Mrówki ze skrzydłami należą do grupy uciążliwych gości, którzy dzięki obecności skrzydeł dostają się do wnętrza budynków przez otwarte okna. Czy mrówki latające są niebezpieczne dla człowieka? Jak się pozbyć mrówek ze skrzydłami?
Widok mrówki ze skrzydłami na tarasie czy w domu często jest sporym zaskoczeniem. Latające mrówki to zwyczajowa nazwa hurtnicy pospolitej, której populacja jest dostrzegalna szczególnie latem oraz wczesną jesienią. Mrówki skrzydlate są samicami tego gatunku. Wraz z rozwojem wykształciły skrzydła, które ułatwiają im przemieszczanie się. Mrówki latające, po zapłodnieniu i złożeniu jaj, najczęściej stają się królowymi. Mrówki robotnice z tego gatunku są w stanie osiągnąć długość ciała wahającą się między 5 do 7 mm, z kolei długość królowej może wynieść nawet 10 mm.
Latające mrówki są całkowicie niegroźne dla człowieka. Mrówki ze skrzydłami nie są drapieżnikami, dlatego nie gryzą ludzi. Oznacza to, że nie przenoszą chorób. Niemniej jednak, dzięki skrzydlatej budowie i dużej liczbie osobników w populacji, ich osiedlenie się w pobliżu domu staje się uciążliwe dla jego mieszkańców. Mrówki ze skrzydłami można spotkać na tarasie, w ogrodzie, a podczas otwierania okna - przedstawiciele tego gatunku są w stanie przedostać się do jego wnętrza.
Pojawienie się latających mrówek jest związane z ich okresem wylęgowym. W sezonie letnim, do końca sierpnia mrówki ze skrzydłami odbywają tak zwane loty godowe. Rozpoczęcie lotu godowego wiąże się z koniecznością opuszczenia podziemnego gniazda i udaniem się na rójkę, która najczęściej kończy się zapłodnieniem. Po zapłodnieniu, samce mrówek najczęściej giną, a hurtnice pospolite rozpoczynają poszukiwania najlepszej destynacji na założenie gniazda. Mrówki ze skrzydłami szukają bezpiecznego miejsca, które po osiedleniu będzie służyło za wylęgarnie nowych mrówek. Najbardziej atrakcyjne są dla nich donice z kwiatami, które latem często stoją na parapetach czy tarasach.
Warto pamiętać, że pojawienie się latających mrówek w okolicy domu często jest tylko przejściowe. Owady nie zawsze szukają miejsca na gniazdo, niekiedy odwiedzają mieszkanie jedynie podczas lotu godowego.
Jak zwalczyć latające mrówki w domu? Pierwszym krokiem w zwalczaniu niechcianych owadów powinno być wdrożenie domowych metod, które często okazują się wystarczające.
Mieszanka z boraksem jest najbardziej skuteczną, domową metodą, która powala pozbyć się latających mrówek. Boraks jest minerałem, który charakteryzuje się intensywnym, słodkim zapachem. Jest więc idealnym wabikiem dla mrówek ze skrzydłami. Do przygotowania mieszanki potrzeba: pół łyżeczki cukru, dwie łyżki stołowe wody oraz dwie łyżki stołowe boraksu. W pierwszej kolejności należy połączyć cukier z wodą, a po dokładnym rozpuszczeniu słodkich kryształów - dodać boraks.
Gęstą, lejącą miksturę należy przelać do zakrętek lub podstawek i ulokować w okolicy bytowania mrówek. Słodki smak oraz zapach początkowo będzie przyciągał sporą ilość insektów, które zjedzą niewielką część przygotowanej mazi. Następnie, rozpoczną przenoszenie boraksu do gniazda, co spowoduje wyniszczenie populacji osiedlającej się w domu i jego okolicy.
Latające mrówki można też wypędzić dzięki zastosowaniu nielubianego przez nich zapachu. To jedna z najbardziej humanitarnych metod, która pozwala przetrwać populacji. Jednym z najmniej tolerowanych zapachów przez mrówki jest woń octu. Charakterystyczny zapach substancji przeniesiony na okolice gniazda sprawia, że mrówki bardzo szybko opuszczają gniazdo i przenoszą je w inne miejsce.
Do sporządzenia mieszanki należy przygotować dwie łyżki stołowe octu, małą łyżeczkę płynnego miodu, niewielką ilość soli oraz dwie łyżki stołowe wody. Do przygotowania roztworu warto wykorzystać ciepłą wodę – pozwoli to na dokładne połączenie się składników. Powstałą miksturą należy posmarować miejsca, w których najczęściej przebywają latające mrówki, czyli: parapety, ranty donic, zakamarki i szczeliny w podłodze.
Niestety czasem domowe sposoby na usuwanie latających mrówek okazują się mało skuteczne. W takim wypadku warto zastosować profesjonalne preparaty do usuwania gniazd insektów. W zależności od lokalizacji gniazda, warto zastosować:
Populacja mrówek bardzo szybko się rozmnaża, dlatego pierwsze działania należy wdrożyć po zobaczeniu pierwszych przedstawicieli tego gatunku. Domowe sposoby na mrówki latające najczęściej są wystarczające do tego, aby zniechęcić je do przebywania w okolicy. Niemniej jednak, w przypadku odkrycia dużych gniazd, warto zastosować profesjonalne środki do ich zwalczania.