Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Transport lodówki. Jak prawidłowo przewieźć lodówkę?

Przewożenie lodówki to z pozoru łatwe zadanie. Jednak tylko z pozoru. Transport utrudniają nie tylko gabaryty. Wystarczy chwycić chłodziarkę w nieodpowiednim miejscy, by doprowadzić do uszkodzenia delikatnych elementów. Dowiedz się, jak prawidłowo transportować lodówkę.

PRZYGOTOWANIE LODÓWKI DO TRANSPORTU

Bardzo istotną kwestią jest odpowiednie przygotowanie lodówki do transportu. Na początek: opróżnij zamrażarkę i chłodziarkę. Najlepiej z wyprzedzeniem zaplanuj zakupy tak, aby w dniu transportu zostało jak najmniej żywności. Większy kłopot może sprawić uprzątnięcie zamrażarki. Rozmrażanie i ponowne zamrożenie produktów nie wchodzi bowiem w grę. Jeśli nie chcesz zmarnować mrożonek, warto zapakuj je w torby termoizolacyjne lub przenieś do zamrażarki turystycznej. Z zamrażarki należy również usunąć lód.

Opróżnianie rozpocznij kilka godzin przed planowanym transportem lodówki. Urządzenie należy wyłączyć minimum 2 godziny przed planowanym przeniesieniem. Ten czas może się różnić w zależności od marki i rodzaju lodówki, dlatego warto zapoznać się ze szczegółowymi wytycznymi producenta.

Następnym krokiem będzie wyjęcie i zabezpieczenie wszystkich półek i szuflad. Powinno się je zabezpieczyć folią bąbelkową lub stretchem i przewozić osobno. W przypadku zamrażarki – szuflady można w niej zostawić na czas transportu. Puste urządzenie trzeba dokładnie umyć, a następnie wytrzeć. W ten sposób ograniczysz możliwość osadzania się wilgoci podczas przewozu. Kiedy uporałeś się z wszystkimi krokami, zamknij lodówkę, a następnie zaklej drzwi chłodziarki i zamrażarki. Najlepiej użyć do tego przezroczystej taśmy klejącej, która będzie dobrze przytrzymywać ciężki drzwi, a do tego nie zostawi śladów po kleju. Drzwi trzeba zakleić po to, aby przez przypadek nie otworzyły się podczas transportu.

WYNIESIENIE I PRZENIESIENIE LODÓWKI

Po odpowiednim przygotowaniu chłodziarki na czas drogi, kolejną kwestią jest sposób jej przenoszenia. Chodzi przede wszystkim o to, aby nie doprowadzić do przelania płynów i uszkodzenia lodówki. Urządzenie jest na tyle ciężkie i nieporęczne, że muszą je przenosić dwie osoby. Najlepiej, aby pierwszy transportujący szedł tyłem i jednocześnie podtrzymywał lodówkę obiema rękami, opierając przy tym jej ciężar na kolanach. Trzeba zaznaczyć, że chłodziarkę przenosi się w pionie, a pierwsza osoba powinna mieć stronę z zaklejonymi drzwiami od strony swojego ciała. Ważne, żeby niosący był na tyle silny, by utrzymać sprzęt, (to głównie na tej osobie będzie spoczywał ciężar).

Drugi transportujący powinien utrzymywać lodówkę, tak, aby była ona nachylona wobec pierwszej osoby pod kątem 75°.  Drugi niosący musi trzymać urządzenie za boczne ściany, na ścisk. W przypadku złapania za skraplacz lub inny element znajdujący się z tyłu, może doprowadzić do uszkodzenia delikatnych części. To uniwersalna metoda transportu. Można zastosować zarówno, gdy wnosi się lodówkę po schodach, jak i wtedy, kiedy trzeba ją przenieść na płaskim terenie.

JAK PRZEWIEŹĆ LODÓWKĘ W PIONIE?

Transport lodówki, według zaleceń większości producentów, należy wykonywać w pozycji pionowej. Niezbędne jest więc wykorzystanie samochodu transportowego o wymiarach umożliwiających zapakowanie wysokiego urządzenia. Jeśli zastosujesz się do tego sposobu przenoszenia i przewozu, masz gwarancję, że chłodziarce nic się nie stanie. Chłodziarkę można również przewieźć na przyczepie. Trzeba ją jednak solidnie zabezpieczyć pasami mocującymi i specjalną taśmą transportową.

CZY LODÓWKĘ MOŻNA PRZEWOZIĆ NA LEŻĄCO?

Lodówkę można przewozić na leżąco, choć nie jest to metoda zalecana. W tym przypadku od chwili wyłączenia chłodziarki, do transportu powinny minąć co najmniej 4 godziny. Jeśli chodzi o przenoszenie urządzenia – to w tym przypadku nie ma wyjątków. Należy zrobić zgodnie z wytycznymi przedstawionymi powyżej. W ten sposób zmniejsza się prawdopodobieństwo przedostania się oleju sprężarkowego do instalacji chłodzącej. Kluczowe jest odpowiednie ułożenie sprzętu w pojeździe. Chłodziarkę należy położyć na boku, zwracając uwagę, po której stronie z tyłu znajduje się sprężarka. Jeśli po prawej -  lodówkę należy położyć właśnie na tej stronie (postępuj analogicznie, jeśli sprężarka jest po lewej stronie).  

O CZYM JESZCZE WARTO PAMIĘTAĆ PRZY PRZEWOŻENIU LODÓWKI?

Samą chłodziarkę także warto owinąć folią typu stretch lub innym materiałem zabezpieczającym. Dzięki czemu unikniesz wgnieceń i zarysowań na powierzchni. Jeśli uporałeś się z przeniesieniem i transportem, a lodówka znajduje się w nowym miejscu, warto poczekać z jej włączeniem. W przypadku, kiedy urządzenie przewożone było w pozycji pionowej, najlepiej odczekać kilka godzin. Jeśli transportowałeś lodówkę w pozycji leżącej musisz odczekać 12, a niekiedy nawet 24 godziny.

Jeśli obawiasz się, że podczas samodzielnego przewożenia możesz zniszczyć sprzęt -  skorzystaj z usług profesjonalnej firmy.

Czytaj także:

Jak rozmrozić lodówkę?

Jak wyczyścić mikrofalówkę?
Jak usunąć kamień z czajnika?
Jak układać naczynia w zmywarce?
Jak wyczyścić srebro?
Jak wyczyścić mikrofalówkę?
Jak usunąć kamień z czajnika?
Jak układać naczynia w zmywarce?
Jak wyczyścić srebro?