Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak rozbić buty?

Kupowanie nowych butów wiąże się czasami z tym, że nie są one do końca dopasowane do danej stopy. Mogą trochę uciskać lub uwierać podczas długiego chodzenia w nich, dlatego przeważnie trzeba je "rozchodzić". Istnieją różne sposoby na to, jak rozbić buty i jak poradzić sobie, gdy są nieco za małe. I na tym właśnie skupimy się w tym artykule.

CZY KAŻDE BUTY MOŻNA ROZCIĄGAĆ?

Niestety nie do końca. Obuwie ma swoje ograniczenia, z którymi trzeba się liczyć, jeśli użytkownik nie chciałby ich zepsuć. Najlepiej zacząć od przyjrzenia się danemu modelowi i upewnienie się, w jakim stopniu są podatne na zmiany. W większości przypadku można jedynie rozciągnąć buty na długość, czasami jednak możliwe jest także rozbicie jest w śródstopiu.

Wiele zależy też od tego, z jakiego materiału zostały wykonane dane buty. Obuwie zrobione ze skóry jest najbardziej podatne na tego typu zabiegi. Mimo to należy być ostrożnym, by nie uszkodzić materiału. Dopasowanie takich modeli do stopy może czasami trwać nawet do trzech miesięcy, dlatego trzeba być świadomym, że przez ten czas mogą uciskać i delikatnie obcierać.

Poza tym o wiele lepiej rozbijać modele szyte niż klejone. Przy tym drugim jest to nieco trudniejsze i może doprowadzić do rozklejenia obuwia.

Jak ZABRAĆ SIĘ ZA ROZBIJANIE BUTÓW?

Rozbijanie butów wymaga wiele cierpliwości i… odpowiednich przyrządów. Przyda się również odrobina kreatywności.

Prawidła

Najbardziej popularnym sposobem jest używanie prawideł, które można zamówić w wielu sklepach. Jest to narzędzie wykonane z drewna, które powinno posiadać możliwość regulowania długości. Należy je włożyć do buta i stopniowo zwiększać długość. Dodatkowym rozwiązaniem jest nałożenie na prawidła wilgotnych, grubych skarpet, a następnie umieszczenie ich w butach na całą noc. Kolejne dnia należy jedynie założyć buty i rozchodzić, by ten efekt się utrwalił.

Specjalistyczne preparaty

Innym rozwiązaniem jest udanie się do sklepu obuwniczego, gdzie można zakupić specjalistyczne preparaty do rozciągania butów. Wystarczy nimi spryskać wnętrze obuwia, a potem je rozchodzić. Można też założyć dodatkowe lub grube skarpety. Trzeba jednak przy tej metodzie uzbroić się w cierpliwość i powtarzać czynność parę razy. W przypadku pośpiechu może zakończyć się to nieprzyjemnymi otarciami stopy.

Buty w zamrażalce

Jak dobrze wiadomo woda poddana zamrażaniu zwiększa swoją objętość. Dlatego jest kolejną możliwością łatwego rozbicia butów, które są zbyt ciasne. Wystarczy kilka woreczków napełnić wodą (istotne jest to, by nie były zbyt cienkie, gdyż mogą pęknąć) i włożyć do butów. Następnie obuwie umieszcza się na całą noc w zamrażalce.

Mokre skarpetki

Można też założyć bezpośrednio na stopy mokre skarpetki, a potem buty i pochodzić chwilę po mieszkaniu. Następnie na całą noc wypycha się obuwie gazetami.

Jeśli już mowa o gazetach, to istnieje jeszcze jedno rozwiązanie, choć trochę bardziej ryzykowne, gdyż może zafarbować wnętrze. Kawałki moczy sie w spirytusie lub bezbarwnym denaturacie i umieszcza w bucie.

Gorące powietrze, czyli para wodna i suszarka

Gorące powietrze nieraz przydaje się w domu. A tym razem może świetnie nadać się do tego, by rozciągnąć nieco za ciasne buty. Wystarczy potrzymać je przez chwilę nad garnkiem z wrzącą wodą, co je zmiękczy.

Drugim sposobem jest skorzystanie z suszarki. Ten sposób jest dosyć ryzykowny, dlatego warto być przy nim bardziej ostrożnym. Chodzi w nim o to, by nagrzać nosek lub pięta buta suszarkę, a potem włożyć na stopy w skarpetkach i zaczekać, aż się wychłodzą. Proces powtarza się parę razy.

Wkładki

Jednym z prostszych sposobów jest po prostu pozbycie się wkładki, która może być za gruba, przez co powoduje ucisk stopy. Można ją zastąpić cieńszym modelem, dzięki czemu zyska się w obuwiu większą przestrzeń.

Młotek

Ten sposób sprawdza się w wypadku butów, które mają bardzo twardy zapiętek. Wystarczy wyłożyć go grubą warstwą gazet lub materiału, a następnie stukać młotkiem od wewnątrz w miejsce, które właśnie powoduje otarcia.

SZEWC ZAWSZE POMOŻE

Gdy okaże się, że żadne z powyższych rozwiązań nie pomoże, to ostatnim sposobem pozostaje udanie się do szewca. On najlepiej będzie wiedział, jak poradzić sobie z butami i sprawić, by stały o wiele wygodniejsze.

Jak widać jest wiele pomysłów na to, jak poradzić sobie z butami, które obcierają lub są za ciasne. Warto z nich korzystać, ale trzeba także zadbać o prawidłową konserwację swojego obuwia.

Wróć

Jak pozbyć się przykrego zapachu z butów?
Jak rozciągnąć buty?
Czym czyścić zamsz?
Jak usunąć plamy z herbaty?
Jak pozbyć się przykrego zapachu z butów?
Jak rozciągnąć buty?
Czym czyścić zamsz?
Jak usunąć plamy z herbaty?