Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Czym usunąć rdzę? Jakie środki są skuteczne?

Rdza często jawi się jako niemożliwa do usunięcia. Pomarańczowe plamy można znaleźć wszędzie tam, gdzie panuje wilgoć, gdzie przedmioty mają kontakt z wodą. Występują w łazienkach, kuchniach, garażach, piwnicach. Powstaje na przedmiotach, których od dłuższego czasu nie używano. Usunięcie korozji często jest trudne oraz czasochłonne, a ostatecznie może wydawać się wręcz niemożliwie. Rdza staje się po prostu koszmarem, jednakże przy zastosowaniu odpowiednich metod oraz środków jak najbardziej możliwe jest jej usunięcie. Niewłaściwe postępowanie może pogłębić korozję i doprowadzić do zniszczenia przedmiotu, dlatego warto zaopatrzyć się w odpowiednie, skuteczne środki i należycie je zastosować.

Jak usunąć rdzę z metalu?

Pozbycie się rdzy z metalu jest stosunkowo trudne. Aczkolwiek na rynku dostępnych jest całe mnóstwo środków przeznaczonych do usuwania korozji. Wiele osób stosuje również domowe sposoby, które ze względu na teoretyczne doświadczenie starszych osób - rodziców, dziadków - wydają się efektywne. Niestety często domowe sposoby są bezskuteczne, Jest tak na przykład w przypadku wybielacza, który użyty do usunięcia rdzy może wywołać kolejne rdzawe plamy i sprawić, iż ich usunięcie stanie się jeszcze trudniejsze.

Zanim przystąpi się do usuwania rdzy z danego metalowego przedmiotu dobrze jest dokładnie wyczyścić jego powierzchnię. Efektywnym środkiem może być na przykład pasta CreamLUX. Następnym krokiem jest właśnie nałożenie owej pasty na przedmiot. Po odczekaniu od kilkunastu do kilkudziesięciu minut należy zmyć ją dokładnie pod bieżącą wodą. Pasta CreamLUX nie tylko jest w stanie pozbyć się rdzy, ale także sprawić, że powierzchnia przedmiotu stanie się gładka i lśniąca.

Jak usunąć rdzę z ubrania?

Podczas porządków, przy remontach, pracach przy samochodzie, spędzaniu czasu w ogrodzie często na ubraniu pojawić się mogą różnego rodzaju plamy i najczęściej niestety są one nie do uniknięcia. Do najbardziej znienawidzonych należą oczywiście plamy rdzy, które wydają się wręcz niemożliwie do usunięcia, ale niezależnie od tego, czy są to plamy świeże, czy też od dawna zaschnięte, to ich pozbycie się jest jak najbardziej wykonalne.

W przypadku świeżych plam rdzy można zastosować cytrynę - wycisnąć kilka kropel - bądź też skropić roztworem kwasku cytrynowego. Podobnie ma się rzecz z solą kuchenną. Wystarczy posypać nią plamy albo użyć roztworu wodnego z solą. W wypadku większych zabrudzeń warto jest przeznaczyć dane ubranie do kąpieli w roztworze cytrynowym - woda z dodatkiem soku cytrynowego lub kwasku. Następnie część garderoby należy wyprać. Jeśli jednak odzież jest delikatna, wówczas lepiej zaniechać tejże metody, bowiem gorąca kąpiel lub sok cytrynowy może zniszczyć strukturę włókna.

Natomiast jeśli plama rdzy jest już zaschnięta, wówczas do skropienia materiału kroplami soku cytrynowego bądź roztworu kwasku cytrynowego trzeba dodać parę wodną, na przykład z żelazka lub czajnika. Umieszcza się pod nią ubranie, następnie moczy się je w zimnej wodzie i pierze. Oczywiście tejże metody również nie warto stosować w wypadku delikatnych tkanin. Jednym ze skutecznych sposobów na plamy rdzy na ubraniach jest także posypanie ich proszkiem do pieczenia, odczekaniem i następnie wypraniem materiału.

Jak usunąć rdzę z samochodu?

Jeśli na karoserii pojazdu zauważy się ogniska korozji, wówczas należy działać jak najszybciej. Najpierw należy bardzo dokładnie umyć auto, gdyż brud skutecznie ukrywa wszelakie ogniska rdzy. Ważne jest również skrupulatne osuszenie samochodu. Nie każde ognisko jest widoczne gołym okiem, dlatego też najlepiej jest dla pewności przesunąć dłonią po lakierze. Jeśli wyczuje się pęcherzyki, oznacza to, iż zaczyna się w tych miejscach coś dziać.

Najbardziej narażone na korozję są progi auta oraz dolna część drzwi. Co więcej, ryzyko wystąpienia rdzy jest większe w miejscach, gdzie samochód został uderzony bądź otarty, w wyniku czego powstały odpryski lakieru. Korozję najlepiej usuwać mechanicznie, czyli przy użyciu papieru ściernego lub szlifierki. Nie można jednak pozwolić na niedociągnięcia i pozostawić jakiekolwiek ślady rdzy, gdyż wówczas niewątpliwie odnowi się ona. Następnie należy pomalować auto farbą podkładową antykorozyjną. Ubytki można uzupełnić szpachlą, a po jej wyschnięciu nałożyć lakier dobrany do koloru karoserii. Zamiast mechanicznego ścierania rdzy z auta można także zastosować specjalny preparat wiążącym rdzę.

Wróć

Domowe sposoby na czyszczenie chromu
Kiedy i jak siać trawę?
Jak odkręcić zardzewiałą śrubę?
Jak odgrzybić klimatyzację?
Domowe sposoby na czyszczenie chromu
Kiedy i jak siać trawę?
Jak odkręcić zardzewiałą śrubę?
Jak odgrzybić klimatyzację?