Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak ładnie zapakować prezent?

Z okazji świąt, rocznic, urodzin, imienin czy innych uroczystości rodzinnych. A także bez okazji. Kto z nas nie lubi obdarowywać bliskich? Czasem jednak większym wyzwaniem niż wybór prezentu jest to, jak go zapakować. Dowiedz się, jak ładnie zapakować prezent niezależnie od jego gabarytów i kształtu.

JAK ZAPAKOWAĆ PREZENT NA ŚWIĘTA?

W ozdobny papier najlepiej zapakować książki, gry, kosmetyki w pudełeczkach czy inne twarde przedmioty w kształcie prostopadłościanu. W sklepach znajdziesz papiery w najróżniejsze wzory, pasujące na każdą okazję. I tak przykładowo odcienie bordo, czerwieni, ciemnej zieleni, złota i srebra często wybierane są do pakowania prezentów pod choinkę. Możliwości jest naprawdę wiele, a ostatnio dużą popularnością cieszy się… szary papier. Kiedy zależy ci na prostej elegancji, wystarczy, że przewiążesz papier pakowy konopnym lub jutowym sznurkiem. Szary papier daje również wiele możliwości, by udekorować go wedle własnego uznania, przy użyciu kolorowych markerów, naklejek czy pieczątek. Stworzenie takiego oryginalnego papieru będzie też świetną zabawą dla najmłodszych.

Jak wygląda pakowanie w papier ozdobny w praktyce? Na początek – przygotuj niezbędne akcesoria. Poza papierem przydadzą się nożyczki, taśma klejąca oraz wstążka. Wybierz podstawę przedmiotu i dopasuj do niej długość papieru. Papier powinien zostać przycięty równą linią w taki sposób, aby cały prezent mógł zostać owinięty. Jednocześnie zwróć uwagę na to, aby nie zostawiać zbyt dużego zapasu papieru. Przedmiot należy owinąć, a miejsce łączenia zakleić kawałkiem taśmy. Teraz zajmij się bokami - z papieru, który został z warstwy górnej i dolnej, zrób zakładki i podklej je taśmą. Na koniec – pozostaje tylko owinięcie prezentu wstążką.

PUDEŁKA, PUDEŁECZKA

Upominki o nieregularnych kształtach, miękkie ubrania, małe gadżety i bibeloty warto zapakować w pudełko. W sklepach papierniczych znajdziesz pudełka w wielu kształtach i rozmiarach, ale ich zakup to zazwyczaj spory wydatek. Warto więc wykorzystać opakowania, jakie możesz znaleźć w domu. Przykładowo – niewielkie pudełko po butach, dzięki oklejeniu ozdobnym papierem, stanie się eleganckim opakowaniem na prezent. Środek pudełka można wyłożyć bibułą, wełną drzewną lub własnoręcznie przygotowanymi ścinkami papieru. Zabezpieczy to jego zawartość przed przemieszczaniem i będzie wyglądało bardzo elegancko. To świetny sposób na to, by nadać starym przedmiotom nowe życie i zapakować prezent w ekologicznym duchu zero waste.

JAK ZAPAKOWAĆ DUŻY PREZENT W PAPIER OZDOBNY?

Jeśli zastanawiasz się, jak zapakować duży prezent to ozdobna folia będzie doskonałym pomysłem. Celofan jest trwalszy od papieru, nie zniszczy się i nie porwie przy przenoszeniu cięższych przedmiotów. Świetnie nadaje się do pakowania zarówno większych skrzynek i koszy prezentowych, maleńkich bibelotów jak i domowych wypieków. Wystarczy owinąć prezent jak cukierek albo zapakować go tak, jak pakowałbyś go w papier. Na koniec podarunek wystarczy owinąć ozdobną wstążką.

Jeśli jednak do pakowania dużych przedmiotów chcesz użyć papieru, najlepszym sposobem jest łączenie arkuszy oraz zastosowanie szerokich wstążek. Ich rolą jest zamaskowanie miejsc, gdzie poszczególne arkusze nachodzą na siebie. Schemat pakowania powinien być podobny do opisu powyżej. Jeżeli przedmiot ma nieregularny kształt – dla ułatwienia można umieścić go w pudełku i dopiero wtedy opakować w papier ozdobny. Przedmioty owalne można zapakować w papier z niespiętymi zakończeniami, tworzącymi efekt zbliżony do wyglądu cukierka (analogicznie, jak w przypadku celofanu). Z kolei prezenty o okrągłej podstawie najlepiej pakować w ozdobną gipiurę.

Warto również pamiętać o doczepieniu do prezentu bileciku z imieniem, który nada podarunkom osobistego charakteru. Estetyczne przystrojenie, nawet wręczanych bez okazji, drobiazgów sprawi, że obdarowani poczują się naprawdę wyjątkowo.

Czytaj także:

Jak zapakować wino?

Piękne życzenia na Boże Narodzenie. Tradycyjne
Jak usunąć smar?
Jak wyczyścić żelazko?
Jak usunąć lakier do paznokci z ubrania?
Piękne życzenia na Boże Narodzenie
Jak usunąć smar?
Jak wyczyścić żelazko?
Jak usunąć lakier do paznokci z ubrania?