Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Zmywarka nie rozpuszcza tabletki? Sprawdź co może być przyczyną

Zmywarka jest bardzo dużym udogodnieniem w codziennym sprzątaniu po posiłkach. Wystarczy włożyć naczynia do środka, włożyć tabletkę i włączyć odpowiedni program zmywania. Niestety oprócz wyboru odpowiednich tabletek, nabłyszczacza i soli należy zwrócić uwagę na odpowiednie rozłożenie naczyń. Co jednak jeśli w zmywarce przy wyciąganiu naczyń znajdujemy nie do końca rozpuszczone tabletki? Naczynia są wtedy niedomyte, a na powierzchni widać osad z tabletek. Jaka jest tego przyczyna? Co możesz zrobić, żeby takie sytuacje nie miały miejsca?

Miejsce na detergenty

W zmywarce każdy środek do czyszczenia ma swoje określone miejsce. Sól najczęściej wsypuje się pod dolnym koszem, a nabłyszczacz i tabletki powinno się wkładać do specjalnego pojemnika na drzwiach. Niestety, w przypadku gdy wrzucamy tabletkę bezpośrednio do wnętrza może się zablokować przy pierwszym wlaniu wody, czego skutkiem będzie brak pełnego rozpuszczenia. Druga kwestia to zbyt szybkie rozpuszczenie tabletki, przez co również naczynia nie będą domyte.

Ciśnienie wody

Częstym problemem jest zbyt małe ciśnienie wody lub jej zbyt mała podaż. Jest to skutkiem zatkania wężyków doprowadzających wodę oraz kamienia na dyszach. Należy dokładnie sprawdzić stan instalacji i zmywarki oraz jej ewentualne dokładne oczyszczenie. Przy normalnym ciśnieniu tabletka nie ma problemów z pełnym rozpuszczeniem.

Co za dużo to nie zdrowo

Zbyt duża ilość detergentów może również skutkować takim problemem. Jeśli używamy soli i nabłyszczacza, a dodatkowo włożymy do zmywarki tabletki złożone typu 3w1, wtedy jest szansa, że po otwarciu zobaczymy tam resztki tabletki. Należy zwracać uwagę jakie ilości powinny być dozowane.

Termin ważności

Tabletki do zmywania mają swój termin ważności. Mimo że jest on dosyć długi, to może się zdarzyć, że kupując tabletki na promocji, okaże się, że były one przeterminowane. Niestety takie zleżałe tabletki mogą mieć już inne właściwości, w tym rozpuszczalność.

Regulacja twardości wody

Nowoczesne zmywarki są wyposażone w regulator twardości wody. W przypadku wody bardzo twardej, wskaźnik należy ustawić na najwyższy poziom. Zyt twarda woda może mieć również wpływ na nierozpuszczanie się tabletek.

Zbyt niska temperatura

W niektórych zmywarkach można znaleźć programy energooszczędne, gdzie zmywanie jest przeprowadzane w niskiej temperaturze. Niestety tabletki do zmywarek najlepiej rozpuszczają się w temperaturze powyżej 40-45oC. Warto uruchomić w zmywarce próbnie program zmywania w większej temperaturze. Dzięki temu możemy się przekonać, czy to właśnie zbyt niska temperatura nie jest naszym problemem.

Jeżeli wszystkie sposoby zawiodły, zawsze można wezwać serwis do zmywarki. Fachowcy są w stanie sprawdzić dokładnie stan zmywarki i wskazać co może być potencjalnym problemem, a także go usunąć.

Wróć

Jak podłączyć zmywarkę w kuchni
Co zrobić gdy zmywarka nie domywa naczyń?
Jak układać naczynia w zmywarce?
Jak czyścić zmywarkę?
Jak podłączyć zmywarkę w kuchni?
Co zrobić gdy zmywarka nie domywa naczyń?
Jak układać naczynia w zmywarce?
Jak czyścić zmywarkę?