Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Woskowijka - co to? Jak zrobić woskowijki?

Co to jest woskowijka? To ekologiczna alternatywna dla folii i plastiku. Bawełniane ściereczki zaimpregnowane woskiem zyskują na popularności. Gdzie znajdą zastosowanie?

Woskowijka to, jak sama nazwa wskazuje, woskowa owijka, czyli bawełniana ściereczka zabezpieczona specjalna mieszaniną. Jej głównym składnikiem jest wosk pszczeli. Wosk nie tylko chroni przed wilgocią, ale pozwala także na dłuższe utrzymanie świeżości pokarmów przechowywanych w woskowijkach. Czasem do produkcji tych ściereczek wykorzystuje się także żywicę sosnową oraz olejek jojoba. Składniki te charakteryzuje działanie antybakteryjne i konserwujące.

Woskowijka z powodzeniem zastąpi papier śniadaniowy, plastikowe woreczki czy folię spożywczą. To produkt w 100% naturalny, biodegradowalny i wolny od BPA, czyli związku chemicznego występującego w tradycyjnych woreczkach do pakowania kanapek. Warto zaznaczyć, że woskowijki dostępne są również w wersji wegańskiej – zamiast wosku pszczelego używany jest wosk sojowy.

jakie są rodzaje woskowijek?

Woskowijki najczęściej mają kształt kwadratu lub prostokąta i występują w kilku rozmiarach. Dzięki temu możesz dobrać je do gabarytów produktu, który zamierzasz w nich przechowywać. Dostępne są zarówno takie, w które spokojnie owiniesz bochenek chleba oraz mniejsze – idealne do pokrojonych warzyw. Część woskowijek posiada sznureczek bądź guziki, które nie tyko ułatwiają pakowanie, ale również dodatkowo zabezpieczają żywność.

W sklepach można kupić również woskowijki dwustronne, które świetnie nadają się do pakowania kanapek. Dwie warstwy zapewniają większą trwałość i wytrzymałość przed przecieraniem materiału.

co przechowywać w woskowijkach?

Woskowijki świetnie sprawdzą się do przechowywania żywności np. ciast, pieczywa, orzechów. Dobrze służą także do pakowania jedzenia na wynos, np. kanapek czy kawałków warzyw, owoców, nabiału, wszelkich przekąsek. Można także wykorzystywać je do przykrywania kubków czy miseczek, w których trzymamy żywność. Możliwości wykorzystania jest mnóstwo i wszystko zależy od naszej kreatywności. Nie należy przechowywać w nich surowego mięsa, ponieważ woskowijek nie powinno się myć w ciepłej wodzie. Uważać trzeba również z gorącymi potrawami, które mogą stopić wosk.

WOSKOWIJKI - CZYSZCZENIE

Warto również wyjaśnić w jaki sposób powinno się prawidłowo czyścić woskowijki. Po każdym użyciu należy je dokładnie opłukać w letniej (byle nie gorącej) wodzie i delikatnie oczyścić przy użyciu detergentu lub naturalnego mydła. Najlepiej użyć do tego bawełnianej ściereczki. Następnie należy ją rozłożyć na blacie do wyschnięcia. Woskowijek nie wolno myć w zmywarce ani suszyć na kaloryferze.

Podczas wysychania woskowijki mogą się nieco zgiąć, jednak nie wpływa to w żaden sposób na ich funkcjonalność. Prawidłowo czyszczone i pielęgnowane mogą z powodzeniem służyć przez kilka dobrych miesięcy.

WOSKOWIJKI: gdzie i za ile kupić?

Wielu osobom może wydawać się, że cena tego ekologicznego gadżetu może być wysoka. W sieci kupić można woskowijki - zestaw kilku owijek - w granicach 30-50 zł. Te wykonane z materiałów bio są droższe i mogą kosztować nawet 100 zł. Czasami można znaleźć również woskowijki robione ręcznie w cenie zbliżonej do 20 zł. Tyle mniej więcej kosztuje również samodzielne wykonanie takiej owijki samodzielnie.

Gdzie można znaleźć te ekologiczne opakowania na żywność? Woskowijki - w zestawie lub pojedynczo można kupić w sieci. Są także dostępne w stacjonarnych sklepach zielarskich oraz tych ze zdrową żywnością.

WOSKOWIJKA ZERO WASTE - SPRAWDŹ JAK ZROBIĆ WOSKOWIJKI?

Warto także wspomnieć, że bardzo opłacalnym i jednocześnie prostym rozwiązaniem jest samodzielne zrobienie woskowijek. Potrzebny będzie do tego bawełniany materiał, który należy pociąć na kilka kawałków. Ich wymiary zależą od indywidualnych potrzeb - można zrobić mniejsze na kanapki i większe pod inny rodzaj żywności. Tak przygotowane kawałki materiału należy położyć na warstwie papieru do pieczenia i równomiernie posypać woskiem pszczelim.

Wosk pszczeli do woskowijek można bez problemu kupić w Internecie, a także w sklepach pszczelarskich i tych ze zdrową żywnością. Nie jest on drogi - 100 g kosztuje około 10 zł. Dostępny jest w pastylkach, albo w kawałku, który można zetrzeć. Można również dodać odrobinę żywicy sosnowej oraz olejku jojoba, aby woskowijki były bardziej elastyczne i trwałe.

Na tak przygotowane kawałki materiału, kładziemy drugi arkusz papieru do pieczenia i prasujemy żelazkiem. Jeśli w przyszłości woskowijka nieco się zużyje, np. wytrze się czy wykruszy, to do odnowienia wystarczy użyć żelazka i odrobiny wosku. Polecamy przechowywać woskowijkę w lodówce.

Zużyte woskowijki należy wyrzucić do pojemnika z odpadami bio.

Jak usunąć kamień z czajnika?
Jak wyczyścić mikrofalówkę?
Jak wyczyścić srebro?
Jak układać naczynia w zmywarce?
Jak usunąć kamień z czajnika?
Jak wyczyścić mikrofalówkę?
Jak wyczyścić srebro?
Jak układać naczynia w zmywarce?