Kuchnia jest sercem każdego domu lub mieszkania. Właściwe rozplanowanie pomieszczenia wpływa na późniejszy komfort korzystania z niej. Niestety, zdarza się, że mimo najszczerszych chęci i utrzymania wnętrza w czystości pojawiają się nieproszeni goście. W jaki sposób radzić sobie z molami spożywczymi? Jak się pozbyć moli?
Mole domowe w ostatnich latach stają się dość popularnymi mieszkańcami naszych wnętrz. Możemy je podzielić na dwie grupy, pierwsza z nich zamieszkuje nasze kuchnie, natomiast druga szafy z ubraniami. Mole spożywcze żywią się suchymi produktami takimi jak kasze, mąka, cukier. Nieszczelne opakowania, ale przede wszystkim rozsypane resztki w szafkach stanowią zaproszenie dla tych żyjątek, które nie tylko żerują, lecz jest to miejsce, w którym rozmnażają się larwy. Mole odzieżowe odżywiają się naturalnymi włóknami. Są obecne w miejscach, w których mają dostęp do naturalnego futra, wełny, jedwabiu, czy włosów. Doskonale odnajdują się także wśród dywanów, nawet jeśli są to półfabrykaty, film, a nawet w miejscach, w których obecna jest sierść zwierząt domowych.
Podstawowym rozwiązaniem, jeśli chodzi o przeciwdziałanie molom, jest zadbanie o właściwe przechowywanie produktów spożywczych. Dlatego już na etapie planowania zagospodarowania kuchni, czy też poszczególnych szafek należy pamiętać o tym, by każdy z pojemników był maksymalnie szczelny.
Jeśli mimo wszystko zauważymy, że w domu pojawiły się mole spożywcze, w pierwszej kolejności należy opróżnić szafki, a następnie dokładnie umyć wodą z płynem do naczyń. Pozwoli to nie tylko odtłuścić całą powierzchnię, ale umożliwi pozbycie się wszelkiego rodzaju pozostałości artykułów spożywczych. Często już niewielka ilość może spowodować, że pojawią się mole spożywcze. Kolejnym krokiem będzie zadbanie o szczelne pojemniki, w które należy przesypać wszelkie produkty, a następnie poustawiać w szafkach. Doskonałym rozwiązaniem będzie regularne przeglądanie szafek, ponieważ w ten sposób uda się zwalczyć wroga na etapie początkowym.
Obecność mola spożywczego można zauważyć. Jednak w przypadku larw bardzo trudno jest zwyczajnie je przeoczyć. Dlatego warto regularnie sprawdzać, czy wszystkie produkty spożywcze są szczelnie zamknięte. Wytępienie larw moli spożywczych jest możliwe poprzez usunięcie wszystkich sypkich produktów, w których się one znajdują.
O ile spożycie nie stanowi żadnego zagrożenia dla naszego układu pokarmowego czy odpornościowego, to mimo wszystko należy uniknąć takiej sytuacji. Należy pamiętać o tym, że dorosłe osobniki mogą składać jaja na foliowych opakowaniach z żywnością, natomiast już młode osobniki są w stanie przegryźć zabezpieczenie i dostać się do środka.
Wraz z biegiem lat coraz więcej osób zamierza prowadzić swoje gospodarstwa domowe w sposób w pełni ekologiczny. Domowe sposoby na mole spożywcze są także skuteczne, pod warunkiem, że będą dokładnie wprowadzone w życie. Przede wszystkim należy usunąć wszystkie produkty, które zostały zainfekowane czy to dorosłymi osobnikami, czy też źle samo opakowanie było nieszczelne. Domowym sposobem, który uznawany jest za najskuteczniejszy jest ocet, który właściwie można spotkać w każdej lodówce.
Oczywiście wiele osób zwyczajnie nie radzi sobie z jego specyficznym zapachem, dlatego można go zniwelować poprzez wkrojenie do butelki skórek cytrusów. W efekcie wzmocni się jego skuteczność, a przy okazji zapach będzie naprawdę przyjemny. Doskonale sprawdzają się także skórki cytrusowe, które zasuszone można umieścić w woreczku, a następnie wstawić do szafki.
Mole odzieżowe to nie tylko utrapienie brudnych domów. Bardzo często są one obecne w naprawdę nowych i utrzymanych w czystości wnętrzach. Prawdą jest, że głównym pożywieniem moli ubraniowych są naturalne tkaniny, ponieważ to właśnie one są atrakcyjne dla tych żyjątek. Oczywiście należy zwrócić uwagę, że w przypadku dorosłych osobników ich jedynym celem jest rozmnażanie się, one same już nie żerują.
Problemem jest to, że samica może składać nawet do 200 jaj na tkaninach, które są doskonałym pożywieniem dla młodych. Wyklucie się następuje mniej więcej po tygodniu, a samo stadium dojrzewania larw zajmuje od miesiąca do nawet dwóch lat. W praktyce oznacza to, że przez ten czas będzie skutecznie żywił się naturalnymi skórami, filcem, czy futrem, które będą znajdowały się w ich zasięgu.
Jak wytępić mole ubraniowe? Przede wszystkim należy zastanowić się skąd tak naprawdę znajdują się one w naszych szafach. Często dostają się za pomocą otwartego okna, ale również w przypadku zakupienia starszych tapicerowanych mebli, czy używanych ubrań. To bardzo ważna informacja, szczególnie dla osób, które doceniają rzeczy z tak zwanej drugiej ręki, ponieważ w ten sposób można będzie wprowadzić do swoich wnętrz prawdziwe kłopoty. Dlatego przede wszystkim należy zachować ostrożność, w przypadku takiego zakupu koniecznie zadbać o czystość i odczekać odpowiednią ilość czasu, by móc wnieść to do naszego domu czy mieszkania.
Jak się pozbyć moli odzieżowych? Wiele osób jest zdania, że wystarczy wyjąć z szafy wszystkie ubrania, a następnie wyprać. Jednak prawda jest zupełnie inna. Owszem, wypranie zawartości garderoby pomaga, podobnie, jak dokładne jej umycie wewnątrz. Przede wszystkim należy dopilnować, by wszystkie latające owady również zostały usunięte, ponieważ to właśnie one stanowić zagrożenie dla wszystkich ubrań. Składają jaja, tym samym umożliwiają przetrwanie gatunku, mimo dokładnego sprzątania wszystkich przestrzeni.
Bardzo ważnym elementem walki z molem odzieżowym jest opróżnienie zawartości całej szafy, ale również i innych mebli, w których przechowywane są nasze ubrania. To bardzo ważny element takiego działania, gdyż od niego będzie zależała skuteczność. Wszystkie meble w środku należy dokładnie umyć, najlepiej ciepłą wodą z mydłem i octem. Zniszczone ubrania należy poddać utylizacji, ponieważ w ten sposób zabezpieczymy te, w których będziemy jeszcze chodzili. Jeśli na ubraniu, które chcemy zachować, zauważymy larwy, warto wyprać, a następnie dokładnie wysuszyć. By na przyszłość zabezpieczyć takie ubranie przed szkodnikiem, koniecznie po wysuszeniu ubrania należy włożyć do foliowej torebki, a następnie na czas 10 dni włożyć do zamrażalnika. Ostatnim krokiem będzie wyjęcie, wytrzepanie, a także ponowne wypranie i wysuszenie ubrania, nim zdecydujemy się schować je ponownie do szafy.
Doskonałym rozwiązaniem, jeśli chodzi o domowe sposoby na pozbycie się moli odzieżowych, jak i również ochronę ubrań przed nimi będzie stanowiło wietrzenie ubrań na świeżym powietrzu. Mole źle znoszą zarówno mroźną temperaturę, jak i słońce. Jeśli na meblach zauważalne są jaja warto nastawić suszarkę na wysoką temperaturę, gdyż w ten sposób skutecznie je zniszczymy, nawet z miejsc, w których są słabo widoczne. Warunkiem zastosowania tej metody jest oczywiście posiadanie mebli, które nie będą lakierowane.
Doskonale sprawdzają się regularne i gruntowne porządki. Mole bardzo dobrze czują się w ciemnych zakamarkach, które zwykle omijamy podczas codziennego sprzątania. Dlatego tak duże znaczenie ma właściwe podejście do czystości. W szafach z ubraniami można postawić na woreczki z lawendą, która nie tylko zapewni cudowny i delikatny zapach dla naszych ubrań, ale przede wszystkim skutecznie zabezpieczy przed tego typu mieszkańcami.
Oczywiście należy pamiętać o regularnej wymianie zawartości woreczków na nową lawendę. Wietrzenie ubrań, ale również ich prasowanie i przeglądanie będzie mogło pomóc w zauważeniu wszelkich problemów, a tym samym przyśpieszy reakcję. Warto pamiętać, że regularne porządku odgrywają kluczową rolę nie tylko dla właściwego wyglądu naszych ubrań, ale również zagwarantują nasze poczucie komfortu i mieszkania w posprzątanym domu.
Do domowych sposobów na odstraszenie moli z powodzeniem można zaliczyć również sosnowe igły, które nadają przyjemny zapach, a jednocześnie umożliwiają uniknięcie spotkania z molami. Innym rozwiązaniem będzie wcześniej wspomniana lawenda, ale równie dobrze sprawdza się stosowana przez nasze babcia naftalina, jednak jej zapach jest dość specyficzny. Można porozkładać w szafie mydełka lawendowe, ale równie świetnie sprawdzają się olejki zapachowe (cytrusowe, lawendowe lub kamforowe). Z pewnością takie domowe sposoby stanowią dodatkowe zabezpieczenie dla regularnego sprzątania. Tym samym, można będzie mieszkać w cudownym i czystym domu, a nasze ubrania będą w pełni zabezpieczone.
W przypadku kuchni doskonale sprawdza się regularne przeglądanie i mycie szafek, ponieważ w ten sposób można będzie zauważyć dodatkowych mieszkańców. Ponadto warto postawić na szczelne pojemniki, które nie tylko ułatwią utrzymanie w czystości wszystkich powierzchni, ale przede wszystkim podniosą komfort przebywania i korzystania z zasobów kuchennych. Dla wielu osób zaskoczeniem jest fakt, że larwy mogą przegryźć foliowe opakowania, dlatego przeglądając gazetki z promocjami, warto zaopatrzyć się w specjalne pojemniki na żywność. Regularne sprzątanie szafek umożliwi usunięcie kurzu i tłuszczu, które są wszechobecne w tym pomieszczeniu. Gotowanie w czystej i uporządkowanej kuchni stanie się prawdziwą przyjemnością. Dlatego, jeśli tylko ktoś będzie chciał, może wprowadzić systematyczne prace porządkowe do swojego planu działania. Oczywiście można zachęcić do tego swoich bliskich, ponieważ znacznie łatwiej będzie podzielić obowiązki, ale jednocześnie przyrządzanie dań stanie się o wiele przyjemniejsze. Regularność to podstawa.
Mole domowe uwielbiają nasze mieszkania, dlatego należy zrobić wszystko, by nie zapraszać tego typu gości w nasze progi. Sprzątanie, dbanie o przedmioty, które znajdują się w naszych wnętrzach stanie się prawdziwą rewolucją. Natomiast czyste powietrze, którym można będzie oddychać, podniesie komfort przebywania w pomieszczeniach, jednocześnie sprawi, że można będzie cieszyć się wspaniałym mieszkaniem czy domem, bez obaw, że coś zniszczy jego wyposażenie.