Nie trzeba być mechanikiem, by pobrudzić się smarem. Niekiedy takie plamy powstają przypadkowo, podczas wizyty w warsztacie lub garażu. Jak pozbyć się plam ze smaru, czym je usunąć? Środków i metod jest wiele, w zależności od rodzaju zabrudzonej tkaniny. Jednak zanim udacie się do sklepu, warto wypróbować domowe sposoby, pozwalające zaoszczędzić pieniądze i czas.
Na świeże plamy, powstałe na dżinsach, kombinezonie roboczym czy innej bawełnianej tkaninie, zadziała zwykłe masło lub smalec.
Na plamę należy nałożyć warstwę tłuszczu i pozostawić na co najmniej godzinę. Masło rozpuści plamę, którą można będzie łatwiej usunąć. Należy ją wyprać ręcznie w słonej wodzie z dodatkiem łyżki amoniaku, na litr wody i z dodatkiem 10% wody utlenionej.
Jest to stary, babciny sposób, dzięki któremu pozbędziemy się nawet silnych i rozległych zabrudzeń.
Przy mniejszych plamach wystarczy nałożyć masło, a następnie wyprać w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do naczyń, lub mydlin z szarego mydła. Niekiedy już samo szare mydło pozwala pozbyć się plamy, trzeba tylko zwilżoną tkaninę posmarować szarym mydłem i pozostawić na chwilę, po czym zaprać.
Benzyna ekstrakcyjna poradzi sobie z plamami na bawełnie oraz na tkaninach wełnianych. Wystarczy pod zaplamione miejsce nałożyć kilka warstw ligniny lub gazy i za pomocą tamponu zwilżonego benzyną ściągamy smar z tkaniny. Podczas tej czynności należy zmieniać podkładki z ligniny, a przed czyszczeniem pamiętać o wykonaniu próby na niewidocznej części tkaniny.
Gdy plama zniknie, wówczas trzeba ją posypać talkiem lub z braku talku, mąką ziemniaczaną i zostawić na kilka godzin. Później pozostaje już tylko usunięcie talku, zwilżenie miejsca czyszczenia 3% roztworem amoniaku i spłukanie czystą wodą.
W wersji dla leniwych i zapracowanych wystarczy pranie w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do naczyń.
Na ciężkie plamy ze smaru doskonale poradzą sobie specjalne pasty BHP lub pasty do czyszczenia rąk. Są one ogólnodostępne i tanie, a ich skuteczność jest naprawdę wysoka. Chcąc usunąć plamę z tkaniny, musimy posmarować nią zabrudzone miejsce i pozostawić tak na kilka godzin. Następnie wystarczy wyprać tkaninę w wodzie z dodatkiem detergentu, najlepiej skoncentrowanego płynu do naczyń. Zaletą past BHP jest to, że nie pozostawiają plam na czyszczonych tkaninach.
Może się zdarzyć, że przypadkowo pobrudzimy smarem ulubioną sukienkę, wykonaną z delikatnego jedwabiu. Jednak, zamiast ją wyrzucać, możemy spróbować wywabić plamę.
Do wywabiania plamy na jedwabiu również użyjemy benzyny, którą będziemy usuwać smar tamponem. Pod plamą musi być podłożona warstwa ligniny, którą będziemy zmieniać. Po wywabieniu plamy należy posypać ją talkiem, pozostawić na kilka godzin, po czym przetrzeć 10% roztworem boraksu. Później wystarczy materiał spłukać czystą wodą i po plamie nie będzie śladu.
Plamy ze smaru, chociaż trudne do usunięcia nie stanowią większego problemu. Najważniejszy, w procesie usuwania plamy jest czas, gdyż należy działać jak najszybciej. Później wystarczy wypróbować jeden z domowych sposobów, których skuteczność została już wielokrotnie potwierdzona. W ostateczności możemy sięgnąć po środki dostępne w handlu lub oddać zabrudzoną tkaninę do pralni chemicznej, w ręce doświadczonych fachowców.