Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Co można robić w domu? 8 sprawdzonych sposobów na nudę

Nuda potrafi dopaść każdego niezależnie od wieku. Doskwiera zwłaszcza w sytuacjach, gdy jesteś zmuszony siedzieć w domu. Np. wtedy, kiedy jesteś na kwarantannie. Jakie są najlepsze sposoby na nudę w domu? Przedstawiamy kilka ciekawych pomysłów!

1. GRY KOMPUTEROWE ZAWSZE W MODZIE

Świetnym pomysłem na rozrywkę mogą być gry komputerowe. Nawet jeśli nie posiadasz konsoli, wiele gier możesz zainstalować na komputerze bądź laptopie. Co ważne, zwłaszcza podczas kwarantanny, zakupu możesz dokonać on-line, bez wychodzenia z domu. O tym, że wybór jest spory – nie trzeba nikogo przekonywać. Gry wyścigowe, sportowe, przygodowe, strzeleckie, strategiczne, logiczne – to tylko niektóre opcje. Jeśli jesteś znudzony grą ty/twój bohater kontra komputer, możesz rozpocząć rywalizację z innymi osobami w sieci. Wystarczy wejść na odpowiednią stronę www, która oferuje możliwość grania on-line.

2. ROZWIJAJĄCE CZYTANIE KSIĄŻEK

Co robić samemu w domu? Czytanie książek wydaje się być świetnym rozwiązaniem. Podobno wystarczy jedynie 6 minut czytania, aby w znacznym stopniu zredukować uczucie stresu. Czytanie to także świetny sposób, aby poprawić pamięć, rozwijać wyobraźnię, poprawić skupienie i koncentrację a także poszerzyć ogólną wiedzę na wiele tematów. Należy jednak pamiętać o odpowiednim oświetleniu, zwłaszcza jeśli lubisz czytać wieczorami. W czasie kwarantanny z pomocą przychodzi internet i książki dostępne w postaci e-booków. Wybór jest olbrzymi – począwszy od pozycji obyczajowych, przez science-fiction i przygodowe, na horrorach i kryminałach kończąc. E-booki można czytać nie tylko na dedykowanych urządzeniach, ale również na laptopie czy tablecie.

Ciekawym rozwiązaniem są także audiobooki, czyli książki w wersji czytanej. Jest kilka platform oferujących specjalne abonamenty, dzięki którym otrzymuje się dostęp do e-booków i audiobooków. Niektóre mają darmowy okres próbny dla nowych użytkowników. Kwarantanna to idealny czas, aby z niego skorzystać.

3. GRY PLANSZOWE Z BLISKIMI

Gry planszowe z idealnie sprawdzą się, gdy na kwarantannie jest również twoja rodzina. Dają możliwość oderwania się od „chorobowej” rzeczywistości, dlatego, że pojawia się dużo okazji do śmiechu. Gry planszowe w dużym stopniu redukują stres i pozwalają zapomnieć o codziennych problemach. Niektóre ćwiczą pamięć, a także rozwijają zdolności poznawcze.

4. SPRZĄTANIE - PRZYJEMNE Z POŻYTECZNYM?

To pożyteczny sposób „zabicia” czasu na kwarantannie. Oczywiście jest to opcja dla osób, które zakażenie koronawirusem przechodzą w miarę lekko. Każdy posiada w mieszkaniu jedno pomieszczenie albo chociaż szafkę, w której zawsze panuje nieporządek. Kwarantanna to idealny moment, aby posprzątać tego typu miejsca. Być może znajdziesz tam rzeczy, których od dłuższego czasu szukałeś. A może natrafisz na stary album do zdjęć, który będzie okazją do wspomnień? Poza tym dzięki sprzątaniu pozbywasz się kurzu, który jest jednym z alergenów.

5. PRÓŻNE OGLĄDANIE TELEWIZJI...

Wiele mówi się o tym, że oglądanie telewizji jest próżną czynnością, która co prawda jest świetnym sposobem na nudę, jednak nie przynosi żadnych korzyści. Jednak nie do końca jest to prawda. Liczba dostępnych kanałów i platform telewizyjnych daje olbrzymi wybór programów, filmów, seriali i dokumentów. Poza tym, każdy z nas ma listę pozycji, które czekają na obejrzenie. Kwarantanna to idealny moment na nadrobienie tych filmowych zaległości.

6. SŁUCHANIE MUZYKI

Dla wielu jest to ulubiona forma spędzania wolnego czasu. Naukowo udowodniono, że słuchanie muzyki stymuluje uwalnianie dopaminy, czyli hormonu szczęścia. Ulubione utwory nie tylko wprowadzają w dobry nastrój, ale – w zależności od gatunku – uspokajają bądź pobudzają do działania. Poza tym, muzyka poprawia jakość snu, czego dowiedli naukowcy z "Semmelweis University". Kwarantanna to dobry czas na powrót do ulubionych przebojów sprzed lat. Jeśli spędzasz kwarantannę z partnerem lub rodziną – możecie wspólnie ułożyć playlistę. Trafić na nią mogą utwory związane ze szczególnymi wydarzeniami z waszego życia.

7. AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA - W DOMU TEŻ SIĘ DA!

Kolejnym świetnym sposobem na spędzanie wolnego czasu w domu może być aktywność fizyczna. O ile oczywiście, twój stan zdrowia na to pozwala. Lekarze i fizjoterapeuci opracowali specjalne zestawy ćwiczeń oddechowych i rozciągających dla osób, które przeszły covid. Jeśli jednak czujesz się dobrze, możesz skorzystać z bardziej wymagających zestawów ćwiczeń, gdzie do wykonania są np. pompki, „burpees”, deska czy brzuszki. Dobrym pomysłem jest odtworzenie konkretnych wideo-treningów na YouTubie. Dzięki temu zyskujesz motywację w postaci mówiącego z ekranu trenera, a także widzisz, jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia.

8. RYSOWANIE JAKO ŚWIETNY SPOSÓB NA POBUDZENIE WYOBRAŹNI

Co robić w nudne dni? Rozwiązanie być może jest prostsze niż myślisz. Przygotuj sobie białą kartkę, najlepiej formatu A4, odpowiedni ołówek, kredki lub farby i zacznij rysować. To świetna rozrywka dla rodzin z dziećmi oraz par. Rysunek można np. wykonać wspólnie. Wystarczy, że każda osoba, która siedzi nad kartka wykonuje po jednym ruchu. Warunek jest jeden: ruch musi być kontynuacją kreski narysowanej przez poprzednika. Taka zabawa rozwija kreatywność, zacieśnia więzy rodzinne i daje dużo powodów do śmiechu.

Piękne życzenia na Boże Narodzenie. Tradycyjne, chrześcijańskie życzenia bożonarodzeniowe
Ciasta na Boże Narodzenie. 3 proste przepisy na pyszne ciasta bożonarodzeniowe
Jak otworzyć wino korkociągiem i bez niego?
Hodowla, uprawa i podlewanie aloesu w doniczce
Piękne życzenia na Boże Narodzenie.
Ciasta na Boże Narodzenie.
Jak otworzyć wino korkociągiem i bez niego?
Jak dbać o aloes?