Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Domowe sposoby na czyszczenie chromu

Wiele elementów, z jakimi spotykamy się na co dzień, są wykonane z chromu, dla przykładu ramy lusterek w starszych modelach samochodów, motocykli czy ramy rowerów. Kiedy idzie wiosna chcielibyśmy, aby błyszczały jak nowe, tym czasem okazuje się, że często rdzewieją, a my szukamy skutecznego sposobu, aby usunąć z nich niepożądany nalot. Dzięki domowym sposobom możemy przeprowadzić to szybko i skutecznie za pomocą niedużych nakładów finansowych. Co ważniejsze, produkty do czyszczenia mamy przeważnie pod ręką, więc nie musimy udawać się do sklepu po drogie środki czyszczące, które nie są obojętne ani dla środowiska, ani dla naszego zdrowia.

Coca-cola może pomóc

Najbardziej fenomenalnym sposobem na czyszczenie chromu z rdzy jest użycie… Coca-coli. To nie jest pomyłka ani przejęzyczenie. Coca-cola ma właściwości zwalczające rdzę, dzięki jednego ze swoich składników, jakim jest kwas fosforowy V. Bierze udział w wielu skomplikowanych chemicznych procesach, z których najważniejszymi jest przeprowadzenie związków żelaza zawartych w rdzy do związków łatwo rozpuszczalnych, które można lekko usunąć. Ponadto, kwas fosforowy V działa na oczyszczoną powierzchnię, wytwarzając na niej ochronną powłokę trudno rozpuszczalnego fosforanu żelazawego, który działa jako powłoka chroniąca przed korozją, a więc zabezpiecza na dłuższy okres czasu chromowe powierzchnie.

Folia aluminiowa sprzymierzeńcem w walce z rdzą

Innym sposobem na pozbycie się rdzy z powierzchni chromowych jest pocieranie jej zmiętą folią aluminiową. Należy najpierw wyciąć odpowiedni kawałek folii, a następnie uformować z niej kulkę. Taką aluminiową piłkę należy namoczyć a następnie można już pocierać chromowe, zabrudzone i zadrzewione powierzchnie.

Nie tylko do drinków

Kolejnym sposobem może być wykorzystanie połączenia soli oraz soku z limetki bądź cytryny. Zabrudzoną powierzchnię należy najpierw posypać obficie solą, a następnie wycisnąć sok z owocu cytrusowego na sól. Taką papkę zostawiamy na około dwie, trzy godziny. Po upływie tego czasu należy wyszorować powierzchnię ostrą ścierką, aby pozbyć się rdzy. Skuteczność tej metody również opiera się na obecności w owocach związków kwasowych, z którymi może przereagować żelazo wchodzące w skład rdzy.

Moc sosu

Kolejnym sposobem na wyczyszczenie chromowych powierzchni może być zaskakująca mieszanka płynu do mycia naczyń oraz… Keczupu! Aby uzyskać skuteczną pastę należy połączyć oba te składniki ze sobą. W tym celu należy przygotować spryskiwacz, w którym znajdzie się płyn do mycia naczyń. Należy go wstrząsnąć, a następnie spryskać zabrudzone powierzchnie. Po wykonaniu tej czynności kładziemy keczup w to samo miejsce, a po upływie dwóch godzin spłukujemy i dokładnie wycieramy.

CZYTAJ TEŻ Jak odkleić naklejkę na szyby?

Wróć

Jak odgrzybić klimatyzację?
Jak usunąć smar?
Jak wyczyścić żelazko?
Czym usunąć rdzę?
Jak odgrzybić klimatyzację?
Jak usunąć smar?
Jak wyczyścić żelazko?
Czym usunąć rdzę?