Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak rozmrozić lodówkę?

Rozmrażanie lodówki – to czynność, która wielu osobom może kojarzyć się z czasami dzieciństwa. Mimo iż technologia zrobiła olbrzymi postęp, lodówki – nawet te „no frost” – trzeba co jakiś czas rozmrażać. Przeczytaj tekst i dowiedz się, jak robić to prawidłowo. 

Rozmrażanie i czyszczenie lodówki może zająć nawet kilkanaście godzin. Wielu producentów sugeruje bowiem, aby procesu rozmrażania nie przyspieszać. A to oznacza, że urządzenie powinno pozostać otwarte co najmniej przez kilka godzin. Rozmrażanie lodówki dwukomorowej i lodówki jednokomorowej jest identyczne. A jeśli komory pracują oddzielnie od siebie, procedura rozmrażania jest znacznie łatwiejsza. Można je rozmrażać pojedynczo, a produkty umieszczać w działającej komorze, gdy druga jest rozmrażana i czyszczona.

Z kolei to, czy możesz rozmrozić samą zamrażarkę, zależy od modelu lodówki. Jeśli lodówka jest dwukompresorowa, można rozmrozić samą zamrażarkę. W przypadku standardowych modeli takie rozwiązanie jest niemożliwe. Te informacje znajdziesz w instrukcji obsługi.

GDZIE PRZENIEŚĆ JEDZENIE W TRAKCIE ROZMRAŻANIA LODÓWKI?

Rozmrażanie lodówki warto zaplanować wcześniej, ze względu na konieczność przeniesienia żywności. Zimą rozwiązanie jest ułatwione – jedzenie można przechować na balkonie lub parapetach. Wiosną, latem i jesienią pozostają torby termiczne, lodówki turystyczne albo pojemniki z lodem. Możesz także skorzystać z uprzejmości sąsiada lub rodziny – i do nich przenieść żywność.

INSTRUKCJA ROZMRAŻANIA LODÓWKI

  • Regulator trybów temperatury musi być ustawiony na cyfrę „0”. Następnie należy odłączyć urządzenie od zasilania;
  • Z zamrażarki i lodówki wyjmij przechowywaną żywność;
  • Wyciągnij wszystkie szuflady, kratki, ścianki działowe, półki (kiedy lodówka będzie się rozmrażać – warto, abyś je umył);
  • Najlepszym, tradycyjnym sposobem na rozmrażanie lodówki jest pozostawienie jej na noc, aby rozmroziła się całkowicie naturalnie. Drzwiczki chłodziarki oraz zamrażarki powinny być wtedy otwarte. Rozmrożony lód można zebrać ze ścian silikonową lub miękką plastikową szpatułką;
  • Kiedy zbierzesz lód, przejdź do mycia i suszenia lodówki. Tutaj możesz sprawdzić, czym myć lodówkę w środku. Kiedy urządzenie będzie czyste, przetrzyj wnętrze miękką szmatką lub ręcznikiem papierowym. Pamiętaj o dokładnym przetarciu podłogi pod lodówką i obok niej.
  • Następnie wstaw umyte półki i szuflady, podłącz sprzęt do gniazdka i ustaw odpowiednią temperaturę. Zamknij lodówkę. Po trzydziestu minutach – możesz powoli zacząć układać w niej żywność.

ROZMRAŻANIE LODÓWKI NO FROST

Dzięki zastosowaniu technologii „no frost”, najnowocześniejszego systemu chroniącego ściany przed zamarzaniem, rozmrażanie lodówki jest jeszcze prostsze. Odbywa się ono automatycznie. Wbudowany wentylator rozprowadza zimne powietrze przez komorę urządzenia. Wilgoć kondensuje się w ukrytym parowniku w postaci szronu. Z ogrzewania parownika mróz topnieje, a wilgoć jest odprowadzana do miski olejowej. Stamtąd ciecz odparowuje, dzięki czemu lód nie pozostaje na ściankach komór. Tak zastosowane automatyczne rozmrażanie lodówki i zamrażarki zmniejsza czas potrzebny do poprawnego wyczyszczenia lodówki. Wystarczy bowiem odłączyć urządzenie od prądu, wyjąć żywność, półki i szuflady, a następnie dokładnie umyć jego wnętrze.

SYSTEMY STANDARDOWE ODMRAŻANIA LODÓWKI

Ręczny system montowany jest w lodówkach niskotemperaturowych i zamrażarkach. Cały proces rozmrażania odbywa się tutaj ręcznie. W takich komorach proces powinien przebiegać wraz ze wzrostem skorupy lodowej. Gdy jej grubość osiągnie 5 mm, należy rozpocząć proces rozmrażania.

SYSTEM ROZMRAŻANIA KROPLOWEGO

Występuje głównie w nowoczesnych i niedrogich urządzeniach. W takich urządzeniach następuje kolejno okres zamrażania i rozmrażania poprzez włączanie i wyłączanie kompresora. Po pewnym czasie, na parowniku znajdującym się na tylnej ścianie zacznie gromadzić się szron. Następnie po włączeniu sprężarki szron kondensuje się, woda wpływa do specjalnego odpływu, a stamtąd odparowuje.

JAK PRZYŚPIESZYĆ ROZMRAŻANIE LODÓWKI?

Aby przyśpieszyć rozmrażanie lodówki, można np. ustawić przed nią włączony wiatrak lub wentylator albo wstawić do środka pojemnik z ciepłą wodą.

CZEGO NIE ROBIĆ PODCZAS ROZMRAŻANIA LODÓWKI?

Podczas rozmrażania lodówki nie wolno zdrapywać ani odłupywać szronu i lodu. Jeśli chcesz usunąć szron lub resztki lodu, użyj do tego szmatki bądź silikonowej szpatułki. Korzystanie z noża czy łyżki może skutkować przebiciem plastiku umieszczonego w lodówce i spowodować uszkodzenie cienkich rurek, przez które przepływa chłodzący gaz. Jeśli freon wycieknie – czeka cię spory wydatek związany z naprawą sprzętu bądź kupieniem nowej lodówki.

CO JAKI CZAS POWTARZAĆ ZABIEG ROZMRAŻANIA?

Producenci lodówek radzą, aby urządzenia z ręcznym systemem rozmrażania były najczęściej poddawane temu zabiegowi – przynajmniej raz na sześć miesięcy. Lepiej jednak powtarzać procedurę rozmrażania raz na trzy, a nawet dwa miesiące.

Z kolei urządzenia z systemem rozmrażania kroplowego powinny być poddawane zabiegowi dwa razy w roku. W razie potrzeby, proces ten można powtarzać częściej. Najwięcej szczęścia mają posiadacze lodówek z systemami „no frost”. Jednostki te nie wymagają specjalnej, dodatkowej konserwacji. Niemniej jednak zaleca się rozmrażanie ich dwa razy w roku w celu czyszczenia.

JAK POPRAWNIE PODŁĄCZYĆ LODÓWKĘ PO ROZMROŻENIU?

Przed podłączeniem do zasilania, lodówka musi być całkowicie sucha. Wytrzyj jak największą powierzchnię urządzenia i pozostaw otwarte drzwi, aby całkowicie wyschło. Jeśli chcesz przyśpieszyć ten proces, możesz przedmuchać otwartą lodówkę. Jest to konieczne, aby zapobiec ponownemu tworzeniu się skorupy lodowej z wilgoci pozostającej w środku.

Po upewnieniu się, że komory są całkowicie suche, wszystkie półki i pojemniki powinny wrócić na swoje miejsca. Podłącz i kliknij przełącznik zamrażania, a następnie pozostaw lodówkę na pół godziny. Po tym czasie można na spokojnie włożyć produkty z powrotem do lodówki.

Jeśli lodówka nie będzie regularnie rozmrażana, warstwa szronu będzie rosła. A to odbije się na jakości funkcjonowania urządzenia. Przykładowo - sprzęt zacznie pracować głośniej, będzie pobierać więcej energii i wydzielać nieprzyjemny zapach.

Jak wyczyścić mikrofalówkę?
Jak usunąć kamień z czajnika?
Jak układać naczynia w zmywarce?
Jak wyczyścić srebro?
Jak wyczyścić mikrofalówkę?
Jak usunąć kamień z czajnika?
Jak układać naczynia w zmywarce?
Jak wyczyścić srebro?