Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

W jaki sposób zadbać o zmywarkę?

Zmywarka do naczyń – kiedyś fanaberia i przejaw luksusu, obecnie standardowy element wyposażenia wielu polskich kuchni. Urządzenie to sprawia, że zmywanie naczyń staje się ekonomiczne i ekologiczne. Jak zatem zadbać o zmywarkę, by służyła nam jak najdłużej?

Zarówno mała, kompaktowa zmywarka, jak i duża rodzinna czy wolnostojąca – każde tego typu urządzenie ma określoną żywotność. Możesz ją przedłużyć, jeśli będziesz stosować się do poniższych zasad.  

WYRZUĆ RESZTKI DO KOSZA

Jeśli chcesz utrzymać zmywarkę w dobrej kondycji, pamiętaj, aby usuwać resztki jedzenia z naczyń. Najlepiej opłukać je w zlewie. Jeśli tego nie zrobisz, łatwo doprowadzisz do zapchania filtra i dyszy myjącej. Ponadto, zdarza się też, że zmywarka może mieć problemy z usunięciem zaschniętych resztek jedzenia. Przy mocnych zabrudzeniach sprawdzają się programy z wyższą temperaturą.

ODPOWIEDNIO UKŁADAJ NACZYNIA

Każda zmywarka ma odpowiednie półki na garnki, specjalne przegródki na talerze oraz sprytny schowek na sztućce. Układaj naczynia według ich miejsca przeznaczenia, a zmywanie będzie bardziej skuteczne. Niedomyte talerze, garnki i sztućce to również przeładowania urządzenia. W takiej sytuacji, woda nie ma właściwego dostępu do naczyń.

UŻYWAJ SOLI DO WALKI Z KAMIENIEM

Woda w Polsce obfituje w minerały, takie jak m.in. wapń czy magnez, które decydują o twardości wody. Twarda woda ma pozytywny wpływ na zdrowie ludzi, jednak może mieć destrukcyjny wpływ na urządzenia, mające stały kontakt z wodą. Pod wpływem temperatury niektóre minerały przekształcają się w kamień. Dlatego tak ważne jest regularne stosowanie soli do zmywarek. Sól np. Somat Special Salt efektywnie chroni zmywarkę, ramiona spryskiwacza oraz rury przed kamiennym osadem. Poza tym wpływa na skuteczne działanie układu odpowiadającego za zmianę wody twardej na miękką. Przekłada się to na maksymalną wydajność detergentu, a osadzanie się szkodliwego kamienia zostaje zatrzymane. Efekt to wydłużenie żywotności zmywarki.

STOSUJ DOBRE DETERGENTY

Wszystkie środki do mycia – niezależnie od tego czy stawiasz na płyn czy tabletki - powinny być dostosowane do twardości wody. To pozytywnie przełoży na jakość zmywania. Takie tabletki jak Somat Classic potrafią usunąć nawet najbardziej uciążliwe zabrudzenia (np. osady z herbaty lub kawy), dodatkowo chronią przed korozją i matowieniem szkła.

REGULARNE CZYSZCZENIE KLUCZEM DO SUKCESU

Jeśli często korzystasz ze zmywarki, pamiętaj o regularnym czyszczeniu samego urządzenia. Zaleca się, aby raz na 7 – 10 dni umyć całą metalową obudowę i wszystkie uszczelki. Z kolei raz w miesiącu należy umieścić w urządzeniu specjalny środek do mycia zmywarek i nastawić program z najwyższą temperaturą. Ważne, aby zmywarka była wtedy pusta. Używaj również specjalnych odświeżaczy, takich jak Somat Duo Perls, które usuwają nieprzyjemne zapachy i gwarantują długotrwałą świeżość.

Czytaj także:

Co zrobić gdy zmywarka nie domywa naczyń?

Jak szybko i tanio wyczyścić zmywarkę?

Zmywarka nie rozpuszcza tabletki?
Jak pozbyć się muszek owocówek?
Jak wyczyścić piekarnik?
Jak układać naczynia w zmywarce?
Zmywarka nie rozpuszcza tabletki?
Sposoby na muszki owocówki
Jak wyczyścić piekarnik?
Jak układać naczynia w zmywarce?