykonywać regularnie. Niestety, wiele osób często o tym zapomina. Niekiedy dochodzi wręcz do sytuacji, gdy palniki nie były czyszczone przez wiele lat.  Dlaczego jest to ważne? Chodzi tu nie tylko o zachowanie higieny, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo.

W jaki sposób wyczyścić palnik w kuchence gazowej? Po raz kolejny warto skorzystać ze zgranego duetu wody i octu. Roztwór powinien być przygotowany w proporcji trzy jednostki octu na jedną jednostkę wody. Mieszankę przelej do garnka i zagotuj. Po zdjęciu z kuchenki, umieść w garnku brudne palniki. Trzymaj je do chwili aż roztwór przestygnie. W tym czasie powinien rozmiękczyć wszelkie zabrudzenia, które można usunąć używając specjalnej szczotki z bardzo twardym włosiem lub zwiniętej kulki folii aluminiowej.

CZYSZCZENIE RUSZTU

Na koniec zajmij się rusztem - kratka jest z reguły oblepiona tłustymi resztkami jedzenia. Niekiedy producent zezwala na mycie rusztu w zmywarce – to najmniej czasochłonne rozwiązanie. Jeśli regularnie czyścisz wszystkie elementy kuchenki, do mycia rusztu wystarczy detergent lub ocet i gąbka. Z zaschniętymi zabrudzeniami rozprawi się pasta z sody oczyszczonej. Wystarczy rozrobić sodę z wodą i powstałą pastą wysmarować ruszt. Po godzinie, usuń resztki sody gąbką namoczoną w wodzie.

Jak usunąć kamień z czajnika?
Czyszczenie zmywarki. Dowiedz się jak wyczyścić zmywarkę domowymi sposobami
Czym myć lodówkę w środku?
Jak wyczyścić mikrofalówkę?
Jak usunąć kamień z czajnika?
Jak czyścić zmywarkę?
Czym myć lodówkę w środku?
Jak wyczyścić mikrofalówkę?